Pamatujete si takový ten chyták, když se někdo zeptal: „Co je těžší. Kilo železa, nebo kilo peří?“ Ačkoliv odpověď je vždy jen jedna správná, občas dorazila i vtipná pointa v podobě: „Je to stejné, ale zkus si to pustit na nohu.“ Proč to však zmiňuji u Asus ROG Keris II Ace? Protože takhle lehoučkou myš jsem ještě v ruce nedržel a musím říct, že jsem na ni rozhodně nebyl připraven. Myšleno ve velmi dobrém. Skvěle totiž padne ke klávesnici ROG Falchion RX Low Profile a sluchátkům ROG Delta S Core. Jestli Republic of Gamers (ROG) něco umí, tak šokovat.
Krok č. 1 – otevřít krabičku
Musím říct, že Asus ROG Keris II Ace umí zaujmout už svým obalem. Ten sází na černo-červený design s jasným znázorněním produktu uprostřed ve dvou barvách, černé nebo bílé. Já mám tu výsadu recenzovat černou verzi a tam musím říct, že se v obalu trošku ztrácí a nevyniká do očí jako její bílá podoba. Což ale nemá samozřejmě nic společného s myší jako takovou, jen je to trošku designérská škoda.
Dál už se jinak jedná o hitparádu. Otevře se hlavní krabička, v té je další krabička, v té je taštička a v té je myšička. Promyšleně zabalené a zabraňuje se poškození zařízení, především při převozu. Dále poté v balení najdete připojovací a nabíjecí kabely. 2M USB-A USB-C kabel, krásná věcička jménem ROG Polling Rate Booster (o němž se vám zmíním více níže) a USB dongle extender, který je užitečnější než jeho vtipný název. Kulišákem balení je poté černá obálka s logem ROG, v níž je k nalezení protiskluzová páska pro uchopení myši. Takovou špičkou na dortu je poté poděkování za to, že jste se rozhodli věřit společnosti Asus a této značce.
Už rovnou vám řeknu ten nejpodivnější moment, jaký jsem s recenzovaným kouskem zažil. Jakmile jsem myš vyndal ze sáčku, přemýšlel jsem, jestli ji vůbec držím v ruce. Ta váha je naprosto šílená. Pouhých 54 gramů! Nikdy jsem takhle lehoučkou myš nedržel, já si dokonce i pamatuji doby, kdy kolečka v myši vážila co samotná tato věcička. Má-li někdo otázku, jestli se dá doplnit o nějaké to závaží, bohužel, nikde jsem podobné nenalezl. Navíc není potřeba.
Ale jak se říká, zdání vzhledem k její velikosti určitě klame. Délkou dosahuje 121 milimetrů, šířkou 67 milimetrů a výškou 42 milimetrů. Jedná se tak prakticky o běžné M rozměry (pokud se můžeme bavit o tom, že myši mají nějakou standardizovanou velikost). Zapadne tedy do ruky každému uživateli a nemusíte se bát, že by zde přišel nějaký problém. Asus totiž ořezal a upravil všechno, co mohl, aby udržel váhu, kterou si přislíbil, a zároveň zanechal kvalitu, jíž se značka ROG pyšní. Přišla tedy otázka, dokáže něco tak lehkého splnit moje vcelku velké nároky na gamingový hardware?
Asus ROG Keris II Ace připraven ke spuštění
Jsem tak trošku klasik, takže automaticky jsem vzal skoro dvoumetrový kabel, zapojil myš, položil na ni ruku, pocítil onen relax claw grip a rozjel bomby. Frekvence dotazování může být při připojení kabelem neuvěřitelných 8 000 Hz díky použití USB ROG Polling Rate Boosteru. Navíc v kombinaci s naprostou přesností díky senzoru ROG AimPoint Pro je 42 000 DPI, kde by měla být i odchylka menší než 1 % CPI. Naprostá perfektnost a přesnost, jaké se mi ještě nedostalo. Pokud hrajete FPS hry od Counter-Strike po Battlefield, tohle jste hledali a potřebovali. Myš navíc obsahuje i technologii Track On-Glass, která umožňuje ji použít klidně i na skleněných površích.
To jsem byl ale na kabelu. Jak je na tom bezdrátové připojení? První řeknu, že je tu režim Bluetooth kompatibilní se třemi různými zařízeními najednou. Kadence dotazování se sice snižuje, nicméně funkčnost je zaručena. Můj osobní TOP, jakým si mě Asus ROG Keris II Ace získal, ale bylo bezdrátové připojení ROG SpeedNova.
Extrémně nízká latence a spolehlivý výkon 2,4 GHz RF by mělo přinést maximální frekvenci dotazování 4 000 Hz, což je sice polovina kabelového připojení, ale k cestovnímu hraní naprosto perfektní. Stále jsem totiž přesvědčený, že pokud jste nějaký pravidelnější nebo zkušenější hráč se stolním počítačem, připojení přes kabel je víceméně povinnost. Nyní ale přichází pro mě ta největší vychytávka myši. Víte, kde je schovaný omni dongle? Naprosto dokonale ze spodní strany zařízení. Jak se totiž můžete podívat na přiložených fotkách, nebrání ovládání a je vždy přenositelný. Neuvěřitelná maličkost, ale úžasná vychytávka.
Páska, která lepí
Když jsem na začátku recenze zmiňoval protiskluzovou pásku, určitě jste si někteří zaklepali na čelo. Nicméně myš je velmi hladká a s tím, jak je lehká, může některým „těžkoručním“ hráčům vykluzovat. Právě tyto přiložené 3M lepicí pásky tento problém řeší. Důkladně ale promyslete, kam je nalepíte, podle mé zkušenosti je pokus jen jeden. Navíc si dovolím říct, že designově úplně neladí k černé myši. Většinou do ní graficky „vplují“.
Na stranu druhou, díky plastu, z nějž je zařízení vyrobeno, na něm alespoň pořádně drží. Tím se nenápadně dostáváme k tomu, jak je reálně pevná a hlučná. Vzhledem k váze jsem byl z počátku trošku nesvůj z nějakého pořádného mačkavému úchopu, ale jakmile jsem získal jistotu, že vydrží, nebyl v ní poznatelný rozdíl oproti masivnějším myším. Díky tomu jak je lehká, a v ruce, nemám pocit, že by vydávala nějaké zbytečně rušivé zvuky při klikání. Skrolovací kolečko funguje též krásně plynule. Trošku mi po levém okraji vadila palcová tlačítka, nicméně jakmile jsem si navykl na podložení palce, vše bylo též v pořádku. Udělal jsem i takový ten rychlý mouse line test (rozumějte udělal čáru v Malování) a vzhledem k výše zmíněným kvalitám senzoru vás asi nepřekvapí, že tohle byla procházka růžovou zahradou.
Za co jsem velmi rád, je i technologie Omni Receiver, díky níž můžete propojit jednotlivá zařízení řady ROG a ušetříte si tím jeden USB port na vašem počítači, což kupříkladu v mém případě byl doslova zázrak. Pokud jde o nějaké bližší nastavení, můžete samozřejmě upravovat DPI, barvu osvětlení či kalibraci. Přidaná hodnota u řady ROG je tradičně Armory Crate, s nímž si naštěstí myš rozumí a ukazuje tak veškeré kvality tohoto softwaru.
Proč to zmiňuji? Čím více upravujete myš, tím více se sžírá její baterie. Při použití bez osvětlení jsem se dostal na nějakých 75 hodin, podle dokumentace by však při vypnutém světle měla být až 100 hodin, což se nenaplnilo. Nemohu ale říct, zda je to chyba výrobku, baterie, anebo tím, jak jsem ji používal. Nicméně stále se jedná solidní výdrž před opětovným nabitím.
Jedna ruka ale bohužel netleská
Můj osobní problém, a také ten, který mi rozhodl závěrečné hodnocení, je onen ergonomický design. Pravidelně se nyní myši upravují kvůli šetrnosti ke karpálním tunelům, což většina kancelářských pracovníků oceňuje. Asus ROG Keris II Ace tento design má, a skutečně se mi pravou rukou pracuje velmi dobře. Jenomže já jsem násilně přeučený levák. Nikdy jsem nemusel řešit sklon myši, ale dnešní recenzovaný kus mi ukázal, že se občas i nad tímto problémem musím zamyslet. Model má lehký sklon do levé strany, a i když to není reálně problém, neměl jsem šanci, jako řekněme u běžně „vyrobené“ myši, si občasně ruce prostřídat. Vhodná je tak především pro praváky, jako levákovi mi děsně překážel prsteníček s malíčkem, kterými jsem měl tendenci myš podchytávat.
Stejně tak trošku nevhodně působí tlačítka na ovládání DPI, která jsou zespoda myši. Neznám sice moc hráčů, kteří mají tendenci přepínat DPI během hraní, nicméně pokud by ten moment během nějakého toho večera přišel, horko myšmo byste s tím mohli něco udělat. U skutečně rychlých akčních her je tak nemožné přepnout.
Asus ROG Keris II Ace je úžasná herní myš. Nad podobnými ve své třídě vyloženě vyčnívá. Nízká latence a ještě nižší hmotnost se spojují s úžasnou přenosovou rychlostí, díky níž si občas říkám, jestli nereaguje sama dříve, než můj mozek stačí vydat nějaký ten pokyn. Pro hráče akčních rychlých her se jedná skoro až o jednoznačnou povinnost tento model použít. Jsou zde pouze dva menší škraloupy, a to nalepení si protiskluzových 3M nálepek proti případnému vykluzování a velmi překvapivě právě onen sklon do pravé ruky.