Občas není od věci si na chvíli odpočinout od akcí nabitých titulů, které vás nutí být neustále ve střehu. Pobíhat zběsile po herní mapě, pobít všechny nepřátele, osvobodit princeznu nebo zachránit svět dá někdy docela zabrat. Naštěstí existuje několik videoherních žánrů, ve kterých si vaše smysly mohou dát pohov. Titul Dorfromantik vás zavede do světa budovatelských her, kde není zapotřebí tolik přemýšlet, ale spíše relaxovat.
Určitě každý aspoň jednou ve svém životě hrát stolní hru. Ať už se jednalo o deskovku našeho mládí – Člověče, nezlob se! – nebo třeba takové šachy. Dnes už se trh v tomto ohledu velice rozšířil o další populární kousky, jako jsou například Osadníci z Katanu. Dorfromantik je inspirován touto deskovou hrou s větším důrazem na estetiku. Připravte se na intuitivní územní plánování s blahodárnými účinky na vaši mysl.
Budovatelské hry jsou stále populárnějším žánrem, ve kterém můžete plně dát prostor své kreativitě a fantazii. Na chvíli se stanete tím nejvyšším architektem, stvořitelem či pánem svého vlastního světa se zcela volnou rukou. Jedním tahem tak můžete vytvořit pole, lesy nebo rovnou celá města a starat se o blaho své nároční populace. Dorfromantik naštěstí systém péče o své obyvatele zcela vypouští, a vy se proto můžete plně věnovat budování místo problému, proč jste postavili jadernou elektrárnu hned vedle obydlené části.
V jednoduchosti je krása
Protože se jedná o projekt čtyř studentů herního designu z Berlína, grafika ani herní mechaniky nejsou nikterak složité, právě naopak. Dorfromantik má dost minimalistické pojetí, což mu dává o to větší kouzlo. Ve hře prakticky jde o jedno, a to nasbírat co nejvyšší možné skóre. K dispozici máte šestiúhelníkové platformy s motivy různých scenérií – lesy, obilná pole, řeky, železnice, domky aj. Platformy se vám náhodně generují v pravém dolním rohu a vy už je jen musíte správně umístit na herní plochu. Zní to jednoduše, ale i zde vás čekají jistá pravidla. Musíte se pokusit alespoň jednu stranu šestiúhelníku spojit se zbytkem tak, abyste rozšířili aktuální oblast, kterou zrovna máte na platformě. Pokud si tedy vezmete destičku s kouskem lesa, je třeba ji umístit tam, kde máte seskupení více stromů. Můžete ji zasadit i zcela mimo, ale poté přicházíte o cenné body. Jiné pravidlo platí pro železnice a řeky. Ty nemůžete dát libovolně, kam se vám zrovna zlíbí, ale vždy musí navazovat na další stejný dílek.
Určité dílky obsahují úkoly. Například dostanete platformu s lesem, jejíž číslo vám řekne, kolik celkem k sobě musíte připojit dalších takových dílků. Místo malého lesíka tak musíte dohromady seskupit takřka prales. Vodní mlýn kolem sebe zase potřebuje připojit deset obilných polí atd. Všechny úkoly jsou o tom samém – udávají vám velikost/rozlohu tematicky laděné oblasti. Úkoly je dobré plnit, protože jakmile je splníte, dostanete nejen body navíc, ale i dalších pět bonusových platforem za každý. Hra končí v ten moment, jakmile nemáte už z čeho stavět.
Předběžný přístup
Dorfromantik je zatím v předběžném přístupu. Proto se zde kromě základního stavění a plnění úkolů nevyskytuje žádný další mód. Ve hře však můžete najít zmínku o připravovaném Creative Mode, který ještě není zpřístupněn. Snad se nám odemkne s vydáním plné verze hry a můžeme jen hádat, co přesně nám přinese. Bylo by vážně skvělé mít neomezený počet dílků a moct si z nich vybírat. Hned byste si mohli stavět své světy tak, jak přesně byste chtěli.
Skoro až za hubičku
Ve zkratce si tedy postupně dle určitého systému skládáte dohromady šestiúhelníkové dílky vlastního idylického světa, ovšem bez obyvatel či hrozby přírodní katastrofy, a výsledkem pak je mnohdy i složitě vypadající scenérie. To vše je doprovázeno příjemnou hudbou v pozadí. Na Steamu má hra extrémně kladné hodnocení a za pořizovací cenu 8,99 € je to skutečně výhodný kauf.
Dorfromantik je nenáročnou záležitostí, u které strávíte hodiny, budete se dobře bavit a najednou zjistíte, že je čas vstávat do práce. Každý nepovedený pokus vás bude nenásilně nutit se zlepšovat, a tak se z celého konceptu stává jakási nekonečná spirála, ze které se většinou nedokážete vysvobodit sami, až tak je tato hra návyková. Předběžný přístup zatím nabízí pouze základní mód, který sice po chvíli neomrzí, ale i tak se budete těšit na nějakou malou změnu, která se chystá do budoucna. Sečteno, podtrženo, Dorfromantik není nějakou velkou peckou, co by vás donutila se posadit na zadek, ale na druhou stranu vás stáhne svou zábavnou hratelností, nenáročností, a hlavně kouzelným vizuálním stylem.