Farming Simulator 25 - sklizeň

Farming Simulator 25 – farmářem zas a znova

18. 12. 2024
Zdroj náhledu: GIANTS Software

Přesně tři roky uběhly od vydání celkem povedeného farmářského simulátoru Farming Simulator 22 od společnosti GIANTS Software. Ačkoliv já sám se rozhodně nepovažuji za nějakého vyloženého hardcore fanouška, vždy rád na pár desítek hodin usednu do svého traktoru či kombajnu a brázdím jedno pole za druhým. Pro mě osobně je tato série spíše takovým odpočinkem nežli něco dlouhodobého, u čeho bych dokázal strávit stovky, či dokonce tisíce hodin. Se stejným cílem jsem se vrhnul i na hraní nového Farming Simulator 25, který dle slov tvůrců přináší značná vylepšení v oblasti vizuálního i hratelnostního charakteru. Také se můžeme těšit na pěstování nových plodin, jako je třeba rýže. Jak se novinka povedla a jestli se jedná o stejně kvalitní počin, jakým byl tři roky starý předchůdce, vám ukáže naše dnešní recenze.

Farming Simulator 25 a novinka v podobě deformace terénu

Jak už u této série bývá zvykem, tvůrci se v každém díle snaží přinést nějaké ty větší či menší novinky, a jinak tomu nebude ani u nového Farming Simulator 25. Předchozí Farming Simulator 22 byl v mnohém revoluční a kromě možnosti pěstování včel jsme se vůbec poprvé dočkali také implementace ročního období. Šlo například o ztvárnění sněhu, které však nebylo nikterak detailní a mnohdy to spíše vypadalo, jako by sníh byl jen další pouhou modifikací, bez nějakého reálnějšího dopadu na fyziku vozidel a strojů. Byl jsem tedy hodně zvědavý, zdali budou mít změny ročního období a třeba i charakteru počasí větší vliv na fyzikální a jízdní vlastnosti. Musím říci, že určité pokroky vidět jsou, avšak celkový pocit je spíše takový hořkosladký. Ano, v tomto díle už zažijete více situací, kdy se svým strojem můžete někde uvíznout či mít problémy při výjezdu kopcovitých terénů. Nepočítejte však s nějakou vyloženě realistickou změnou. Stále na mě jízdní a fyzikální model působil takovým poloarkádovým dojmem a s mnohými vozidly jsem i v zimě mohl projíždět zatáčky bez nějakého dramatického zvolnění. Celkově ale mohu fyziku považovat za „o něco lepší“, i když pro simulátor takového typu by měl být pokrok mnohem větší.

Největší novinkou ve hře Farming Simulator 25 je však zjevná deformace terénu. Jde především o zanechávání stop pneumatik, které se vytvoří například při průjezdu polem či blátivou a promočenou cestou. Vizuální zpracování této novinky je za mě opravdu povedené a série se tím opět o něco posunula blíže realismu. Ani v tomto případě jsem však nepocítil nějaký výrazný vliv na jízdní vlastnosti a stejně jako zima v předchozím díle působí také tato novinka spíše jen jako textura, nad kterou se na chvíli pozastavíte a budete zprvu i třeba nadšeni, ale po pár hodinách si jí pravděpodobně už ani nevšimnete, což je rozhodně škoda. Asi nikdo z fanoušků nečekal, že se z Farming Simulator 25 stane další Mudrunner, čekal jsem ale větší dopad na celkovou hratelnost. Zvláště když GIANTS Software považoval deformaci terénu svým způsobem za velkou revoluci v tomto simulátoru.

Zdroj: GIANTS Software

Je libo pěstování rýže?

Ačkoliv je deformace terénu prezentována jako ta největší novinka pro Farming Simulator 25, dostalo se i na nové plodiny, jež můžete pěstovat. Tou asi nejpovedenější a vůbec nejzajímavější je pěstování dlouhozrnné rýže, která vám ukáže skutečnou tvář toho, zdali jste, nebo nejste profesionální farmář. Pěstování rýže totiž vyžaduje určité aspekty, bez nichž byste jen marně čekali na svou vysněnou úrodu. Za prvé je možné ji pěstovat jen na určitých polích, která jsou dosti hluboká na to, aby dokázala zadržet velké množství vody, a za druhé je třeba se postarat o poměrně častý přísun další vody, aby vaše pole s rýží zůstávalo vlhké. Zapomeňte však na nějaké to klasické kropení, jaké znáte. V tomto konkrétním případě musíte své pěstované pole pokropit natolik, aby v něm voda zůstala doslova stát. Jak je totiž známo, nejlépe se rýže pěstuje právě ve stojaté vodě, jelikož jde o jednu z plodin nejvíce náročných na vodu. Jedná se určitě o zajímavou činnost a ozvláštnění, ale pěstování rýže spíše ocení opravdoví fanoušci, kteří už nějakou dobu Farming Simulator hrají, a nikoliv úplní začátečníci.

Kromě rýže si můžete vypěstovat ve hře Farming Simulator 25 také hrách či špenát a nově je kladen větší důraz na chov domácích zvířat, včetně například buvola domácího, který je absolutní novinkou v tomto díle. Celkově vzato se dá říci, že Farming Simulator již není jen o pouhopouhém pěstování a udržování polí, ale ve velkém stylu se postupně implementuje právě i chov domácích zvířat, a u dvacet pětky to platí dvoj-, možná i trojnásob.

Co se týče vašeho vozového parku, nabídne Farming Simulator 25 něco kolem 400 plně licencovaných autentických strojů od více než 150 značek. Mezi nimi se nachází i takový klenoty, jako je John Deere, CLAAS či New Holland. A co víc, v sérii vůbec poprvé najdete i licencované auto značky Škoda. Konkrétně jde o model Škoda Kodiaq. Jedná se sice o malou drobnůstku, ale určitě potěší, že i v takové hře, jakou Farming Simulator 25 je, najdeme něco z našich luhů a hájů.

Zdroj: GIANTS Software

Nová verze enginu zajistila, že je Farming Simulator 25 tou největší a nejpěknější hrou v sérii

Velkým pokrokem v novém díle je i vizuální stránka a celkové prostředí, které nyní působí detailněji. GIANTS Engine ve verzi 10 nabídne detailnější a uvěřitelnější efekty, především co se zpracování počasí týče. Déšť, sníh, ale i taková ranní mlha dokážou nabudit tu pravou atmosféru sychravého počasí a v některých chvílích jsem si skutečně připadal spíše jako v realitě nežli jen ve hře. Celkový pokrok zaznamenaly i textury strojů a krajiny, které nyní působí živěji, a také herní mapy už nezejí takovou prázdnotou. V každé z celkových tří map najdete NPCčka, s nimiž můžete provádět různé interakce, nebo dokonce plnit jejich zadané úkoly. Celkově už není svět takový pustý, což byl pro mě jeden z velkých problémů série. Díky interakci s NPC dostáváte větší důvod k prozkoumávání světa, k čemuž předchozí díly tolik nesváděly, alespoň mě tedy určitě ne.

Najdou se ale i stinné stránky

Bohužel se ale najde i pár věcí, které mi u hry Farming Simulator 25 vyloženě vadily. Navážu na předchozí kapitolu a po vizuální stránce v krátkosti zhodnotím i tu technickou. Nebudu vám tu mazat med kolem pusy, nový díl na tom nebyl v prvních dnech po vydání příliš dobře a technická stránka dosti kolísala. Chvíli mi titul běžel bez nějakých problémů na alespoň stabilních 60 snímků za vteřinu a vmžiku jsem se musel těžce poprat s občasným lagováním a propady snímků. Po několika updatech se optimalizace zlepšila, ale stále to není ono a Farming Simulator 25 by si ještě nějakou tu péči zasloužil. Ostatně řekl bych, že počítač s Ryzenem 7 5700X3D a grafickou kartou RTX 4070 Super by neměl mít s touto hrou na vysoké detaily v rozlišení 1080p žádný velký problém. Alespoň tedy, když kouknu na oficiální systémové požadavky.

Dalším problémem, který je dle mého názoru dosti zásadní, je poměrně špatná přístupnost hry absolutním nováčkům. Nevím proč, ale GIANTS Software již několikátý ročník u svých her prakticky nenabízí žádný obsáhlejší tutoriál, který by vás naučil byť jen některé základní prvky. Pokud nejste vyloženě zdatný farmář a například nemáte své vlastní pole, může se lehce stát, že již po pár minutách od zapnutí budete tápat, co vlastně ve hře máte dělat nebo kam mají směřovat vaše další kroky. Hra vám sama prakticky ani nevysvětlí to, jak a čím sázet plodiny nebo jak zacházet s vaším prvním polem, abyste byli vůbec schopni něco úspěšně vypěstovat. Pokud jste tedy dosud žádný předchozí díl nehráli a Farming Simulator 25 bude vaším prvním seznámením se sérií, připravte se na to, že dlouhé hodiny strávíte jen hledáním různým videonávodů či tutoriálů po internetu, které vás dokáží navést na tu správnou cestu. Za mě se bohužel jedná ze strany tvůrců o zásadní nedostatek, který může v krajním případě vyústit i v nechuť ve hře dále postupovat. Vězte, že u mě je to dosti podobné, jelikož též se nepovažuji za nějakého profesionálního farmáře, jenž by u těchto her trávil stovky hodin. Chápu, že vývojáři prodávají a vyvíjí titul primárně pro zaryté fanoušky, kteří již nějaké ty zkušenosti s farmářskými a manažerskými hrami mají, ale asi by nebylo úplně od věci nezapomínat i na možnou novou krev, o kterou by se mohla fanouškovská základna rozrůst.

Zdroj: GIANTS Software

Farming Simulator 25 je dalším přírůstkem v sérii, který tento dnes již legendární farmářský simulátor obohacuje o nové plodiny, především pěstování rýže, větší důraz na chov domácích zvířat a hlavně o implementaci deformace terénu, který z Farmingu prostě dělá zase o něco realističtější simulátor. Bohužel ale některé věci nebyly dotaženy do úplného detailu a například zmíněná a vývojáři tolik omílaná deformace terénu má jen pramalý vliv na změnu jízdních či fyzikálních vlastností a jde zase prakticky jen o vizuální texturu, stejně jako sníh v minulém ročníku. Technicky vzato se ale svět virtuálního farmaření o něco posunul, i když já bych od některých novinek prostě čekal více. Sedm a půl bodu z deseti.

Klady
  • deformace terénu je vizuálně dobře zpracovaná
  • novinka v podobě pěstování rýže
  • větší důraz na chov domácích zvířat
  • lepší interakce s NPC
  • vizuální stránka hry
Zápory
  • deformace terénu nemá prakticky žádný vliv na jízdní vlastnosti
  • chybí detailnější tutoriál pro nováčky série
  • technické problémy
Platforma PC
  • Datum vydání 12.11.2024
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Hratelnost

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Přístupnost

    Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.