Survival hry se v poslední době těší velké oblibě. Velký příliv fanoušků do tohoto žánru má na svém kontě bezpochyby hra Subnautica – v té jste ztroskotali s vesmírnou lodí na neznámé vodní planetě. Jaké by to však bylo, pokud by se něco stalo a vy jste nestačili přistát, ale byli byste odkázaní na přežití ve vesmíru? Přesně s takovým nápadem totiž přišli vývojáři z ruského studia Redruins Softworks se hrou Breathedge.
Breathedge je na herní scéně poměrně dlouho, jelikož byla od září 2018 na Steamu v předběžném přístupu. Už v té době, stejně jako Subnautica, upoutávala pozornost grafickým i technickým zpracováním, navíc však i vtipným pojetím některých scén a situací. Za zmínku stojí legendární kuře a utěsnění otvoru.
Breathedge a vtipné pojetí survival stylu
I když je Breathedge primárně survival, tedy boj o přežití, hra je plná i bezpočtu vtipných scén, a to jak z filmového, tak i herního nebo skutečného světa. Hned v úvodu vás tak může přivítat robot s nápadným jménem R2D3 (ve Star Wars R2D2). Jako další vtipné prvky stojí za zmínku například pilulka novičok na podporu erekce nebo hračka v podobě Hidea Kodžimi.
Celou hrou Vás navíc provází umělá inteligence, která krom užitečných rad hýří i sarkasmem a černým humorem. Komentování vaší aktuální činnosti v podobě vtipných narážek zpříjemňuje atmosféru a opravdu pobaví. Všudypřítomný humor je právě jedním z taháků hry. Ovšem v některých situacích, když například zamrzáte nebo vám dochází vzduch a hrajete s permanentní smrtí, vás tyto vtípky spíše naštvou.
Klasický děj survival her
Příběh není nijak zvlášť originální Jedná se o klasický klišovitý začátek snad všech survival her, tedy cestujete, náhle se něco stane a vy ztroskotáte. V Breathedge se právě pohybujete vesmírem a snažíte se přepravit ostatky vašeho mrtvého dědečka, když vtom se náhle vynoříte z hyperprostoru. Vaše plavidlo začíná mít poruchu a začíná pomalu explodovat, ocitáte se v únikovém modulu a kolem vás je krom vaší rozbité lodi i spousta vesmírného odpadu z jiných lodí a základen. Jak je možné, že je zde tolik odpadu? Co stálo za vaším ztroskotáním? To je věc, kterou musíte odhalit.
Breathedge jako vesmírná Subnautica
Jak už to tak bývá, ze začátku máte k dispozici pouze základní vybavení a hra se točí hlavně okolo toho, abyste si zajistili základní potřeby. Oproti již zmíněné Subnautice zde však máte ještě jednu základní potřebu, a tou je nutnost mít zásobu kyslíku. Jistě, v Subnautice jste tento problém řešili také, nicméně stačilo se jen včas vynořit nad hladinu. Jak se ale chcete „vynořit“ z vesmíru?
Princip Breathedge je tedy klasickým survivalem, kde se snažíte zajistit si základní potřeby a postupně nové suroviny a nářadí, případně nové plány na jejich výrobu. Těžba horniny z asteroidů vyžaduje specifický vrták, ochranu před radiací zajistí skafandr a o zásobu kyslíku se vám postarají kyslíkové lahve.
Životnost nástrojů, která je horší než od trhovců
Ve hře je samozřejmě i princip životnosti jednotlivých nástrojů. Zde bych viděl první negativum. Respektive, ani když si pořídíte něco od našich kamarádských trhovců, tak se vám daná věc neopotřebuje tak rychle, jako právě v Breathedge. Životnost určitých nástrojů je opravdu velmi nízká, po pár použitích se vám nástroj prostě rozpadne a vy můžete zvesela jít vyrobit nový. Tohle mně v některých fázích docela dost lezlo na nervy.
I když vás hra přímo táhne k prozkoumávání vesmíru, a to nejen skvělou grafikou, ale i celkovým zpracováním, budete si stále připadat jako pejsek na řetěze, který se musí pravidelně (dost často) vracet do své boudičky vyrobit si potřebný nástroj, který jste použili jen několikrát. Samozřejmě že do tohoto nešvaru nepočítám nutnost potravin a zásob kyslíku.
Vytrvalost a houževnatost je základ úspěchu
Pokud se vám podaří dostat do pokročilejší fáze hry, můžete se těšit (přesně jako v Subnautice) na transportní prostředky, které vám pomohou s cestou vesmírem. Tyto prostředky jsou také vybaveny kanony, které můžete použít na rozbití některých předmětů a jejich následné vytěžení nebo na obranu.
Breathedge nabízí i řadu různých úkolů, zde se s vámi hra opět vůbec nemaže. Prakticky máte zadaný úkol, co je potřeba udělat, získat nebo vyzkoumat, a poté je to jen na vás. Toto ovšem s sebou nese i trochu frustrující pocit, kdy si připravíte potřebné vybavení, zásoby a vydáte se na výpravu pro specifický plánek. Jenže na místě, kde by se mohl nacházet, zjistíte, že k jeho získání (je například v radioaktivním prostoru, nebo v prostoru s výkyvy teplot atd.) potřebujete další dvě věci. Jenže na toto přijdete až na místě, nikoli při zadání úkolu. Tedy následuje cesta zpět a hurá získat, co je potřeba.
Jsi pro mě vzduch, a ten je víc než zlato
Pokud už se vydáte plnit nějaký úkol, rozhodně se vyplatí počítat i s touto variantou a navíc mít hlavně zásoby kyslíku. Nejednou se mi stalo, že jsem se musel vracet a potýkal jsem se s nedostatkem kyslíku. Některé úkoly jsou navíc naskriptovány přesně na prozkoumání dané lokace nebo získání specifické suroviny. Tohle mělo i za následek, že jsem v průběhu jednoho úkolu nemohl získat potřebný článek a nevěděl jsem prakticky proč. Následně jsem náhodně prozkoumal jedno místo a aktivoval se mi úkol, který mi dovolil získat materiál na tvorbu onoho článku.
Do útrob vesmírných stanic
V Breathedge se však nebudete pohybovat pouze ve vesmíru a shromažďovat různé suroviny těžením asteroidů. V určité fázi hry se všechno změní a vy se vydáte na průzkum okolních vesmírných stanic. Zde se tak z volného vesmíru vrátíte zpět do koridorů a zákoutí různých základen. V této fázi také přijde řada na boj. Ve hře se nachází opravdu velké množství předmětů včetně těch, které se dají použít v sebeobraně, a to jak na blízko, tak na dálku.
Spojení survival a adventury
V poslední fázi hry, kdy už máte prakticky všeho dostatek, odpadá i nutnost honění se za surovinami a hra se přeorientovává ze survival hry na příběhovou adventuru. Toto má za následek mimo jiné i to, že se nebudete moci, dokud nedokončíte hlavní příběh, dostat k vašemu vybavení a ke všemu, co jste měli „venku“.
Vaše pracně vytvořená stanice a libůstky, co jste si vyrobili, nemají na dokončení hlavního příběhu prakticky žádný vliv. Tedy z praktického hlediska si svoji základnu sice můžete vybavit různým nábytkem a jinými fajnovými věcmi, ale je to pouze pro váš pocit, protože ji k dokončení hry víceméně nepotřebujete.
A i pokud si dáte pro vaši radost a dobrý pocit dost práce s vybavením a vyšperkováním základny a nasyslením spousty předmětů, jakmile začnete plnit hlavní příběh, máte smůlu. K tomu vás hra pustí až po skončení příběhu, kdy už si můžete prakticky dělat co chcete, ale trochu tím i odpadá potřeba hrát dál.
Krásný a rozmanitý herní svět
Co se vývojářům Breathedge však opravdu povedlo, je svět. Tedy konkrétně herní svět, ve kterém se pohybujete, takže vesmír. Kolem vás se stále něco pohybuje, mrzne nebo se mění, a vy tak máte opravdu pocit, že jste ztroskotali někde ve vesmíru. A stejně tak jako v Subnautice budete několikrát zírat s otevřenou pusou. Nejen však kvůli různým vtipným situacím, ale také kvůli propracovanosti okolí.
Graficky se nedá hře nic vytknout. Hra má krásnou líbivou a detailní grafiku s podrobným zpracováním jednotlivých objektů a jejich nasvícení. Pokud budete volně plout vesmírem, je tento grafický skvost znát nejvíce.
Soundtrack a ozvučení hry
Breathedge má velice líbivý soundtrack, který kombinuje ambient hudbu se zpívanými ruskými písněmi, které jsou celkem zvučné a mají rým i zajímavá slova. Ozvučení hry je také velice povedené a není zde nic co vytknout.
Breathedge přináší zajímavou kombinaci příběhové adventury a vesmírného survivalu ve stylu Subnautica. Když k tomu připočteme skvělý bláznivý příběh a vtipné momenty, tak je opravdu o parádní zábavu postaráno. Zážitek však trochu kazí celkem kolísavá obtížnost a vyváženost hry spolu s poměrně repetitivní hratelností a některými skriptovanými úkoly