Nevím, zda to také tak máte, ale jsou témata deskových a karetních her, která okamžitě přilákají moji pozornost, a já si chci hru zahrát, ačkoliv o ní vůbec nic nevím. A jedním takovým velmi atraktivním tématem jsou pro mě lišky. Je mi celkem jedno, zda o hře není nic známo, nebo dokonce dostává špatné recenze. Jakmile jsou v ní lišky, chci jí dát šanci. Happy Fox je příkladem hry, o které se moc nemluví. Mělo by se to změnit?
Happy Fox je malá karetní hra, kterou vydala rakouská společnost Piatnik. Hru si zahrajete ve 2–5 hráčích již od 6 let a na jednu herní partii budete potřebovat 15 minut. Jejími autory jsou Manfred Reindl a Wolfgang Kramer. První zmiňovaný zatím vytvořil jen několik her pro děti, z nichž u nás nejznámější je zřejmě Captain Silver. Wolfgang Kramer je ale velice známý autor her, jako je 6 bere!, El Grande, Rivalové, Kořist, Toulavé věže, Paláce Carrary nebo Savannah Park, na kterých většinou spolupracoval s Michaelem Kieslingem. Za ilustracemi karet pak stojí Alexander Slawik, pro kterého jde o první deskoherní počin nebo přinejmenším první, na kterém je uveden.
Zkuste štěstí s dětmi nebo u piva
Karetní hra Happy Fox je destilací deskoherního mechanismu známého jako „zkus štěstí“. Ve vašem tahu totiž před sebe vždy vyložíte jednu z pěti karet v ruce. Husy a psa vykládáte lícem dolů, takže vaši soupeři neví, kde se schovává chutná husa a kde zlý pes Azor. Lišku ale vykládáte lícem nahoru a po jejím vyložení začnete otáčet karty ležící před vašimi soupeři. Pokud natrefíte na husu, můžete zkusit štěstí zase u dalšího soupeře. Takto pokračujete, dokud se nerozhodnete zastavit nebo nenatrefíte na Azora. Ten totiž nejenže vaši lišku zažene do své skórovací hromádky, přijdete ale i o všechny dosud otočené husy, které si zaskórují jejich majitelé. Pokud se však rozhodnete zastavit dobrovolně, všechny otočené husy i vaše liška putují pěkně do vaší liščí nory, ehm, skórovací hromádky. Hra pokračuje, dokud všichni hráči nevyloží poslední ze svých dvaceti karet.
Rozhodnutí, kterou z pěti karet zahrát, je dostatečně jednoduché na to, aby karetku bez problémů zvládli i hráči lehce mladší než doporučovaných šest let. Velká míra náhody navíc zajišťuje, že oni také mají šanci na výhru. Zároveň je ale napětí z možného odhalení Azora dostatečně zábavné na to, aby si hru užila i parta dospělých po pár pivech, kteří hledají rychle plynoucí záležitost, u níž nejednou budete chtít zakroutit přátelům krkem.
Pro hraní s dětmi má hra přesah v tom, že jednoduchou a zábavnou formou učí základy pravděpodobnosti. Dosud byla mým favoritem v žánru „zkus štěstí“ pro děti hra Heckmeck z žížalek od Reinera Knizii. V té je však nutné umět počítat do 36, což může u mladších dětí být problematické. A přiznejme si to otevřeně, po několika pivech ty počtářské schopnosti také trochu pokulhávají. Happy Fox je tak pro tyto příležitosti velice sympatickou alternativou.
Čím více lidí u stolu, tím větší zábava
Happy Fox je možné hrát již od dvou hráčů, rozhodně ale platí, že hra je zábavnější spíše ve vyšším počtu. Ve dvou se ještě zvyšuje podíl náhody a hra se stane jen takovou přetahovanou. Ve více hráčích se toho u stolu děje dost na to, aby každý měl šanci si nějakou tu husu ulovit. Navíc se můžete i svobodněji smát cizímu neštěstí, když tři z pěti možných lišek otočí jako první kartu Azora. Což rozhodně není nic, co by se mi stalo. Rozhodně. Nikdy. Achjo, Azor u mých přátel zkrátka svoji práci bere opravdu poctivě, zato u mě často odpočívá až na úplném konci balíčku.
Povedená vizuální stránka
Musím uznat, že se u hry Happy Fox velice povedla vizuální stránka. Dojem z ilustrací je samozřejmě zcela subjektivní, mě ale bavily. Každá karta husy má unikátní ilustraci a vy tak při hře máte pocit, že jste se skutečně ocitli uprostřed splašeného hejna. Některé zmateně pobíhají, jiné se pokouší o let, další se schovávají pod křídly nebo jen odevzdaně čekají na svůj osud. Oproti tomu Azor vypadá jako pes, se kterým si opravdu není radno zahrávat. Úplně vidíte, kterak nasupeně kráčí vás jednou provždy vykázat ze svojí farmy. Jen s liškou jsem příliš spokojená nebyla, vypadá spíše jako obézní kočka. Ale aspoň se roztomile usmívá a utíká pro husy s otevřenou náručí.
Karty v sobě zkrátka mají hodně života. Velmi taky oceňuji, že jsou odlišené i pozadím, přičemž husy mají modré, liška červené a Azor žluté. Vy tak na první pohled vidíte, co jste otočili, a hra je díky tomu ještě více přívětivá.
Pozitivně hodnotím i krabičku, která je přesně tak velká, jak je potřeba. Obalené karty do ní sice nedáte, ale alespoň ve skříni nezabírá příliš místa. Úžasná věc jsou výřezy na prsty. Jednoduchý detail, který však u her tohoto formátu téměř nevidíme. Krabička ale díky nim jde velice jednoduše otevřít.
Happy Fox je sympatická malá karetní hra, ve které můžete pokoušet svoje štěstí. Herní mechanismy jsou dostatečně jednoduché na to, abyste si Happy Fox mohli zahrát i s dětmi mladšími šesti let, zároveň ale dostatečně zábavné pro uvolněné hraní s přáteli. Díky vtipným ilustracím, krátké herní době a rychlým tahům vás Happy Fox může zabavit během nejednoho propršeného odpoledne nebo na party. Musíte jen přijmout velký podíl náhody.