Beasts of Maravilla Island nás vezme na cestu za dobrodružstvím. Společně se vydáme fotografovat místní faunu a flóru na dosud neobjevený ostrov Maravilla, o němž nám kdysi vyprávěl dědeček. Hra Beasts of Maravilla Island, jejímž vývojářem je Banana Bird Studios, jde ve šlépějích hry Pokémon Snap a jedná se tak o další fotografickou a dobrodružnou hru.
Příjezd na Maravillu
Hlavní postavou tohoto dobrodružství je Marina Montezová. Poté, co Marina obdrží deník svého dědečka, se rozhodne vydat na cestu na ostrov Maravilla – místo, o němž si myslela, že existuje jen v pohádkách, které jí dědeček vyprávěl. Když dorazí na pobřeží ostrova, je vám okamžitě jasné, že místní flóra a fauna se tu dosti liší od toho, co běžně znáte. Ať už se jedná o brouky, kteří vypadají jako drahokamy, obří lekníny či světélkující vydry.
S vaším fotoaparátem a dědečkovým starým deníkem, který je plný informací o obyvatelích ostrova, dojde Marina k rozhodnutí dokončit dědečkovo poslední přání. Jeho posledním přáním bylo zachytit kouzlo ostrova na fotografie a podělit se o něj s celým světem. Při cestování po ostrově postupně odkryjete dědečkovo tajemství skrze jeho deník. Co musel udělat ve snaze zachovat ostrov? To musí Marina zjistit a zároveň se pokusí napravit jeho chyby.
Jak na fotografie
Fotografická část hry je jednoduchá, nic extra od ní nečekejte. Zapnete fotoaparát, zamíříte na určitý druh (brouka, plaz, netopýra, květinu), můžete si přiblížit nebo oddálit objektiv, a pak už jen stisknete spoušť a hotovo. Takto můžete zachytit až dvacet snímků od jednoho druhu. Každý druh má svůj vlastní album a navíc se pak řadí ještě podle lokalizace na ostrově. Například vyfotografujete červeného diamantového brouka. Fotka se zařadí do alba Brouci, a jelikož tento brouk se nalézal v džungli, zařadí se vám speciálně do alba Brouci, oddělení Džungle.
V každém biomu je „primární druh“, který musíte vyfotografovat ve čtyřech různých činnostech, jako jsou let, běh, skok, řev atd. Poté, co tyto živočichy vyfotografujete, se vám automaticky odemkne další oblast na ostrově. Tyto oblasti jsou celkem tři: džungle, bioluminiscenční les, poušť.
Selfie jede
Fotoaparát má ještě možnost, aby si Marina vyfotografovala selfie. V tomto režimu si můžete nastavit, jak se bude Marina tvářit (úsměv, údiv atd.). Opět tu můžete malinko přiblížit či oddálit objektiv. Fotoaparát by podle mě mohl mít alespoň více funkcí, jako například filtry, rámečky nebo další režimy na vylepšení fotografie.
Abyste mohli vyfotografovat některé druhy živočichů, budete muset použít písknutí – to je jediná Marinina interakce se zvířaty. Rozhodně by bylo zajímavější, kdyby hráč mohl třeba bobulemi nalákat zvířata a pak je vyfotografovat.
Hádanky a fotografování
Po cestě hráč narazí na pár hádanek, které jsou jednoduché a jen vám pomohou prozkoumat trošku více z ostrova. Mezi hádanky tu patří použití fotoaparátu na obří květy, které vyklíčí jako v pohádce o Jacku a fazoli a umožní tak hráči další postup ve hře. Naopak některé květy se rozvinou a stanou se mostem mezi dvěma břehy.
Fotografování samo osobě není extra náročné, vše najdete přímo po cestě a nijak zvlášť se nemusíte snažit. Občas můžete fotografovat druh, který je vašemu oku skrytý (nachází se v křoví), ale pro fotoaparát je viditelný. Fotoaparát totiž bez problému detekuje druhy zvířat i květin přes křoví. Pro vás to má výhodu, že tak můžete vyfotografovat všechny druhy i bez dlouhého hledání a prolézání lokacemi.
Marinino fotoalbum
Rozhodně tu také nehledejte žádný systém hodnocení pořízených snímků. Jde tu spíš jen o kochání se novými druhy i přírodou a fotografování. Všechny pořízené fotografie se ukládají do Marinina fotoalba. Zde si je můžete sami třídit, mazat, a dokonce si v každém albu můžete vybrat vlastní „hlavní“ obrázek.
Vizuální a hudební stránka ostrova
Ostrov Maravilla tak nabízí odpočinkový a relaxační zážitek. Místní flóra a fauna vás okouzlí svojí unikátností, možná i zahltí přehnanou barevností. Mě osobně nejvíce zaujal bioluminiscenční les a jeho obyvatelé. Najdete tu zářící drahokamy, osvětlenou řeku či hmyz, jenž umí rozzářit okolní rostliny.
Můžete se tu těšit i na hudbu, jež zalahodí vašemu uchu a která vdechne ostrovu život. Rozhodně stojí za zmínku i zvukový design. Připravte se na tunu cvrlikání, skřípění, vrčení, kvákání, šumění a zpěvu.
I na ostrově chybička se najde
Mezi všemi různými prvky ve hře je relativně moc minicutscén, což vás dosti vytrhává z klidného hraní. Zvláště ve chvíli, když si chcete něco nebo někoho vyfotografovat nebo přiblížit.
Textury na stromech a rostlinách vypadají při bližším pohledu jako ploché kousky. Některé animace působí strnule. A sama hlavní postava, když chodí, běží či leze, vypadá jaksi bez života a občas působí až nepřirozeným dojmem. Některé textury mizí při určitém pohledu kamerou. Občas se stává, že pohled kamerou vám blokuje místní fauna a vy musíte popoběhnout. Tím však vyrušíte některé druhy a je po fotografování.
Beasts of Maravilla Island je malý útěk od všedních starostí, který trvá kolem dvou až tří hodin. Kvůli jeho nedostatkům je to výlet o něco méně nezapomenutelný. Hra rozhodně nestojí za opakování, takže vám doporučuji si první hraní užít naplno. Přestože tu jde o okouzlující příběh, je tu stále dost věcí na vylepšení.