Deadly Premonition 2 – logiášek

Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise – York je zpět

27. 8. 2023
 

Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise je dlouho očekávané pokračování kontroverzního kultovního titulu z roku 2010. Hra vyvinutá japonským studiem Toybox Inc. slibuje propojit minulost se současností, odhalit další kapitolu osudů agenta FBI Francise Yorka Morgana a nabídnout hráčům surrealistický zážitek. Kvůli kombinaci otevřeného světa, detektivních hádanek a netradičního humoru se však titul potýká s technickými nedostatky. Pojďme se podívat na klíčové aspekty této kontroverzní hříčky. V dnešní recenzi se zaměříme na PC verzi.

Detektivní hádanky a svérázné postavy v louisianském městečku

Agent Francis York Morgan, svérázný a fascinující vyšetřovatel, s nímž jste se seznámili v předchozím díle, se vrací ve hře Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise. V roce 2010 jste s ním vedli složité vyšetřování s nadpozemským podtextem, plné překvapivých zvratů. Museli jste řešit detektivní hádanky, vyšetřovat místa činu, shromažďovat důkazy a snažit se přijít na to, kdo je sériový vrah.

Ve hře Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise začínáte v roce 2019, kdy agentka FBI Aaliyah Davisová vyšetřuje sérii záhadných vražd v louisianském městečku Le Carré a brzy narazí na souvislost s podobnými událostmi před čtrnácti lety. Příběh se postupně odvíjí ve dvou časových liniích, přičemž hráči střídavě ovládají Aaliyah a bývalého agenta Yorka Morgana v roce 2005.

Stejně jako v minulé hře jsou postavy neobvyklé, svérázné a občas podivínské, jak je pro sérii typické. Nikdy nezapomenu na babičku Carpenterovou, která se modlí k různým bohům, jen aby trefila kuželky. Agent York zůstává pozoruhodným detektivem, s nímž jsme se seznámili v prvním díle, a nadále vyniká svým černým humorem a zálibou v anomáliích. Některé postavy jsou však až příliš komické, což může působit rušivě a odvádět pozornost od atmosféry vážnějších pasáží. Tím mám na mysli Patricii, desetiletou dívku, která vás provází coby kolegyně.

Deadly Premonition 2 – York je zpět

Hratelné aspekty s technickými nedostatky

Le Carré nabízí poměrně otevřenou krajinu, kterou lze prozkoumat pěšky nebo na skateboardu, což je sice neobvyklý dopravní prostředek, ale proč ne? Městečko je bohaté na zajímavosti a vedlejší aktivity, jako je rybaření, sbírání různých předmětů a výroba talismanů. Co na titulu oceňuji, jsou vedlejší mise, protože aby vývojáři prodloužili herní dobu, musíte sledovat videoherní čas. Pro představu, některé z postranních úkolů vyžadují určitý časový úsek pro zahájení nebo pokračování linie.ing elit.

Bohužel, zde bonusové body končí a jsou nahrazeny zápornými. Některá prostředí působí prázdně a nevábně. Celkové vizuální zpracování titulu Deadly Premonition 2 je nedotažené, výtvarný styl by se dal označit za záměrně zastaralý, nicméně ve výsledku je horší než grafické zpracování předchozí generace her.

Modely lidských postav jsou neohrabané, o jejich animacích nemluvě, a scenérie postrádají detaily, což ubírá na pocitu realističnosti. Kromě toho se titul potýká s dlouhými načítacími časy, které snižují plynulost akce. Kolikrát jsem si říkal, že než se mi hra konečně načte, mohl bych si přečíst pár knížek, uvařit kávu a mezitím znovu dohrát celou trilogii Mass Effect. Nejdelší načítání trvalo necelých pět minut.

Upřímně jsem doufal, že technické problémy se budou týkat pouze verze pro Nintendo Switch, jenže PC konverze těmto zásadním nedostatkům podlehla a přenesla je v plné síle. Aby toho nebylo málo, můžete si přičíst další body za závady, jako je nefunkční klávesnice a myš. K hraní Deadly Premonition 2 budete potřebovat ovladač, jinak máte zkrátka smůlu.

Slabší stránky vyšetřování a zaseknutí ve hře

Pokud se však dokážete přenést přes těžkopádné ovládání a zastaralý vizuál, čeká vás zajímavý detektivní příběh. Stejně jako předchůdce sází Deadly Premonition 2 na svou nejsilnější stránku: vyšetřovací hádanky, při nichž je často zapotřebí skládat důkazy a hledat stopy. To je nejlepší vlastnost celé hry, protože vyžaduje logické uvažování a schopnost řešit záhady.

Teď ale vážně, ve skutečnosti tomu tak není.

Vyšetřování je poměrně jednoduché a v situacích, které s Yorkem prožíváte, nehrajete téměř žádnou roli. Jeho intuitivní režim, zobrazený ukazatelem v levém horním rohu obrazovky, se aktivuje pouze tehdy, pokud se snažíte identifikovat předměty na zemi, nikoliv během předpokládaného vyšetřování. Většina setkání, ke kterým dochází v těchto situacích, je krátká a nevyžaduje od vás příliš přemýšlení. Vzhledem k absenci jasných instrukcí je jedinou skutečnou detektivní prací, se kterou se ve hře setkáte, vymyslet, jak postupovat při plnění konkrétních úkolů.

Vzpomínám si, jak jsem uvízl v chladném prostředí, protože hra mě neinformovala, kudy mám jít. Nejsmutnější, ale zároveň nejvtipnější je, že k této události došlo na začátku příběhu. Takových zabržděných situací se mi v průběhu hry Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise naskytlo hned několik, protože vám sice řeknou, co byste měli udělat, ale neřeknou vám, jak a jakým způsobem to provést. Předem tedy počítejte s tím, že se na chvíli někde zaseknete.

Akční sekvence a souboje zklamávají

Akční sekvence v Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise mě velmi překvapily. Stále nemohu dostat z hlavy scénu, kdy cestujete do jiné sféry. Když v ní York vytáhne zbraň, ruka, v níž ji svíral, se pokryje větvemi a zbraň zmizí. To by ale nebylo tak hrozné, dokud se nedozvíte, že střílí prsty, protože jeho dlaň imituje pistoli. Dokonce ani souboje s hlavními záporáky nejsou nijak skvělé. Potyčka s obřím embryem byla spíše o nervy, protože vyvolávalo menší poskoky. Jedinou útěchou v tom všem je, že protivníky (ne ty příběhově relevantní) lze většinou porazit na jednu ránu. Jejich pohyby, animace a celkový vizuál jsou však jednoduše příšerné.

Bezvýrazný zážitek

Abych byl upřímný, nenapadá mě jediná pozitivní složka hry Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise, která by mi umožnila ji bezvýhradně doporučit. Nic podobného nenacházím, a pokud nejste zarytými fanoušky série, opravdu není důvod, proč za titul platit plnou cenu 40 eur (972 Kč). Vizuální stránka gamesy je příšerná, ještě horší než u předchozí generace. Když k tomu připočtete opravdu otřesnou technologickou stránku a nudnou hratelnost, zbývá vám už jen zápletka, což je vlastně jediná spásná vlastnost celé tvorby.

Upřímně jsem si vzpomněl jen na jednu příznivou věc. Pokud máte rádi tuto sérii, jistě vás potěší, že hra je zcela kompatibilní se Steam Deckem, na němž funguje obstojně. Ano, technické nedostatky Steam Deck nezamaskuje a dobu načítání nezkrátí, ale pokud si chcete hříčku vyzkoušet a vlastníte zařízení od Valve, jděte do toho. Jen počítejte s tím, že rozložení tlačítek je zpočátku trochu zvláštní, nicméně brzy si na něj zvyknete.

Deadly Premonition 2: A Blessing in Disguise nesplňuje očekávání a získává nedostatečné hodnocení. Nemá mnoho kladů, které by převážily její zápory, mezi něž patří estetické vady, nepohodlné ovládání a monotónní hratelnost. Pokud nejste velkými fanoušky série, můžete tento díl vynechat.

Klady
  • zajímavý detektivní příběh s nadpřirozenými prvky
  • otevřená krajina Le Carré nabízí možnosti prozkoumávání a vedlejší aktivity
Zápory
  • zastaralé vizuální zpracování a nedotažená technologická stránka
  • těžkopádné ovládání a problémy s animacemi postav
  • nudná a neinteraktivní hratelnost při vyšetřování
  • technické problémy a dlouhé načítací časy
  • některé postavy jsou až příliš komické
Platforma PC
  • Datum vydání 11.06.2022
  • 0.0

    Doporučujeme

    Michal Mráz

    Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.