Ve hře Autopsy Simulator se hráči vžijí do role patologa středního věku jménem Dr. Jack Hanman, který se po ztrátě manželky a potížích s kariérou ocitá ve spirále naprostého zoufalství. Příběh je temný a zároveň emocionálně nabitý, takže vás nutí k zamyšlení. Vyprávění tohoto titulu se točí kolem témat ztráty, smutku a nevyřešených emocionálních jizev z minulosti. Objev relikvie ukryté v mrtvole slouží jako katalyzátor vyprávění a spouští tak neustále se opakující spirálu psychologické cesty protagonisty skrze smutek a jeho vzpomínky, jež se prolínají s jeho prací patologa. I když má příběh přesvědčivé prvky, mohl by více těžit z hlubšího prozkoumávání sekundárních postav a jejich příběhů, aby se zvýšil celkový dopad na hráče.
Kdo je Jack Hanman
Jack Hanman je hlavní představitel tohoto titulu. Jedná se o bývalé eso v oboru patologie, které pomáhalo svého času chytat ty nejnebezpečnější zločince. Každé tělo, jež se dostalo k němu na pitvu, mu vyprávělo svůj příběh a jemu to stačilo. Dokázal z naprosto nepatrných stop a náznaků získat ty nejdůležitější informace. Jeho doba slávy je však pryč, po tragické smrti své ženy začal Jack pít a tím ohrozil i svoji práci. Co se vlastně doopravdy stalo, ale musíte teprve zjistit společně s Jackem na pitevním stole.
Naučíte se pitvat
Herní mechanismy kombinují tradiční pitevní postupy s jedinečným narativním formátem. Hráči musí provádět posmrtná vyšetření, analyzovat důkazy a odhalit tajemství obklopující mrtvá těla. Vyzkoušíte si tu tedy snímání otisků prstu, toxikologický rozbor (drogy, alkohol), odebírání tělních tekutin a podobně. Zatímco hra zachycuje vědeckou pečlivost pitev, ovládání může být někdy dosti neohrabané, což vede k frustraci během kritických fází vyšetřování. Některým hráčům může navíc připadat frustrující také pomalé tempo hry, protože některé části se silně zaměřují spíše na dialog a průzkum než na přímou akci.
Je potřeba také zmínit, že titul Autopsy Simulator vám nedává možnost udělat při pitvě chybu. Vše pouze odklikáváte, pokud se však ve svém odhadu zmýlíte, nic se neděje. Hra vás nechá odklikávat tak dlouho, dokud netrefíte správnou možnost. Což dle mého názoru ochuzuje hráče o zábavu a možnost vlastního rozhodování. Kvůli tomu se tak z titulu stává pouze nudná point-and-click záležitost.
Realistické zpracování
Vizuálně je Autopsy Simulator překvapivě detailní. Grafika je realistická, se složitým designem, který evokuje věrné prostředí pitvy. Anatomické modely jsou dobře zpracované a navozují pocit autenticity, která zvyšuje hráčský zážitek. Použití osvětlení hraje významnou roli při vytváření nálady, se slabě osvětlenými místnostmi a výraznými kontrasty, které umocňují temnější témata hry. Viscerální vizuální prvky mohou být šokující, ale jsou účinné při vytváření atmosféry.
Tvůrci ze studia Woodland Games se pokoušeli o co nejpřesnější zpracování tohoto ne úplně tradičního povolání. Mohu říci, že po vizuální stránce se jim to rozhodně povedlo. Všechny orgány, zranění (škrábance, otoky, popáleniny) jsou vymodelovány do nejmenšího detailu. Opravdu budete mít pocit, jako když na pitevně stojíte přímo vy, a ne Jack. Může za to spolupráce studia Woodland Games se skutečnými forenzními lékaři a patomorfology.
Napětí a melancholie
Atmosféra v Autopsy Simulator je plná napětí a melancholie. Od ponurého soundtracku až po mrazivé zvukové efekty, hra vtáhne hráče do světa, který je strhující a zároveň znepokojující. Předtuchy prostředí a strašidelné vzpomínky hlavního hrdiny se spojí, aby vytvořily emocionální tíhu, která přetrvává dlouho po dohrání. Nicméně, i když je atmosféra hmatatelná, může se občas zdát opakující se, zejména během dlouhých průzkumů bez výrazného posunu v zápletce.
Co se týče strašidelné stránky, hra obsahuje několik děsivých momentů. Některé z nich možná ani nezaznamenáte, neboť zrovna koukáte jiným směrem, stejně jako já. Titul jsem odehrála dvakrát a některé jsem zahlédla zběžně jen koutkem oka, což mě mrzí.
Různé konce příběhu
Hra nabízí dva konce a povzbuzuje tím hráče, aby činili rozhodnutí, která mohou vést k různým výsledkům. Tato funkce přidává Autopsy Simulator znovuhratelnost (i když spíše minimální) a hloubku, protože hráči mohou prozkoumávat různé narativní cesty na základě svých rozhodnutí. Kritéria pro dosažení těchto konců se však mohou zdát poněkud nejednoznačná, což vede k nejasnostem ohledně toho, jak nejlépe příběh projít. Jasnost v důsledcích rozhodování by tento aspekt jedině posílila. Dobrat se k druhému konci může být dosti náročné, já osobně jsem musela použít návod na Steamu.
Menší srovnání s The Mortuary Assistant
S The Mortuary Assistant sdílí Autopsy Simulator podobnosti ve svém zkoumání smrti, hrůzostrašnosti a odpovědnosti za provádění pitev. Oba tituly účinně vytvářejí znepokojivou atmosféru, i když The Mortuary Assistant se více opírá o psychologický horor a děsivé jumpscary. Tato hra je rychlejší, se zaměřením na časově citlivé úkoly, zatímco Autopsy Simulator upřednostňuje vyprávění příběhu a vývoj protagonisty, takže působí více introspektivně. Jestliže The Mortuary Assistant vyniká díky svým napínavým hororovým prvkům, musím říci, že Autopsy Simulator se opírá do emocionálních hlubin lidského stavu a jedinečným způsobem zkoumá smutek a paměť (vzpomínky). Pokud bych měla volit osobního favorita, byl by to pro mě The Mortuary Assistant, jelikož je zde více akce, jumpscarů a velké množství různých konců příběhu.
Celkově je Autopsy Simulator titulem, který nabízí hráčům poutavé psychologické vyprávění s autentickou, leč nudnou hratelností. Naleznete zde působivou směs vzdělání, která demystifikuje proces pitvy a zdůrazňuje význam forenzní vědy. Díky podrobným případovým studiím, interaktivním nástrojům a pohlcujícímu designu slouží titul jako vynikající zdroj pro ty, kteří chtějí prozkoumat zákoutí patologie. Ať už jste začínající patolog, student vědy, nebo vás prostě jen zajímá spletitost lidského těla a smrti, Autopsy Simulator stojí za vaše vyzkoušení. Pokud však milujete horor, zkuste spíše The Mortuary Assistant.