Hra Counter-Strike 1.6 se stala pro mnohé nesmrtelnou klasikou a nostalgickým návratem do dětství většiny starších hráčů. Klasický souboj mezi teroristy a policií se stal již legendárním. Hra od Valve je v podstatě velmi jednoduchá. Připojíte se do hry, vyberete si team teroristů nebo counter-teroristů. Dále vám už stačí jen zabít nepřátelský team, popřípadě položit či zneškodnit bombu, nebo zachránit rukojmí. Dnes si tuto klasiku můžete zahrát s kýmkoliv, kdo má počítač, jehož výkon je srovnatelný s výkonem vědecké kalkulačky. Dále je dobré mít alespoň lehce stabilní internet. Možná právě díky lehké dostupnosti a silné komunitě se tato hra ještě nepropadla do zapomenutí a vytvořila si speciální místečko v srdcích každého hráče. Samozřejmě, hrát dvacet let starou hru s boty už není taková zábava. Proto stále existují aktivní servery, kde si můžete hru zahrát třeba se svými přáteli.
Více jak 20 let zdokonalování
Co se týče hratelnosti a ovládání, je counter-strike velmi zajímavá hra. Plusem u téhle hry je fakt, že díky troše tréninku a s notnou dávkou „skillu“ můžete protančit mapami velice rychle díky pohybům jako je bunnyhop nebo sgs. Nevýhodou téhle hry jsou nastavené hitboxy či ovladatelnost zbraní. Je jasné, že když střílíte s těžšími zbraněmi, dostáváte zpětný ráz. Pokud se tedy rozhodnete do nepřítele vysolit celý zásobník, cross-hair vám bude létat ze strany na stranu asi tak, jako hodnocení TLOU 2. Někdy dokonce máte pocit, že jste trefili hlavu, ale vlastně ani nevíte, jak jste to udělali.
Co se týče zvukových efektů ve hře, jsou na svou dobu velice propracované, každá zbraň, když vystřelí, vydává vlastní zvuk, slyšíte kroky, jejichž znění se mění s různorodostí povrchů. Celkově byla tato hra na svou dobu průlomová v možnosti zahrát si s ostatními hráči, jinak neustálé hraní těch samých map, výběru stejných zbraní a stále stejné taktiky musí člověka omrzet, ne?
Komunita - silný základ každé hry
Proč se tedy starý, dobrý counter-strike stále těší takové oblibě? Může za to komunita, která vzala různé prvky ze hry a přeformulovala je do zcela nové podoby a nových módů. Kouzlo již dnes rozbitých pixelů, všemožných bugů a herní fyziky ve hře vám umožňuje si dnes zahrát i jiné módy, než je klasická hra pět proti pěti. Ze střílecích serverů můžeme vytknout například paintball, kdy hráči místo klasických zbraní mají paintballové pistole. Dále se tady objevují módy jako deathrun, surf, hide and seek a podobně. Každé módy nabízí unikátní herní zážitek. Například v módu hide and seek se ujmete role parkuristů, kdy máte v ruce jen granáty, zatímco nepřátelský team nože a vy máte za úkol před nimi utíkat po různých střechách a žebřících. Nebo co si třeba zahrát jen proti zombíkům, kde vám dokonce hrozí i to, že se stanete jedním z nich.
Celkově je 1.6 stále zajímavá hra, ke které se hráči rádi vracejí, ať už z důvodů zahrát si klasiku, nebo vyzkoušet nějaký nový mód, u kterého se čistě jen pobaví. Hra vám také může způsobit celoživotní závislost. I přes to, že se všemocný lord Gabe rozhodl vydat novější verzi CS:GO zcela zdarma. Hru rozhodně mohu doporučit, slouží jako výborný most mezi současností a minulostí. V dnešní době se s přáteli můžete sejít alespoň na mapě de_dust, inferno a dalších.