Book of Hours - úvod

Book of Hours – uspokojivá nepovinná četba

15. 10. 2023
Zdroj náhledu: igdb.com

Book of Hours je nová hra od vývojářů z Weather Factory, kteří jsou známí velice úspěšným titulem jménem Cultist Simulator (lovecraftovská karetní hra o touze a apokalypse). Ten byl dvakrát nominován na cenu BAFTA. Nyní se vrací s elegantním, leč melancholickým RPG bez boje, jež je zasazené do opuštěné okultní knihovny. Vaším úkolem bude spravovat tuto tajemstvími protkanou knihovnu i s jejími svazky.

Trošku jiná továrna na počasí

Weather Factory založili v roce 2017 Alexis Kennedy a Lottie Bevan, aby mohli vytvářet důmyslné narativní hry s nevšední estetikou. Společně vytvořili již zmíněný Cultist Simulator. Na svém kontě mají také tarotové karty (Tarot of the Hours), deskové karetní hry (The Lady Afterwards) či knihy.

Bez vzpomínek

Příběh Book of Hours je situován do období kolem roku 1930 ve vesničce Brancrug. Hlavní postava se za záhadných okolností objeví nedaleko této vesnice. Nic si nepamatuje a u sebe nachází pouze tajemný svazek (z potopené lodi, na níž se nacházela). Tato kniha je pro vás i hlavní postavu velice důležitá, neboť od ní se odvíjí vše. Například další postupy či karty (schopností, emocí, věcí atd.).

Jedinou osobou, kterou v této vesničce znáte, je reverend Timothy. Ten vám poskytne ubytování a následně vás seznámí s některými interakcemi pomocí karet. Během toho se dozvídáte, že ve vesnici se nalézá dlouho opuštěné sídlo (okultní knihovna), jež vyhořelo, a jeho knihovník se ztratil neznámo kam. Ona knihovna nese název Tichý dům (Hush House). Jelikož nemáte kde pobýt a chcete přijít na kloub knize, jež s vámi přežila potopení lodi, rozhodnete se v této záhadné knihovně vzít místo knihovníka.

Tichý dům

V Tichém domě neboli knihovně naleznete řadu položek, s nimiž můžete různým způsobem manipulovat. Jde například o knihy, které slouží k vzdělání a vylepšení nebo odhalují vzpomínky. Pomocí některých z nich dokážete nalézt i řadu skrytých informací a tajemného vědění. Vezměte však na vědomí, že některé nalezené věci (svazky, obrazy či válečky do fonografu) mohou kontaminovat vaši knihu, nezávisle na jejich textu. Některé z knih, jež se nachází v neodhalených místnostech Tichého domu, se dají přečíst pouze na speciálních místech k tomu určeným, jako je fonograf, kotouče filmu a speciální stoly. Někdy na ně stačí takzvaně juknout a přidat k nim inkoust nebo nějaký jiný předmět, aby vám odhalily své tajemství.

Zdroj: igdb.com

Karty

Každá z karet, kterou vyrobíte, najdete či dostanete, má svůj aspekt. Aspekt je takový komponent, jenž vám určuje informace o funkci dané karty, jejím principu a další důležité údaje. Objevování dalších karet funguje tak trochu jako pokus a omyl. Pokud se zmýlíte, nic hrozného vás většinou nečeká. Proto vám doporučím si vše opravdu dobře přečíst, neboť některé hádanky, jež jsou skryté uvnitř knih a karet, nejdou objevit tak lehce, jak by se zdálo. Leckdy na jejich pochopení nemáte prozatím dostatečné zkušenosti, proto se k nim budete muset třeba později vrátit.

V Book of Hours jsou i takzvané principy, což je vlastně třináct unikátních aspektů karet. Mají představovat archetypální charakteristiky, myšlenky nebo vlivy, které jsou základem celého neviditelného umění ve hře, stejně jako to funguje v Lovecraftově vesmíru a knihách o Cthulhu. Sílu tak získáváte pomocí uctívání principů nebo prostřednictvím interakcí více principů mezi sebou. Hra je časově rozdělena na pět období (úsvit, ráno, polední čas, odpoledne, západ slunce) a lze říci, že každé toto období ztělesňuje alespoň jeden princip, který lze při objevování využít.

Dovednosti knihovníka

Dovednosti knihovníka v Book of Hours by nám možná záviděl i pan Rupert Giles z Buffy, přemožitelky upírů, ale konec srandy. Každá z dovedností má primární a sekundární princip. Tyto schopnosti slouží k prozkoumávání Stromu moudrosti, jenž je jedním z hlavních mechanismů ve hře. Díky tomu máte možnost získat nové karty duší – Souls Cards – nebo vyvíjet stávající karty, studovat další knihy a věci kolem vás a samozřejmě také vyrábět (nové knihy, nápoje, inkoust nebo živé relikvie). Například pokud budete vylepšovat dovednost s názvem Bells and Braziers, máte možnost vyvinout třeba dalekohled nebo Velké hodiny. Maximální úroveň všech dovedností, jež můžete získat, je devět.

zdroj: igdb.com

Vyrábění à la MacGyver

Výrobu lze provádět na kterékoliv výrobní stanici, jež najdete uvnitř v Tichém domě. Můžete si tu vytvářet inkousty, nástroje, nápoje a spoustu dalších užitečných věcí. Vytváření na těchto stanicích může být maličko matoucí, jelikož vlastně vůbec nezáleží na typu pracovní stanice. Naleznete zde svatyně, stoly, knihovnu s policemi a další.

Vyrábění využívá dovednost a úrovně „výzvy“ (challenge), jež určuje síla příslušného principu, z kterého se pokoušíte vyrábět. V praxi to znamená, že například v ohništi v kuchyni vytvoříte kartu vzpomínek. Ovšem musíte splnit všechny požadavky pro daný recept. Challenge má každých pět úrovní dané síly hranici, ta rozděluje recepty do tří různých typů. Jsou to Prentice (úroveň pět, učeň), Scholar (od úrovně deset, učenec) a Keeper (od úrovně patnáct, strážce).

zdroj: igdb.com

Malujeme barvičkami

Vesnice Brancrug se vyznačuje převážně nevýraznými barvami, jako jsou hnědá, šedá a zelená s tmavě modrou. Na tomto celkem neživém a dalo by se říci nudném pozadí vyniká nádherné umělecké zpracování karet. Karty tu hýří všemožnými barvami duhy, od žluté a oranžové přes fialovou, modrozelenou až k dalším zářivým odstínům. Zbylé okolí je spíše minimalistické, abyste se mohli plně soustředit hlavně na váš příběh vyprávěný skrze knihy a karty. K tomu se připojuje jemný, i když trošku strašidelný soundtrack pro podtržení atmosféry.

zdroj: igdb.com

Musím přiznat, že hra pro mě byla maličko oříškem, než jsem pochopila, jak které principy a karty celkově fungují. Jelikož mám ráda Lovecraftův vesmír a knihy celkově, Book of Hours mě nakonec dost bavil. Přicházení na nové recepty a objevování nových knih mě pohltilo někdy i na několik hodin. Pokud se vám líbil Cultist Simulator, neměli byste rozhodně přehlédnout ani tento titul.

Klady
  • působivý a ohromující obsah
  • hlubší tajemství
  • nádherné umělecké provedení karet a okolí
Zápory
  • pomalejší postup
  • učení mechaniky bude pro někoho stresující
  • žádný tutoriál
Platforma PC
  • Datum vydání 17.06.2023
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Příběh

    Hratelnost

    Technické zpracování

    Petra Svobodová

    Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.