V sobotu 8. 10. 2022 jsme navštívili v Praze v Letňanech event nazvaný For Games. Na tuhle akci jsme se hodně těšili a byli jsme zvědaví, zda se naše očekávání naplní. Souběžně s akcí ve vedlejších prostorách probíhal event For Beauty, For Babies a For Toys, kam jsme jedním očkem také nakoukli. Když už jsme ti recenzenti, i přes skvělou atmosféru, co v Letňanech panovala, musíme některé věci pořadatelům vytknout. Ale nebojte se, pozitiva převýšila negativa a my jsme rádi, že jsme se seznámili s více i méně známými osobnostmi i hrami ze světa gamingu.
Co jsme mohli vidět v Hale č. 1?
Pojďme na představení haly, kde probíhala akce For Games. Oficiálně bylo na eventu zapsaných šestnáct různorodých společností. Některé propagovaly své produkty ve větší míře, jiným zase více záleželo na zážitku, kteří si návštěvníci z této události odnesou. My nebudeme jmenovat všechny společnosti, ale podíváme se na ty, které nám zpříjemnily návštěvu nejvíc. Když jsem zmínil, že na For Games bylo šestnáct vystavovatelů, v hale to tak vůbec nevypadalo. Minimálně čtvrtina haly nám přišla smutně opuštěná. Chyběly tady i velké společnosti, jako je třeba Xbox nebo jeden z jeho největších konkurentů – Playstation.
Naštěstí je zastoupily okolní stánky, u nichž jsme si mohli produkty těchto i jiných značek vyzkoušet. Naopak stánek Nintendo své zastoupení měl a my jsme si mohli zahrát na Nintendu Switch, které nabízelo mnoho her k vyzkoušení, jako třeba Pokémon nebo balíček Nintendo Sport. Kromě toho zde byla i možnost zahrát si hru Splatoon 3. Dále jsme mohli vidět stánek Legion nebo Comfor. U nich jsme mohli vyzkoušet hry, jako je CS:GO, nová Forza Horizon 5 nebo třeba i starší závodní hry. Nechybělo zastoupení sportovních her, jako je třeba FIFA nebo NHL. Nejvíce však převažovala hra CS:GO, jelikož se v sobotu odehrával i samotný turnaj. Měli jsme tak přístup do diváckého hlediště, kde jsme přímo sledovali souboj mezi profesionálními týmy. Kromě her bylo v nabídce spousta stánků se všemožným herním merchem, od pokémoních čepic přes mikiny z League of Legends až po podtácky s motivem Doomu.
Stánky, které stojí za zmínku
Jeden ze stánků, které nás nejvíce zaujaly, patřil společnosti Kikiriki Games a představil nám svou mobilní hru s názvem To The Dragon Cave. Tato hra byla velice unikátní, jelikož její vývoj byl zaměřen pro hráče se zrakovou vadou. Ve hře se tak neřídíte podle toho, co vidíte, ale podle toho, co slyšíte. Měli jsme tedy možnost utkat se například s dravými harpyjemi, které jsme museli zastřelit kuší nebo se před nimi ubránit mečem. Celkový koncept hry byl velice zajímavý a my jsme si poprvé vyzkoušeli se ve hře neorientovat zrakem, nýbrž sluchem. Manželské vývojářské duo nám představilo vývoj hry, na níž pracovali osm měsíců, a svůj příběh, který stál za zrodem tohoto zajímavého titulu. Obecně nám pak uvedli, že hra je pro zrakově postižené příliš jednoduchá, naopak pro vidomé příliš náročná, a proto si můžete vybrat mezi třemi úrovněmi obtížnosti. Každopádně držíme palce ve vývoji The Dragon Cave a dalších podobných her. Následující stánek, který nás zaujal, nesl název originalky.cz, zde nám bylo představeno jejich nadupané herní vybavení. Nechyběly stánky s herním merchem nebo třeba reálnými noži ze hry CS:GO. V rohu haly se skrývala malá stage, na které se objevily poměrně velké informace.
Program na hlavní a vedlejší stagi
Malá stage byla v hale opravdu velice skromná a divácké hlediště bylo ještě skromnější oproti herní stagi v druhé části haly. Zde se konal program v podobě přednášek, ukázek a také přehlídek. Když mluvíme o přehlídkách, máme na mysli soutěž v cosplayi, které se zúčastnilo velké množství návštěvníků. Mohli jsme zde vidět spoustu postav, včetně šampionů League of Legends, pěchoty z filmové série Star Wars nebo například Spider-Mana či Thora. Kromě toho zde účinkovala i taneční skupina, která přivedla k životu hudební videoklip od skupiny KDA. Nejzajímavější částí programu však bylo představení hry Bulánci, při němž nám samotný autor prozradil své dojmy z úspěšné kampaně na Kickstarteru a také nám ukázal nový gameplay z chystaných Bulánků na mapě Factory.
Důraz byl zde kladen na obrovskou zodpovědnost, kterou studio nečekaně dostalo z důvodu přívalu velkého množství peněz z úspěšného startovače. Po Buláncích následovalo představení hry MATCHO, kterého se ujmul Fiola z FiolaSoft Studio. Ke své hře nám prozradil něco z jejího, zejména grafického, vývoje a také nám představil krátkou ukázku gameplaye. Můžeme vám prozradit, že po těchto představeních se máme rozhodně na co těšit. Na hlavní stagi se odehrával turnaj v CS:GO mezi esportovými týmy, které měly kolem své stánky a svým fanouškům nabízely své zboží a možnost zahrát si v jejich barvách.
Zmatená Hala č. 2 a vysávání tváře v Hale č. 3
Když jsme skrz naskrz přelouskali první halu, šli jsme se podívat do budov vedle. Začali jsme od konce v sekci For Beauty. Tam jsme chodili a udiveně koukali, na jaký to zvláštní server jsme se napojili. Aroma voňavek přebíjelo vzduch kolem a z každého rohu na nás útočili prodejci s návrhy na make-up tutoriál. Když se objevil závěrečný boss v podobě velkého stroje, co vysával lidem něco z tváře, rozhodli jsme leavnout tenhle pro nás nebezpečný server. Následovala smíšená hala s eventem For Babies a For Toys. Vyvalila se na nás spousta kočárků na lidský pohon, od kterých jsme podobně jako Crash utíkali co nejdál.
Protlačili jsme se mezi maminkami s kočárky do momentu, kdy jsme uviděli stánky, které nám chyběly – stánky s deskovými hrami. Vedle velkých společností s deskovkami, jako je třeba Albi nebo Dino, s kterými rádi spolupracujeme, jsme uviděli malinkatý stánek s jednou jedinou deskovkou a věděli jsme, že nás naše kroky vedou správně. Ve stánku stál mile usmívající se pán, který promoval pro nás zajímavý produkt. Jak jsme pak zjistili, mluvili jsme se samotným autorem deskové hry Pexino Piráti, s panem Davidem Dubčákem. Ten nám svoji hru představil a po krátké sympatické konverzaci nám jednu svoji deskovku rovnou přenechal k recenzi. My bychom mu tak chtěli poděkovat a vy, naši milí čtenáři, se můžete těšit na další recenzi z našich tuzemských kruhů. Víc se nám toho do článku nevejde, takže se omlouváme všem, koho jsme zapomněli zmínit, a doufáme, že se příště uvidíme znova. Anežka a Pavol