Získat královskou přízeň zpravidla nebývá jenom tak. Většinou to znamená vydat se na předalekou cestu, utkat se s nespočtem nevyřešitelných úkolů a zachránit princeznu ze spárů vícehlavé bestie. Respektive – to by to znamenalo, pokud byste byli v království lidském. Jenže tady už nejste mezi lidmi! Tady je trollovo! A trollové mají své vlastní cesty k dosažení královského uznání! Jak se trollí princezny je rodinná strategická hra, kde se zhostíte role vůdců trollích kmenů. A ty netouží po ničem jiném než po uznání svého kamenožroutího krále. Pokud jste doteď byli zvyklí na to, že trollové žijí pod mostem a jenom otravují kolemjdoucí, hra vás rychle vyvede z omylu. Tematicky totiž vychází ze severského folklóru, v němž jsou trollové kouzelná stvoření. Žijí v jeskyních plných bohatství, pomocí čar mění svou podobu a vydávají se mezi lidi provádět jim různé zlomyslné kousky.
Strategie trollího přežití
Mechanismy klasické strategie se tu samozřejmě nezapřou. Pomocí karet vysíláte své trollí poddané do různých vesnic, kradete lidská nemluvňata, najímáte sedláky, aby pro vás pracovali (zadarmo a navždy), a rozbíjíte kostelní zvony, jejichž ohlušující zvuk vám vždycky lezl na nervy. Nezbytností je samozřejmě rozšiřování vaší jeskyně. Nejen, abyste měli své kradené zvony a nemluvňata kde skladovat, ale i proto, že nové místnosti vám dávají řadu nových akcí a bonusů, které byste jinak museli zaplatit drahocennými akčními body.
Systém akčních bodů se sluší zmínit extra. V okamžiku, kdy provádíte svoje akce, se totiž zohledňují i figurky ostatních hráčů. Čím více trollů se potuluje po stejné lokaci (a to ať už vašich, nebo cizích), tím více akčních bodů k dispozici dostanete. Musíte tedy počítat i s tím, že svými akcemi nahráváte ostatním a oni zase vám. Stejně dobře se vám může stát, že některý hráč svoje figurky v kritickou chvíli stáhne zase do jeskyň, a vaše možnosti budou rázem omezenější.
Navzdory tomu, že jde o strategii, najdete tu i jistý podíl náhody. Asi nejvíce jej pocítíte na nabídce destiček, která není vždycky na vaší straně. Na druhou stranu, například karet, které ve svém tahu hrajete, není nikdy tolik, abyste si mohli dopočítat, jak budou vaši soupeři reagovat.
Královské dojmy
Pim Thunborg je v deskoherním designu relativně nováček. Na druhou stranu ukázal, že do toho umí taky pořádně šlápnout. Nejenom, že Jak se trollí princezny je euro strategie jak řemen, ale sluší se i ocenit tématickou provázanost jednotlivých akcí. Každý tah vám připomene, že jste v království trollů, kde namísto výroby a produkce vyděláváte body za kradení lidských pacholat či rozbíjení zvonů. Díky tomu hra nabízí krásně tematický, přístupný a fresh dojem oproti klasickým ekonomickým eurům, která jsou často suchá jak cesta v létě.
Další velká pochvala patří ilustrátorovi. Hru ilustroval ostřílený Edu Valls, který propůjčil svůj um hrám jako Bitoku, Redwood a nebo Satori. Jak se trollí princezny díky tomu provází neskutečně zábavný artwork a přehledná intuitivní ikonografie. A za obojí si hra zaslouží velké plus.
Pokud máte rádi kombinaci worker placementu, area control, a někde hluboko ve vás dříme malý trollí grázlík, je pravděpodobné, že si tuhle hru nejen užijete, ale že vaši sbírku už ani neopustí.