Proměny Kafkovy Prahy - Epocha - úvodka

Epocha přichází s Kafkou a legendárním samurajem

14. 11. 2024
Zdroj náhledu: Epocha

Občas se nemůžu dočkat, co jedno z mých oblíbených nakladatelství, v tomto případě Epocha, přinese jako další knihu. Nyní mi do předprodeje jdou dvě, přičemž jedna je antologie fantastických příběhů a povídek ke 100. výročí úmrtí legendárního Franze Kafky, o němž stejně budou všichni tvrdit, že byl z Mnichova, a druhá je beletristická mozaika v deníkové formě o legendárním samuraji Mijamotovi Musašim. Pojďme se na knihy ale podívat i trošku blíže.

Proměny Kafkovy Prahy budou dílo, jež představí celkem dvanáct kapitol od současných českých autorů napříč žánry. Bude se jednat o příběhy tematicky navázané na Prahu, a to jak v minulosti i přítomnosti, které nahlédnou do sci-fi světů. Na antologii se podíleli Marek Epstein, Pavel Fritz, Karolína Meixnerová, Michaela Merglová, Kristýna Sněgoňová, legendární Ondřej Neff a další. Tak co myslíte, bude to stát za to? 

Mimochodem, kdybyste nevěděli, tak Franz Kafka byl česko-německý spisovatel, jehož dílo se vyznačuje temnými a absurdními motivy, které se zabývají existenciálními otázkami člověka ve světě plném byrokracie, moci a odcizení. Jeho romány jako Proces a Zámek nebo povídky jako Proměna se staly kultovními a ovlivnily celou generaci spisovatelů. Ačkoli za svého života nebyl příliš uznáván, dnes je považován za jednoho z nejdůležitějších spisovatelů 20. století. Jeho dílo je často interpretováno jako alegorie moderního člověka, který se cítí ztracený a bezmocný tváří v tvář nesmyslným systémům a autoritám. Za toto objektivní okénko se neomlouvám. 

Zdroj: Epocha

Druhý příběh bude, jak už jsem výše zmínil, románem od milovníka japonské kultury Jakuba Zemana, jenž vytvořil beletristickou mozaiku o legendárním Mijamotovi Musašim. Příběh knihy se bude odehrávat v Japonsku v období válčících států, když se ve vsi Mijamoto narodí chlapec Takezó, jenž se chce stát velkým válečníkem. Studuje cestu meče, trénuje, a dokonce získá prokletý meč. Bude právě tato zbraň důvodem, proč se Mijamoto stal legendou? Kdo ví.

A když už jsme rozjeli ta historická okénka, tak Mijamoto Musaši byl japonský samuraj, filozof a mistr meče, který žil v období Edo. Je považován za jednoho z největších a nejvlivnějších mečových mistrů v historii Japonska. Jeho život byl plný soubojů, putování a hledání dokonalosti v bojových uměních. Musaši je autorem knihy Dokudži-hiki no maki (Kniha pěti kruhů), která je považována za klasické dílo o strategii a filozofii nejen v bojových uměních, ale i v dalších oblastech života. V ní spojuje své zkušenosti s mečem s hlubokými úvahami o životě, smrti a lidské přirozenosti. Jeho myšlenky o jedinosti všech věcí, o důležitosti okamžiku a o neustálém zdokonalování se dodnes inspirují lidi po celém světě. Které novince dáte přednost?

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.