Spousta mladých lidí zbožňuje kvízy. Převážně potom ty, ve kterých postupujete od nejlehčích otázek až po ty náročnější. Jako malí jsme vždycky dychtivě hráli Milionáře a další podobné vědomostní hry, abychom dosáhli toho nejlepšího výsledku a tím milionářem se stali. Podobně je tomu i ve hře Are You Smarter than a 5th Grader? Jenže v tomto duelu už nejde o peníze, jde o něco mnohem důležitějšího. Jde o vaše ego. Přece je nad slunce jasné, že jste chytřejší než průměrný páťák. Ještě k tomu než páťák, kterého vzdělává americký systém školství. No, dokud nedojde na americkou historii nebo dětské knížky, mohli byste to zvládnout…
Vyber si svou postavu
Na úvod vás Are You Smarter than a 5th Grader? přivítá nabídka studijního či zkouškového módu. Když už si zvolíte podle své libosti, přijde na řadu výběr vaší postavy. Vrátíte se tím do svých dětských let, kdy se vaše třída rozdělila do různých sociálních rolí typu sportovec, génius, šprt nebo třeba šikanátor. Jelikož se hra nese ve veselém duchu, přišlo mi vhodné zvolit si roli třídního klauna. Pokud by vám ve hře nebyly nic platné vědomosti, alespoň se pobavíte, že jo. No, tomu tak úplně nebylo. Váš výběr se odráží pouze ve způsobu, jakým vás moderátor bude oslovovat. Když jsem tedy pokaždé přišla na řadu s odpovědí, moderátor mě afektovaně a opakovaně vyzýval: „Class clown, choose your answer.“ Toto oslovení byl pro mě jeden z nejsilnějších zážitků ve hře. Na druhou stranu jsem si opravdu během hraní připadala jak klaun…
Přizpůsobte si své studijní prostředí
Systém hry je velice jednoduchý. Abyste dokázali své znalosti, musíte projít všemi třídami až od šestého ročníku, kde pokud odpovíte správně, dokážete celé videohře, že jste chytřejší než páťák. Začnete samozřejmě v prvním ročníku, kde si můžete vybrat z pěti okruhů otázek, na které musíte správně odpovědět. Pokud odpovíte správně na dvě otázky, postupujete do dalšího ročníku. Jestli však odpovíte špatně, pak je nám líto, ale nejste chytřejší než páťák. Když si nebudete vědět rady, nezoufejte. Na začátku každého ročníku je spolužák, se kterým soutěžíte, ale můžete od něj také opisovat, požádat o radu zbytek třídy nebo si vyměnit otázku. Pokud tedy odpovíte bez chyby až do šestého ročníku, máte hru v kapse. Dále se vám odemknou možnosti vylepšit si pracovní stůl či svoji image, dostanete nové předměty, a navíc i další spolužáky.
Zdroj: IGDB
Představujeme vám spolužáky, moderátory, spolužáky a zase moderátory…
Vědomostní soutěže se vyznačují slavnostním zahájením, představením soutěžících a moderátorů. Má to své kouzlo a pořadu to tak vtiskne duši. V tomto případě je však duše pořadu velice zdržující, ba dokonce až otravná. Pokaždé, když si zahrajete novou kampaň, vám je představen princip hry. To je pochopitelné. Poté se vám představí moderátor pořadu a následně představí i žáky, které byste měli svými znalostmi předčit. Tady to ale nekončí. Když si vyberete téma otázky, je vám opět představen student, při další odpovědi se vám ještě rozpovídá o svých zájmech. To jen pro případ, že byste chtěli opisovat od dítěte z páté třídy. To ale není vše, po zodpovězení tří otázek se scéna otočí a vám se představí další moderátor. Během toho všeho se vám přetáčí scény z tabule k žákům od žáků k moderátorům a tak dále. No a vzhledem k tomu, že míra mé trpělivosti přesáhla meze již při druhém představování, zvolila jsem taktiku přeskočit. Zde mě zase nachytala má netrpělivost, jelikož jsem si během přetáčení scén nechtěně zvolila téma další otázky.
Čím více víte, tím více můžete vědět
Na začátku máte výběr okruhů otázek značně omezený. Jelikož hra nepočítá, že jste chytřejší než páťák, dostanete základní předměty typu matematika, převádění jednotek, prvouka. Což by nemusel být zase takový problém, kdybyste nemuseli na otázky odpovídat v angličtině. Přiznám se, že nejsem s angličtinou na tak vysoké úrovni, abych věděla, jak se anglicky řekne malvice, peckovice nebo bobule. Tento problém vám může vyřešit překladač. Co za vás ale nevyřeší, jsou odpovědi na otázky z klasických děl pro děti od amerických autorů, jména prezidentů na konkrétní hodnotě americké bankovky či datum, kdy byl zvolen nějaký prezident nebo kdy se slaví americké svátky. Během odpovídání na tyto otázky se ptáte sami sebe, zda je horší, že nevíte tolik jako průměrný páťák, nebo to, že se jedná o páťáka, který je vzděláván americkým systémem školství. Naštěstí je matematika všude stejná, což mnohé usnadňuje. Ovšem převést litry na pinty či galony není úplně vědomost, kterou byste disponovali. Je však dobré, že pokud vyhrajete několik soutěží, odemknou se vám další předměty, jako je zeměpis nebo chemie, kde máte možnost vyniknout.
Are You Smarter than a 5th Grader? je vcelku zábavná vědomostní hra, která vás dokáže chytnout svým nápaditým prostředím a také představováním moderátorů. Ze začátku se může zdát lehce repetitivní, avšak doporučujeme jí dát trochu trpělivosti a času. Pokud si hru chcete pořádně užít, doporučuji si ji zahrát ve vícero lidech. Nebudete toho litovat.