Slovo WOKE už nějakou dobu hýbe světovými médii a především sociálními sítěmi. Jednoduše by se dalo říct, že člověk, který je WOKE, je proti veškeré světové nespravedlnosti a znevýhodnění ostatních, ať už na základě jejich barvy pleti, či pohlaví. Poslední dobou ale tento směr nabývá na absurditě. Jedním z projevů je i bojkot a nenávist ke hře Hogwarts Legacy, a to od lidí, kteří ji nejen nehráli, ale mají problém s výroky autorky, jež s tvorbou hry nemá vlastně nic skutečně společného.
Jak totiž všichni víme, Hogwarts Legacy je kouzelnická hra ze světa Harryho Pottera, jež ve světě momentálně sbírá víceméně kladné ohlasy. To je především díky tomu, že se můžeme stát čaroději a běhat po kouzelnickém světě, hrát si s magickými zvířaty a vařit šílené lektvary. Autoři ze studia Avalanche Software udělali vše, aby přinesli hráčům jeden skvělý zážitek, dokonce do hry přinesli i transgenderovou čarodějku. To ale bohužel nestačí. Studio se několikrát distancovalo od tvůrkyně fantasy světa J. K. Rowlingové a přiznalo, že kromě autorství světa, z nějž hra pochází, pro ni neudělala vůbec nic.
Jenomže tam je právě háček. Sama spisovatelka stále profituje z komerčního úspěchu celé značky, a to je přece špatně. Autorka se totiž už několikrát vyjádřila transfobně vůči různým pohlavím a tzv. social justice warrioři dělají vše pro to, aby byla hra stažena z oběhu. Recenzentka Jaina Grey z magazínu Wired dokonce ve své recenzi ohodnotila hru skórem 1/10.
Kritizuje robotické postavy bez emocí, že hra vypadá zastarale, velkou odchylku od předlohy, vykrádání knižních hrdinů a především antisemitistický příběh zaměřený na potlačení vzpoury proti otroctví bez jakéhokoliv vysvětlení souvislostí (narážka na to, že skřeti jsou stereotypizovaní jako židé, pracující otrocky pro čaroděje). Nutno ale podotknout, že kritika skřetů jako otroků je v tomto případě nesmyslná. V závěru recenze stojí: „Pravděpodobně neznám vaše jména. Ale vy víte, kdo jste – vidím vás a vážím si vás více, než dokáží slova vyjádřit. Děkuji vám, že jste mi usnadnili uzavření knihy o Bradavicích a Harrym Potterovi. Kouzlo je pryč a už se nikdy nevrátí, protože bez nás je kouzelnický svět stejně bezcitný jako jeho stvořitelka.“
Jasně, většina časopisů či hodnotících redakcí se nenechala takto ovlivnit. Gamesradar hodnotil 3,5/5, IGN 9/10, The Sixth Axis 7/10 a Xbox Era 9/10, ostatně i většina českých webů se shoduje na nadprůměrnosti hry, ačkoliv plné bodové počty nikde nezískala. Jedno z nejrůznorodějších hodnocení, co se týká množství, se dá nalézt na serveru Metacritic, i zde je ale indexováno krásné skóre 85/100. Přesto, ač většinová hráčská populace hodnotí hru povětšinou kladně, hlasitá menšina stále vyzývá k jejímu bojkotu jen na základě nenávisti k tvůrkyni magického světa.
Hodnocení Wired je tak nejen extrémně přísné, ale zároveň působí jako první vlaštovka nenávisti ke hře, jež momentálně útočí na prodejní i herní rekordy na několika platformách. V době psaní článku ji hrálo už skoro půl milionu hráčů na Steamu a stala se nejsledovanější hrou na Twitchi. Otázkou tak stále je, má smysl nenávidět hru jenom kvůli autorce, jež s ní vlastně nemá nic společného? Logicky nejspíš ne, ale dnešní doba je plná takovýchto kontroverzí a holt Hogwarts Legacy už bude navěky jednou z nich.