Od 4. července až do 25. srpna tohoto roku bude v Rijádu, hlavním městě Království Saúdské Arábie, probíhat turnaj Esports World Cup nahrazující loňský festival Gamers8 pořádaný ve stejné zemi. Soutěžit se bude ve významných hrách včetně například Call of Duty: Warzone, Counter-Strike 2, League of Legends nebo Dota 2. Herní akce placená ze saúdského státního investičního fondu je však lidskoprávními organizacemi i některými významnými hráči a influencery kritizovaná jako pokus diktátorského režimu budovat si ve světě falešný pozitivní obraz.
Martina Pařízková, mluvčí organizace Amnesty International, například připomíná, že korunní princ Muhammad bin Salmán zdaleka nedostál svým slibům ohledně zlepšení stavu lidských práv v zemi: „Obránci lidských práv, aktivisté a novináři jsou ve velkém zadržováni a odsuzováni k dlouhým rokům za mřížemi, bičování nebo trestu smrti. V tom je Saúdská Arábie jedním z přeborníků – v roce 2023 tamní režim zavraždil na popravišti nejméně 172 lidí, nejvíc po Číně a Íránu.“
Právě Amnesty International chystá se začátkem Esports World Cup spustit kampaň, v níž objasní všechny podrobnosti ohledně toho, co se v pouštním království děje a jak režim využívá videohry k budování své mezinárodní prestiže.
Od fundamentalismu ke gamingu
Saúdská Arábie je dlouhodobě mimořádně konzervativním státem, v němž je život silně ovlivněný puristickým náboženským učením salafismu (někdy se mluví také o wahhábismu, podle zakladatele Muhammada ibn Abd al-Wahhába). To volá po doslovném výkladu náboženských textů a pečlivém následování praxe prvních tří generací muslimů, které žily převážně v 7. a 8. století. Ačkoli Saúdská Arábie finančně podporovala například vznik filmů či televizních pořadů v jiných arabských zemích, její domácí kulturní produkce byla velmi malá a režim se silně uzavíral před světem.
Výrazná změna přišla po smrti krále Abdalláha v roce 2015, po níž se faktické moci postupně chopil jeho synovec Muhammad bin Salmán. Ten představil sérii reforem, jejichž cílem je diverzifikovat saúdskou ekonomiku a zbavit ji závislosti na těžbě ropy, ale také zemi po kulturní i politické stránce více otevřít. V souvislosti s tímto plánem začal stát silně podporovat i segment videoher, který se u mladé a movité saúdské populace těší značné oblibě.
Ačkoli s reformami přišlo omezení vynuceného vlivu náboženství na každodenní život a byly zrušeny některé zákony explicitně diskriminující ženy, v potírání disentních hlasů režim spíše přitvrdil. Tristní nadále zůstává třeba situace LGBTQ osob nebo pracujících imigrantů, kteří se mnohdy stávají obětmi moderního otroctví. Konzervativní pojetí islámského trestního práva, jež je oficiálním pilířem legislativy, také nadále umožňuje trestat smrtí zločiny, jako je čarodějnictví, odpadnutí od islámu nebo cizoložství.