Desková hra Cyclades: Legendární edice je moderním přepracováním původní hry Cyclades a jejích rozšíření, které graficky sjednocuje, upravuje, vylepšuje a spojuje do tohoto nového titulu. Designery jsou Ludovico Maublanca a Bruno Cathala, kterého můžete znát i z dalších her: Papírové moře, Zlatá řeka, Jamajka, Pán prstenů: Duel o Středozem, Sobek pro dva hráče či Splendor Duel.
Deskovka se odehrává v období mytologického starověkého Řecka na souostroví Kyklady v Egejském moři. Vaším úkolem bude s ostatními přes mechanismus aukce bojovat o přízeň bohů, s jejich pomocí získávat nadvládu nad mořem i pevninou a především pak jako první vystavět tři metropole. Jedna herní partie vám zabere cca hodinu a půl a je určena pro až šest hráčů od čtrnácti let. Na český trh ji přivádí vydavatelství Tlama Games.
Variabilní herní plán, úplatky a možná týmová spolupráce
Cyclades: Legendární edice přichází v mohutnější a těžší čtvercové krabici vykreslující epický mytologický souboj. Uvnitř najdeme základní insert na spoustu přítomných žetonů k vyloupání, nesmí chybět ani nějaké ty karty a také krásní dřevění meeples v barvách každého hráče. Pokud by vám žetony mytických tvorů a hrdinů přišly nedostatečné, můžete si dokoupit i plastové figurky zvlášť, a stejně tak i propracovanější figurky nahrazující ty dřevěné. Hlavní herní součást tvoří nepravidelné desky souostroví obsahující části ostrovů a moří, z kterých si na začátku hry sestavíte herní mapu, jejíž velikost záleží na počtu lidí. Druhou část vaší herní plochy pak zaujme velká deska aukce. Na té budete pomocí svého bohatství uplácet božstvo a vybírat si z nabídky karet hrdinů a mytických bytostí. Grafické zpracování je povedené.
Hra je sice určena pro až šest hráčů, nicméně to obsahuje dva herní režimy. Při hře tří až pěti lze hrát klasický kompetitivní mód, ve kterém si každý vybere svou frakci, dostane jednotky a bojuje se všichni proti všem. Naopak při hře dvou a šesti, případně i čtyř hráčů se hraje v týmech, ve kterých hráči spolupracují a mají společnou zásobu peněz. Hra dvou hráčů pak spočívá v tom, že oba hráči ovládají dvě frakce naráz, a to se z toho stává opravdu náročná až šachová strategická partie, ve které musíte vše správně naplánovat a propojit.
V rámci přípravy si každý vybere svou barvu frakce, ve které dostane zástěnu, vojáky, lodě a žetony. Frakce nemají žádné dynamické schopnosti a zástěna funguje jako kryt pro vaše peníze a zároveň plní funkci lama karty. Následně se dle počtu hrajících sestaví herní plán a rozmístí se první jednotky. Pak se zaplní deska aukce a hra může začít.
Od božských darů po budování impéria
Jedno herní kolo sestává ze šesti epoch, které se hrají stále dokola, dokud někdo nedosáhne ukončující podmínky. Těmi zpravidla je vlastnění tří metropolí nebo úplná eliminace některého hráče. Díky tomu se nemůže stát, že se lidi domluví, někoho vyhodí a ten pak může už jen přihlížet.
První je zahájení epochy, ve kterém posouváte a doplňujete nabídku karet a bohů. Bohů je vždy šest, jeden statický, který je stále k dispozici, a dalších pět pohyblivých, kteří se otáčí lícem vzhůru a dolů a jejichž pozice se ve smyčce obměňují. Každý bůh poskytuje své specifické akce k vykonání. Odhalených jich je vždy jen tolik, kolik je hráčů. Pokud tedy hrajete v méně než šesti, uvidíte jich jen část a každé kolo to budou jiní. Druhou částí je příjem podle toho, jaké oblasti na vodě i na moři ovládáte a kolik rohů hojnosti v nich máte. Tady mi chyběla nějaká stupnice nebo počítadlo k osobnímu zaznamenávání aktuálního stavu, protože procházet celou mapu vždy a znovu každé kolo bylo docela otravné.
Třetí a nejzajímavější jsou dary bohům. Tady přichází na řadu hlavní mechanismus deskové hry Cyclades: Legendární edice, kterým je aukce. Nyní si všichni budou postupně vybírat svého boha, kterého chtějí, s tím, že když je někdo přehodí, musí jít k jinému. Nemůžete se tak jen dokola přehazovat na tom jednom a samém, a je třeba přemýšlet a taktizovat dopředu, co kdo asi tak chce. Tahle fáze trvá tak dlouho, dokud nemá každý hráč nějakého jiného boha. Stupnice přehazování má přesně dané hodnoty peněz s nelineárně vzrůstající hodnotou a koncem. Nelze tak přehazovat po jednom do nekonečna. Zároveň taky musíte mít peníze na zaplacení. Čtvrtá fáze se týká karet mytických tvorů, které si vlastníci po zaplacení buď nechají, anebo odhodí.
Pátá epocha je provedení samotných akcí vydražených bohů. Každý má část akcí povinných, které je vždy nutné provést, a následně několik placených volitelných, které si můžete zvolit. Athéna staví akademii a najímá filozofy, Zeus staví chrám, najímá kněžky a umožňuje levně získat náhodnou kartu mytické bytosti. Poseidón staví přístav, najímá lodě a umožňuje jejich pohyb, Arés staví pevnost, verbuje a hýbe s vojáky, Héra staví libovolnou budovu, najímá námezdní vojáky a umožňuje získat hrdinu. Všichni zmínění navíc dovolují pohyb hrdiny a získání nových mytických tvorů. Poslední je onen statický bůh Apollón, kterým získáváte jen dodatečné rohy hojnosti a zlaťáky.
Poslední je konec epochy, ve kterém se zkontrolují podmínky konce hry a jinak se jede opět od začátku. Jedním z konců jsou tedy zmíněné tři metropole. Ty se automaticky staví tak, že získáte čtyři rozdílné budovy od bohů, nebo získáte čtyři filozofy, nebo za určitých podmínek obětujete svého hrdinu, anebo ji lze dobýt od jiného hráče. Dobýváním můžete ostatním také krást jejich klasické budovy.
Jak tedy probíhají souboje?
K dobývání území dochází ihned, jakmile se se svými jednotkami, ať už na souši, či na moři, přesunete na území nepřítele. Pokud tam žádné vojáky nemá, okamžitě je vaše, pokud je tam ale má, dojde ke střetu, při kterém se hází kostkou. Ta obsahuje čísla nula až tři, která přičtete k počtu svých jednotek a následně porovnáte se soupeřem. Ten, kdo má vyšší hodnotu danou bitvu, vyhraje a protihráč musí odstranit jednu figurku pryč. Následně se může rozhodnout, jestli se stáhne s vojáky pryč, anebo bude pokračovat v souboji dál. Konec nastává, jakmile tam jedna strana už nikoho nemá.
Strategie plná interakce
Cyclades: Legendární edice je tak velmi komplexní strategickou hrou plnou hráčské interakce. A to, ať už na poli dražby jednotlivých bohů, tak na souši a na moři při ovládání území. Neustále musíte sledovat, co vaši soupeři dělají a jak se jim daří. Jakého boha asi tak budou chtít získat, jaké herní možnosti se jím díky němu otevřou, jaký vliv to bude mít na vás a co by se vlastně nejvíce hodilo vám samotným. Dostupné peníze jsou omezené a skryté před zraky ostatních. Je to kombinace dlouhodobé strategie a taktických cílů dle aktuální situace. U některých hráčů tak může dojít k analytické paralýze a s vyšším počtem se herní doba protahuje.
Ten, kdo vydraží boha, který je první, má možnost získat ty nejlepší mytické tvory, jejichž schopnosti mohou nejednou zamíchat celým herním rozpoložením. Na druhou stranu někdo vždy skončí u Apollóna, který je zadarmo, takže ušetříte, a ještě získáte několik zlatek navíc. Nicméně jakékoliv manévry vám propadnou, ale budete zas další kolo začínat. Tím, že dopředu víte pořadí bohů, můžete s nimi více strategizovat. Pohyb loďmi nebo vojáky umožňují jen konkrétní bozi, zatímco pohyb hrdinou, se kterým se vaše jednotky svezou, dovolí každý bůh. Zaměříte se na vojenskou část a budete dobývat území s budovami a rohy hojnosti, nebo budete budovy stavět skrze bohy? Je zde mnoho cest, kterými se vydat, a žádná hra nebude díky variabilní mapě a pohybu soupeřů úplné stejná.
Cyclades: Legendární edice přináší modernizovanou verzi původní hry v atraktivním kabátku. Jedná se o strategickou a vysoce interakční deskovou hru, která nabízí komplexní herní zážitek díky mechanismu aukce, ovládání území a lehké správy zdrojů. Prvek náhody je tu omezený, ale díky kombinaci dražebního mechanismu, variabilního herního plánu a interakce se soupeři se zaručeně prověří vaše taktické schopnosti a každá partie bude unikátní. Desková hra je přístupná různým počtům hráčů, ať už se jedná o kompetitivní souboje všech proti všem, nebo týmovou spolupráci, která přidává další rozměr do herní strategie.