Grand Theft Auto III (aneb GTA 3) představovalo v roce 2002 naprosté zjevení. Mnoho vývojářů přesvědčilo o tom, že hráči si žádají více „dospělácké“ hry. Starostlivé rodiče v Česku pak strašila poznámka z pořadu Game Page, kde zaznělo, že v této hře lze umlátit policistu baseballovou pálkou. A snad každý, kdo GTA 3 spustil, žasnul nad jeho nevídanou technickou vyspělostí. Ta si ovšem brala daň na hardwarových nárocích. Sám jsem se do Liberty City vydal vybaven procesorem Intel Celeron s taktovací frekvencí 1,2 GHz a grafickou kartou ATI Radeon 7500, což nebyla sestava, která by si s GTA 3 poradila zrovna přesvědčivě. Hráči na PlayStationu 2 zase museli počítat s neustálými propady snímkové frekvence až někam ke 20 fps. Kdo by tehdy čekal, že jednou uvidíme, jak tato hra běží na konzoli Sega Dreamcast z roku 1998, která má mnohem skromnější parametry než výše uvedená zařízení?
Možná jste už někde zaslechli, že GTA 3 bylo pro Dreamcast původně zamýšleno. Vývojáři však brzy přehodili výhybku směrem ke konkurenčnímu PlayStationu 2, neboť pochopili, že konzole od Segy nemá šanci si vybudovat dostatečnou hráčskou základnu. Co neudělali vývojáři, to za ně o víc než 20 let později realizovala skupina technicky zdatných fanoušků. Ta se pustila do projektu nazvaného DCA3, jehož cílem je vytvořit plně funkční port GTA 3 pro Dreamcast. Ten nyní nabyl hratelné, byť ještě nedokonalé podoby. Port si musí zkompilovat sami hráči s využitím staženého kódu a souborů z PC verze hry. Výsledný diskový obraz ve formátu CDI pak lze spustit na fyzickém Dreamcastu či v jeho vybraných emulátorech.
Port, který neměl vzniknout
Herní vývojář a vášnivý podporovatel homebrew komunity Dimitris Giannakis projektu věnoval video, v němž vysvětluje, že Dreamcast není hardwarově vybavený na openworldové hry, které neustále potřebují streamovat textury a jiné assety. Konzole totiž nemá žádné speciální koprocesory a k dispozici má pouze 16 MB operační paměti (PlayStation 2 se může chlubit dvojnásobkem a Xbox dokonce čtyřnásobkem). Podle Giannakise je tak dreamcastová verze GTA 3 jedním z nejobdivuhodnějších portů v historii videoher, srovnatelným třeba s Doomem pro šestnáctibitový SNES nebo Resident Evilem 2 vtěsnaným i s cutscénami na 64 MB cartridge Nintenda 64.
Byť tvůrci portu nesdílejí s hráči žádná data z původní hry, jejich projekt je založený na zdrojových kódech GTA 3 a jeho enginu RenderWare, které byly v minulosti získány reverzním inženýrstvím. Společnost Take-Two Interactive, známá nechutí k fanouškovským projektům, v nedávné minulosti proti podobným snahám bojovala právní cestou a je pravděpodobné, že se pokusí zasáhnout i v tomto případě.
Sega Dreamcast byl uveden na trh na podzim roku 1998 (v Japonsku; do Evropy a Severní Ameriky se dostal o rok později). Sega se po neúspěchu Saturnu záměrně snažila předběhnout konkurenci a získat tak výhodnou pozici na trhu. V té chvíli se však již nacházela ve finančních potížích, které jí neumožnily vytvořit pro konzoli adekvátní marketingovou komunikaci. Hráči také v Segu neměli důvěru poté, co předchozí systémy (kromě Saturnu ještě add-ony 32X a Mega CD pro Mega Drive) přestala podporovat krátce po jejich vydání. Ze všech konzolí své generace byl také Dreamcast technicky nejslabší. Tyto faktory vedly k jeho komerčnímu neúspěchu. Na zařízení však přesto vyšlo množství výborných her a dodnes má velmi aktivní homebrew komunitu, která pro něj vyrábí hry zcela nové.