Cáklé safari - desková hra

Cáklé safari – zběsilá honička za nejlepší fotkou

4. 6. 2024
 

ŠPLÍCH! Jéé, támhle je opička! ŠPLOUCH! Plameňák? To je ale divné zvíře! Kdo by stál o to, ho vidět? CÁK! Achjo, všechna zvířátka utekla k sousedovi. Toto a o něco málo více zažijete v akční karetní hře Cáklé safari, kterou na naše stoly nedávno přineslo vydavatelství TLAMA games. Celá partie navíc bude trvat přibližně tak dlouho, jak dlouho vám zabralo přečíst tento odstavec.

Z dílny katalánského studia

Cáklé safari vyšlo pod původním názvem Safari Splash pod křídly studia 2Tomatoes Games v roce 2022. Titul je určen pro 2–6 hráčů od 6 let a na jednu herní partii potřebujete jen pár minut. Cáklé safari vytvořila dvojice plodných, nicméně v Česku nepříliš známých autorů Eugeni Castaño (Insecta: The Ladies of Entomology, Castle Party) a Eloi Pujadas (Také a Seat, 1902 Méliès). Vizuální stránku si vzala na starost dvojice debutujících ilustrátorů Oliver Cereto a Clémentine Descamps. 

Řekněte „Sýr“!

V Cáklém safari se stanete turisty v Africe, snažícími se vyfotit co nejvíce svých oblíbených zvířat. V posledních letech vyšlo hned několik deskových her, v nichž se snažíte vyfotit tu nejlepší fotku nebo fotky exotické fauny. Redwood, Divoká Serengeti, Divoká Amazonie, Bezva fotka, nebo Ptačí říše, každá z nich ke zpracování tohoto tématu přistoupila jinak. Některé jsou krátkými hříčkami na pár minut, v jiných si můžete hezky procvičit své strategické myšlení.

Cáklé safari je jednou z těch jednodušších, navíc určených primárně pro děti. Což neznamená, že si ji neužijete s kamarády na párty, jen od ní nečekejte žádný strategický zážitek. Pomocí přikládání čtvercových karet se zvířátky v ní budete mapovat trasu svého raftu. S ním tematicky sjíždíte řeku, přičemž po cestě zahlédnete řadu zvířat. Některá vidíte rádi, jiná ne, další vás potěší jen v blízkosti jiného druhu. Obzvláště ceněné fotky pak budou ty, na nichž bude pohromadě skupinka zvířat stejného druhu, a to i když je nemáte rádi. 

Čtyři úrovně obtížnosti pro malé i velké

Autoři do hry přidali hned čtyři úrovně obtížnosti, díky nimž ji zvládnou i malé děti (a to dokonce mladší než avizovaný věk na krabici), zároveň ale na nejvyšší obtížnost půjde o výzvu i pro zkušené deskohráče. S těmi nejmenšími si můžete zahrát variantu, v níž každý hráč dostane kartu pramene řeky. Na ní je zobrazeno jedno náhodně vylosované zvíře a vaším úkolem bude, aby se toto zvíře podél vaší řeky objevilo co nejvíc. 

V o něco těžší variantě opět každý hráč dostane jednu náhodně vylosovanou kartu pramene řeky. Tentokrát na ní budou zobrazena zvířata dvě. Jedno, to oblíbené, chcete mít podél svojí řeky co nejvíc. Každé neoblíbené zvíře vás naopak připraví o jeden bod. Navíc od této úrovně obtížnosti platí, že získáte body navíc, pokud se vám podaří vytvořit skupinky zvířat stejného druhu. Ta se musí přímo dotýkat, nemůže tedy mezi nimi být prázdné území ani téct řeka.

V ještě těžší variantě na vaší kartě pramene řeky budou zvířata tři, dvě oblíbená a jedno neoblíbené. Jde o jednoduchou změnu, která vás ale nutí násobně více přemýšlet nad tím, jakou kartu si vezmete a kdy. 

Konečně v té nejtěžší variantě se na vaší kartě pramene řeky nacházejí čtyři zvířata. Oblíbené zvíře vám opět dá za každého jedince bod. To neoblíbené vás o bod připraví. A poslední dvě mají tvořit tzv. speciální dvojici. Tedy chcete například, aby zebra a krokodýl byli vedle sebe. Za každou speciální dvojici můžete získat sedm bodů, což je v kontextu této hry poměrně velké množství. Na tuto obtížnost je toho opravdu hodně, co si musíte hlídat. Chcete vytvořit skupinky stejných zvířat, pak skupinky jiných, ale pevně daných druhů, vyhnout se třetímu druhu a posbírat čtvrtý. 

Honem! 

Musím říct, že miluji malé deskovky, v nichž si stavím před sebou nějakou krajinu. Ty, v nichž musím nakombinovat to, co kam naskládat, jak to pootočit a kolik si pořídit čeho. Velice dobře v tomto žánru fungují Průzkumníci, jež právě chystá vydavatelství Old Dawg, stejně jako sólové Velkoměsto, dinosauří Chomp, úžasná Krajina zvířat nebo Kaskádie. S Cáklým safari bych tak měla být ve svém živlu. Jenže.

Jenže Cáklé safari se odehrává v reálném čase. A vy tak na poskládání si té perfektní krajiny se skvěle vymyšleným bodovacím systémem máte pouhých devadesát vteřin. Jasně, netrvá to moc dlouho a udrží vám pozornost i děti. Jenže já osobně za tu dobu stihnu vyložit tak pět karet, a ještě s jejich rozložením nejsem spokojená. Přitom mi to obvykle u her myslí rychle, rozhodně nejsem jedním z těch hráčů, kteří trpí analytickou paralýzou. Ale zase až tak rychle, jak bych u Cáklého safari potřebovala, mi to zřejmě nemyslí. 

Které zvíře uteče?

Ve hře nikdy přesně nevíte, co za kartu si budete brát. Celý balíček je totiž rozhozen uprostřed stolu a vy vidíte jen zadní stranu. Na té jsou vždy namalovaná tři zvířátka, přičemž víte, že na líci budou přesně dvě z nich (to třetí prý během obracení karty uteklo). Tím, že čas je opravdu šibeniční, během hry zběsile draftujete karty ze středu stolu, snažíte se vyhnout těm neoblíbeným a jen doufáte, že na druhé straně budou zvířata, která vy potřebujete, a ještě budou na správné pozici vzhledem k toku řeky. Občas vám pomůže, případně vás totálně pojede, když některý z hráčů najde na kartě cákanec. Ten musí hned oznámit a všichni hráči musí kartu, kterou právě drží v ruce, dát hráči vedle. To do hry vnáší další prvek chaosu, který ale funguje překvapivě dobře.

Taktické rozhodování o tom, co kam a v jakém pořadí položit, totiž komplikuje skutečnost, že novou kartu můžete umístit jen za poslední umístěnou. A tak pokud se vám nepoštěstí si vzít kartu se dalším zvířetem do skupiny hned jako další v řadě nebo to zvíře prostě jen nebude na správné straně řeky, už nikdy tu větší skupinu neposkládáte. Ale chápu, že jde o hru určenou primárně dětem a pro ty jde o obrovskou úlevu v rozhodovacím procesu, když prostě ví, že tu další kartu mohou dát jen ke kartě předchozí. 

Roztomilost sama

Co se tvůrcům opravdu povedlo, jsou ilustrace na kartách. Zvířátka jsou neuvěřitelně roztomilá, což rozhodně přiláká děti, ženy a věřím, že i nejednoho muže. Navíc mají jasné a dobře odlišené barvy, díky čemuž se dobře orientujete v tom, jakou kartu si zrovna berete. Také se určitě nespletete v tom, kudy teče řeka. 

Co mě trochu vizuálně při hře ruší, je pravidlo, že řeka musí navazovat jen na poslední umístěnou kartu. Co se týče karet, které již na stole máte z dřívějška, tak klidně jedno z ramen řeky může končit v písečných dunách. Krabička má také lehce nešťastně zvolený rozměr, jelikož se do ní nevejdou obalené karty, ale na ty neobalené je o trochu větší, než by bylo potřeba. A zrovna u her odehrávajících se v reálném čase mám karty obalené ráda, mohou se totiž v zápalu boje dost poničit.

Cáklé safari je karetní hra v reálném čase, v níž sjedete na raftu řeku a u toho vyfotíte nějakou tu exotickou faunu. Během devadesáti vteřin budete zběsile draftovat karty a přikládat je podél toku řeky. Hra má dobře promyšlený systém bodování, obzvlášť na nejvyšší ze čtyř obtížností, kdy musíte opravdu přemýšlet nad tím, jaká zvířata si vzít kdy a jak je umístit. Kvůli velmi krátké herní době a omezení plynoucímu z toho, že novou kartu můžete přiložit jen za poslední přiloženou, na to přemýšlení bohužel nemáte moc času. Na hru tak má poměrně velký vliv náhoda a často se na konci partie přistihnete smutnit nad tím, že jste vlastně nic nestihli. Pokud však vy, vaši kamarádi nebo potomci dokážete překonat stres z hraní v reálném čase a pocitu, že jste pořádně nic nevybudovali, Cáklé safari se vám odmění krásnými ilustracemi, zábavným skórovacím systémem a návykovou hratelností. 

Klady
  • roztomilé ilustrace
  • čtyři úrovně obtížnosti
  • zvládnou i mladší děti
  • superrychlé herní partie
  • promyšlené bodování
Zápory
  • při několika partiích za večer totálně ztratíte přehled, co za zvířátka chcete zrovna vidět
  • čas je tak krátký, až máte vždy pocit, že jste nic nestihli
  • nevhodné pro ty, kdo nezvládají stres
Infobox
0.0

Doporučujeme

Cena/výkon

Interakce

Mozkovar index

Náhoda

Prostoje

Taktika

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.