Zemědělství je jedním z nejnáročnějších odvětví na celém světě. Obnáší totiž dlouhé hodiny tvrdé dřiny, boj s počasím, škůdci v podobě mandelinky bramborové neboli amerického brouka, nespokojené zaměstnance a mnoho dalších nesnází. Ve hrách je však tento žánr neuvěřitelně populární, protože z nějakého neznámého důvodu cítíme za monitorem klid, když můžeme pracovat na poli. Je docela i štěstí, že studio Pyramid Games vytvořilo relaxační simulátor jménem Farming Life.
Ponořte se do farmářského života
Farmářské tituly si vybudovaly poměrně velkou oblibu u lidí, poněvadž díky nim hráči nemusí zažívat tvrdou práci na poli pod horkým sluncem. Farming Life chtěl od svého počátku zjevně konkurovat známějšímu Farming Simulatoru. Začínáte na malé farmě jménem Harvest Moon. Je to zchátralá ošklivá farma, na níž už není pořádně nic hezkého, a vaším úkolem bude obnovit krásu, kterou se kdysi pyšnila.
Hra dává jasně najevo, že se jedná o odpočinkový titul a že byste si měli užít každou jeho vteřinu. Budete řídit traktor, sklízet úrodu, pozorovat zvířátka běhající po polích či v ohradě nebo se dívat na váš rostoucí sad. Jelikož se jedná o simulátor, tempo hry je pomalejší, ale toho si ani nevšimnete, protože máte na farmě spoustu práce. Přece jen jste její manažer a bez vás se nestane vůbec nic.
Výhodou je, že si můžete nastavit vlastní tempo – udělat tolik úkolů, kolik chcete. Hratelnost je doslova ovlivnitelná vaší chutí něco dělat. Kdybyste nevěděli, co dál, Farming Life má velmi kvalitní nápovědu v podobě roztomilého strašáka – ten vám od chvíle, kdy přijedete na farmu v červeném náklaďáku, říká, co máte dělat, jak to máte dělat a kdy to máte dělat.
Zdroj: Pyramid Games
Farming Life vám nabízí možnost výdělku
Aby to nebylo tak jednoduché, musíte se také starat o neustálý přísun peněz. Nejsnazší cestou je samozřejmě prodej zboží. Nesmíte ovšem zapomínat, že vaše zvířata něco snědí a vaši zaměstnanci musí z něčeho žít. Čas od času se objeví nějaký ten hmyzí škůdce a vy musíte vyrazit do města na nákup chemikálií pro záchranu úrody. Pokud jste velmi dobrý farmář, můžete svůj pozemek rozšířit, a to byl vždy můj kámen úrazu. Kdykoliv jsem si myslel, že jsem připraven obhospodařovat více půdy a vystoupit ze své komfortní zóny, byl jsem v háji.
Měl jsem v hlavě vizi, co chci dělat a jak to chci provést, ale nikdy se mi ji nepodařilo naplnit. Doporučil bych neplánovat a spíše se přizpůsobovat potřebám svého pozemku než si v hlavě vytvářet konkrétní vizi. Naštěstí má Farming Life velice přehledné tabulky, ať už se jedná o přehled sklizně ovoce nebo zeleniny, zvířecí produkci, nebo přehled zaměstnanců a jejich činností.
Ve městě je také velká agentura (odborně řečeno pracovní úřad), která vám ukazuje přednosti i nedostatky zaměstnanců, než je najmete. Bohužel, vaši zaměstnanci nefungují automaticky, a pokud jim nezadáte práci, neudělají vůbec nic. Naštěstí mohou dělat všechno, co jim zadáte. Sice mají různé predispozice, jeden lépe chová zvířata, druhý zase je spíše na sklizeň, ale to nevadí. Když je personální nouze, neřešíte.
Stejné je to s prodejem. Můžete obchodovat úplně se vším, ale musí se vám to vyplatit. Pokud odstraníte příliš obilí, váš dobytek může hladovět. Tady začíná trochu problém, který můžete značně pocítit, protože je mnohem těžší obilí získat než ho prodat. Hra naštěstí myslí i tyto na malé nešvary, když se náhodou dostanete do nedostatku vlastní hloupostí.
Zdroj: Pyramid Games
Je zde docela dost úkolů na plnění, které vám zadávají obyvatelé blízké města, většinou se jedná o doručení nějakého ovoce nebo zeleniny, kterou oni zrovna potřebují třeba do svých obchodů. Za splnění těchto úkolů poté dostáváte zkušenosti, peníze a vzrůstá vám renomé. Díky více penězům a renomé si poté můžete rozšiřovat farmu a samozřejmě nabírat více zaměstnanců, vydělávat více peněz, a dokonce si o některých úkolech povídat i se starostou.
Ovládání je místy trošku chaotické. Vzhledem k tomu, že řídíte celou farmu a bez vás se nestane vůbec nic, je důležité pravidelně kontrolovat a korigovat celou hru. Naštěstí se to dá velmi brzy naučit a v momentě, kdy pochopíte principy hry i na hranici určitých vašich organizátorských limitů, se můžete v závěru kochat vlastní farmou stále dokola a dokola, protože to je pohled, který nikdy neomrzí. Ovládání je sice trošku chaotické, než se se vším pořádně naučíte, ale poté jste skutečným herním farmářem a čeká vás víceméně pohoda.
Farming Life vypadá jak z nedodělané pohádky
S vizuální stránkou hry jsem se nedokázal plně sžít. Neberte to jako pomluvu, hra vypadá celkově hezky. Vaše farma, pole, krajina, zvířata, vše je rozpoznatelné, ikony nad postavami jsou jasné a přesně vidíte, co který zaměstnanec dělá. Dokonce zahlédnete i malé králíčky pobíhat venku před králíkárnou. Barevná paleta, ve které převládá zelená a žlutá, je neskutečně kouzelná a navozuje příjemnou atmosféru letních žní. Něco tomu ovšem chybí, možná trochu větší přiblížení k realitě.
Největší problém mám se soundtrackem hry, protože mi připomíná klasickou výtahovou hudbu. Někomu může připadat uklidňující, mně ovšem leze krkem. Doslova bych řekl, že je to nervy drásající melodie. Na stranu druhou, někomu tato výtahová hudba s pomalým tempem hry může přivést příjemný pocit uklidnění, který vás ale může uspat. To v momentě, kdy máte na starosti celou farmu a musíte korigovat zaměstnance, není zrovna ideální. Tvůrci Farming Life ale přemýšleli ještě nad jednou podstatnou věcí a to jsou farmářské tóny. Ve hře můžete slyšet zvířata i zvuky na polích, které vás hned přiblíží více na farmu.
Zdroj: Pyramid Games
Život na virtuální farmě v podání Farming Life je naprostá pohoda. Celou hrou vás provází velice milá nápověda, která vám vždy poradí, co máte dělat, abyste nic ve velkém nepokazili. Z malé farmy vybudujete impérium plné zvěře, obilí, sadů a traktorů. Jelikož se jedná o simulátor, těžko hře něco vytknout, nicméně dalo by se říct, že: něco tomu chybí. Z mého pohledu je to trochu rychlejší tempo a lepší hudba, navíc cítím trochu tlak, že se titul opravdu snaží, abych si připadal v pohodě, a pak najednou události naberou nezměrný spád.