Bum Simulator AR1

Bum Simulator – zábavný život na ulici

22. 7. 2023
 

Přežít jako bezdomovec na ulici je těžké. Lidé se na vás dívají s opovržením, a pokud již máte svůj typický odér, raději se k vám ani nepřibližují. Policisté vás vykazují z různých míst, a pokud nepatříte mezi sortu vyvolených, kteří mají žebrací plácky někde na turistických cestách, je pro vás život opravdu těžký. Bum Simulator je FPS sandboxová hra, ve které se snažíte přežít na ulicích, kde vládne zákon silnějšího.

Bum Simulator není simulátor v pravém slova smyslu

Již z úvodní obrazovky vám bude patrně jasné, že se nebude jednat o tak úplný real-life simulator. Vzhledem k názvu hry je nutné zmínit, že Bum Simulator je spíše arkádovou FPS hrou s malým otevřeným světem a se základními survival prvky. A není to nic proti ničemu, jen může být název pro některé hráče zavádějící. Za touto sandboxovou hrou plnou ztřeštěných nápadů, humoru a poměrné porce zábavného života na ulici stojí vývojářské studio Ragged Games, vydavatelem je společnost PlayWay S.A.

Příběh začíná, když se vzbudíte na ulici ve městě Bumsville. Respektive vás probudí mluvící nákupní vozík jménem Carl Cartman, který vás uvede do příběhu. Carl je zároveň vás nejlepší kamarád, rádce a pojízdný inventář. Carl vám sdělí, že jste se oba stali obětí korporace EvilWay (odkaz na vydavatele PlayWay), která na vás prováděla pokusy. Carlovi vložili jeho vědomí do nákupního vozíku naplněného odpadky a vy jste přišli o polovinu mozku, proto si nic nepamatujete a místo mluvení jen žvatláte nebo mručíte. To, ale není všechno. Ve městě zuří válka mezi dvěma gangy bezdomovců, které válčí o svá území – Creeps (gang, jehož jste součástí) a Bugs, kteří jsou stejně jako jejich název (brouci) rozpínající se verbeží. Postupem hrou nejenže narazíte na další nepřátelé a spojence, ale taky zjistíte, že nejste jediní, na kom zlotřilá EvilWay dělala pokusy. Důkazem toho jsou lidé, kteří se v rámci experimentů změnili v krysy, a mnoho dalšího. Než se však vydáte porazit EvilWay, ve snaze dostat Carla zpět do jeho těla a také získat část svého mozku, musíte přežít na ulicích Bumsville.

Jak je již z příběhu a úvodu patrné, nečekejte zde svět a hratelnost ve stylu Hobo: Tough Life, který je postaven na větším důrazu na realitu a prvcích survivalu.

Hurá za zábavným životem v poloprázdných ulicích

První hodinka hry je jakýmsi tutoriálem světa Bum Simulator, ve kterém se seznámíte se všemi základními mechanismy a aspekty hry, včetně klíčových postav a přítomného survivalu. Prvky přežití, tedy survival, jsou zde pojaty formou hladu, žízně, zdraví a také únavy. Jídlo a pití můžete najít prohrabáváním odpadků a farmařením pomocí semínek, která si můžete koupit, případně jinak získat. Spánek a léky proti bolesti vám pomohou obnovit zdraví, má to však háček – když spíte, ubývá vám nasycenost a hydratace. Určité paradoxy pak jsou, že v kontejneru můžete nalézt úplně čerstvé nezkažené věci, ale i zkažené houby a jiné dobroty. Konzumace čerstvých a zkažených potravin se nijak neliší a nemá negativní vliv na vaše zdraví. Taktéž bych čekal, že zde budou nějaké nemoci nebo něco hlubšího v rámci přežití na ulici, když je v názvu „Simulator“.

Z prohrabávání odpadků nebudete získávat jen jídlo, ale také spotřební materiál ve formě dřeva, kartonu nebo plastových nádob. Tento materiál vám poslouží pro stavbu základny a k výrobě užitečných pomůcek, které na ulici budete potřebovat. Budování základny je nedílnou součástí hry, přičemž váš počáteční domov se skládá ze spacího pytle na tenkých novinách a z rozbitého holubníku. Je jen na vás, jak si nakonec svou základnu postavíte a vylepšíte. V základně můžete mít posléze nejen sprchový kout s dešťovou vodou, ale také výrobnu na nástroje, které použijete v cestě za vaší pomstou. Nesmíte však zapomínat na obranné mechanismy, protože čím větší vlivu budete na ulici mezi bezdomovci mít, tím více po vás půjdou ostatní.

Musíte se rozhodnout, zda si specifický materiál budete za draho kupovat, nebo zda jej budete hledat po ulicích, přičemž můžete být i přistiženi při krádeži nebo vandalismu. Stejnou formou můžete získávat také plány, díky kterým se naučíte stavět lepší vybavení pro vaši základnu nebo si budete moci vylepšovat již stávající věci. Případně si budete moci vyrobit květináče pro vaše sazeničky a pěstovat si vlastní potraviny.

Bez holuba ani ránu!

Když už budete mít postavenou základnu a opravený první holubník, přijde čas na opravdový průzkum města a boj. Na vaši základnu začne pravidelně útočit konkurenční gang a je na vás, zda požádáte členy vašeho gangu o pomoc, budete se bránit sami s pomocí obranných mechanismů, nebo se pokusíte Brouky podplatit, aby odešli pryč.

Boj je poměrně jednoduchý a skládá se z úderů a blokování v závislosti na vaší výdrži. Během soubojů (kdykoli chcete) můžete použít vaše holubí kamarády. Vy jste totiž pánem holubů! Opravdový Pigeon Master! A používáte holuby jako shurikeny (ano, přesně takto se tato schopnost jmenuje), takže můžete na nepřítele vrhnout agresivního holuba. Holuby posilujete a vylepšujete skrze holubníky, které stavíte, a také skrze strom dovedností. Váš roztomilý holubí kamarád se může rázem z obyčejného shurikenu změnit v živou bombu. Můžete také využít kousků chleba, které hodíte na nepřítele, načež se na nešťastníka snese hejno holubů a odežene ho pryč. Některé mise (i vedlejší) vylepšení holuba dokonce vyžadují.

Strom dovedností je spíše pasivní vylepšování statistik. Pomůže vám otevřít určité výhody v základně, míchání různých alchymistických lektvarů ze surovin, co naleznete na ulici, a základní atributy.

Šílená zábava v malém a pustém městě

Zmínil jsem, že můžete nakupovat materiál. Je tomu skutečně tak, můžete nakoupit materiál i jídlo v různých obchodech, které jsou rozmístěny napříč celým městečkem Bumsville. Herní svět, tedy mapa, není příliš rozsáhlý a rozhodně nečekejte velké lokace jako třeba v GTA, Mafii a podobných titulech. Jedná se spíše o malé městečko, které má ale všechno, co byste očekávali. Naleznete zde pláže, staveniště, různé typy budov a samozřejmě i auta a obyvatelstvo. Město je samo o sobě však poměrně pusté a skládá se z opakujících se NPC. Dá se pochopit, že modely postav budou na stejné bázi a budou se lišit pouze ženské a mužské modely. Jenže tady se vám stane, že potkáte za sebou třeba pět stejných chodců oblečených úplně stejně. Hustota obyvatel je bohužel poměrně řídká a na ulici moc lidí krom členů konkurenčního gangu a policistů nepotkáte. Po stránce automobilů to je trochu pestřejší, ale není zde žádná šance s nimi interagovat, ačkoliv se můžete nechat přejet. Vy se po městě pohybujete buď pěšky, přičemž jste následováni Carlem, který za vámi jezdí, nebo se můžete prohánět přímo na Carlovi, který se změní na vozíkovou koloběžku.

Po městě se nachází postavy, které vám zadají poměrně pestrou škálu vedlejších úkolů. Některé jsou docela zábavné, lehce vulgární, jiné jsou na čas, a taktéž komunikace s některými postavami je okořeněna dvojsmysly nebo lacinými vtipy. Jde však o velmi dobrý zdroj nejen zábavy, ale i prostředků, a to jak materiálních, tak finančních.

Finance můžete získat několika způsoby, prvním, již zmíněným, je plnění vedlejších misí. Druhým je nošení věcí, co naleznete, do výkupu, při němž dostanete za určitý nález i celkem hezkou sumičku. Pak je tu možnost vandalismu, kdy si budete přivydělávat ničením telefonních budek. Nejpestřejší způsob, jak získat peníze, je žebrání, které je pojato poměrně originálně. Máte svůj šťastný plastový kelímek, fixu a kus kartonu. Na karton pak načmáráte (ano, opravdu kreslíte kurzorem myši) něco, co vás napadne. S vaším výtvorem pak vyrážíte žebrat a otravovat lidi o nějaký ten drobásek. Vše záleží na tom, jak dobrý je váš výtvor nebo jak moc je šílený. Někteří kolemjdoucí vám něco hodí, někteří se vymluví, někteří na vás ukáží prostředníček, a pokud zkusíte žebrat u policistů, je o zábavu postaráno.

Grafika, která zaujme

Vizuální stránka hry vás dozajista zaujme. Nejedná se sice o masterpiece s hlubokými efekty, avšak vizualizace je líbivá, zvláště zpracování a animace některých postav. Všechno navíc působí lehce ponurým a špinavým nádechem. Textury na budovách a površích jsou trochu špinavé a vývojáři našli způsob, jak udělat odpadky ještě špinavější. Jsou zde i určité specialitky, o které vás nechci připravit. Jen zmíním, že když odlákáte bandu policistů tím, že na ně hodíte chleba a snese se na ně váš gang holubů, stojí to za podívanou.

Ozvučení hry je příjemné, jsou zde různé efekty a namluvené postavy zní velmi povedeně, a to včetně emocí, třeba při vykládání životního příběhu nebo vtipu. Hudbu v hlavním menu navíc „zpívá“ přímo hlavní hrdina.

Bum Simulator 11

Bum Simulator nabízí ztřeštěně šílený pohled do světa života na ulici. Kromě příběhu, který je jako vystřižený ze sci-fi filmu, máte malý otevřený svět, příjemné vedlejší úkoly, možnost budování základny, žebrání a svádění tuhých bojů se členy nepřátelského gangu. K tomu všemu jsou zde vaše holubí shurikeny, které vám pomohou v krušných chvílích. Kombinace vizuální a audio stránky spolu s hratelností a různými mechanikami dávají hře příjemný, šílený a zároveň zábavný náboj, který dokáže pobavit a odreagovat. Nejedná se však o simulátor, jak je uvedeno v názvu, ale spíše o příjemnou zábavnou arkádu na odreagování a pobavení.

Klady
  • samotný nápad a zasazení hry
  • příběh, který ještě více oživuje už tak šíleně ztřeštěnou hru
  • hratelnost
  • šílené vedlejší postavy
  • pestrá paleta vedlejších úkolů
  • kombinace grafiky a ozvučení
  • akční holubi, které můžete všestranně využít
  • zajímavý koncept se žebráním a vlastní cedulkou
Zápory
  • nejedná se o simulátor
  • město je malé a poměrně pusté
  • jen několik málo volných NPC
Platforma PC
  • Datum vydání 12.05.2023
  • 0.0

    Doporučujeme

    Petr Polák

    Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.