Neděle 22. 5. je již za námi a to znamená i konec Animefestu 2022, který se znovu po třech letech a po pandemii koronaviru vrátil zpátky do Brna. Tento programem a cosplayery nabitý festival oficiálně začal v pátek v osmnáct hodin a pokračoval až do nedělní patnácté hodiny. V brněnském výstavišti byl rozložen do budov E, A1, A2 a Rotundy. V největším peaku se zde sešlo až na 8 500 návštěvníků.
Na skok do pavilonu E
V první polovině budovy E jste mohli najít na Animefestu 2022 v sále č. 2 a 3 přednášky, které probíhaly od rána až do večera. Těmi byly například Průvodce slovníkem anime fanouška, Anime vs. realita: Člověk 2.0, Mecha a androidi, Japonská kultura skrze videohry, Ideály v sportovním anime a mnoho dalších. Osobně mě nejvíce zaujala přednáška Martina Zavřela – bývalého senior producenta z 2K Czech, nyní šéfeditora herního magazínu Zing.cz –, který měl výklad o vzestupu JRPG za poslední tři roky. Již po prvních pár větách byl vidět jeho entuziasmus pro japonské hry, od kawaii školaček po brutální mlátičky. Rozebíral zde top 10 her, mezi kterými nechyběly Final Fantasy VII Remake, Persona 5 Royal, Yakuza: Like A Dragon či Tales of Arise, a jako třešničku nám prozradil svou nejoblíbenější – Blue Reflection: Second Light. V druhé polovině pavilonu E byla deskoherna, hudební zóna a LanCraft herní zóna. V deskoherně jste si mohli prohlédnout, naučit se a vyzkoušet snad okolo stovky deskových her či se zapojit do turnajů karetní hry Pokémon, Krycích jmen a Kartografů.
V LanCraft zóně bylo nažhaveno několik desítek počítačů s Genshin Impactem, osu!, CS:GO a vlastně vším, co vám zrovna bylo po chuti. Naproti v hudební zóně byla možnost si z plna hrdla zazpívat karaoke nebo si zatancovat.
Nechyběli ani slavní zahraniční cosplayeři
V sálu A1 byl stage se streamem pro všechny, kteří se nevešli do téměř vždy plných přednášek nebo hlavního programu v Rotundě. Dále zde byl stan bojovníků se samurajskou show, aikidem, kendem, lukostřelbou, turnaji jednotlivců i dvojic či volným bojem.Nakonec zde byly i stánky s merchem, mangou nebo body pillows, s figurkami z her, mangy i anime, hrníčky a velkým množstvím „mystery boxů“, které se ale ve výsledku ukázaly jako klasické loot boxy.
V budově A2 jste toho mohli najít opravdu mnoho. Dvě stage byly věnovány přednáškám a promítání, v Digital Art a Artist Valley bylo možné si prohlédnout výtvory českých i zahraničních umělců. Velká část haly byla vyhrazena jako šatna pro cosplayery a jejich zázemí, v němž po většinu času sídlili slavní zahraniční cosplayeři, jako Mistvein z Belgie, Don Esteban z Rakouska, Cinderys z Francie, Stylouz ze Švýcarska a další. Mohli jste s nimi prohodit pár slov, nechat si něco napsat do deníčku nebo na čelo a koupit nějaký ten plakát.
Hned vedle byla umístěna workshop zóna, ve které jste si mohli vyzkoušet kaligrafii nebo vás naučili připravit kimčchi. V neposlední řadě jste se mohli konečně najíst v jídelním koutku, kde toho bohužel tento rok moc nebylo, pouze bubble tea a tři malinké a vždy přeplněné stánky. Venku byly ještě další tři food stánky, bohužel také velmi přeplněné. V Q&A s pořadateli jsme se dozvěděli, že se tento víkend konal i Food Truck Festival a několik stánkařů jim účast zrušilo, což se ale prý již příště nestane, takže se můžeme těšit.
Soutěž Animefest 2022 Cosplayerů zná své vítěze
Jako poslední nám zbývá sál Morava, ve kterém probíhaly další přednášky, a Rotunda.
V té se konal hlavní program v podobě vystoupení taneční skupiny Yosakoi Hanamaru, pár přednášek, promítání filmů, divadlo, vyhlášení výsledků cosplayerské soutěže a samozřejmě zahájení a zakončení celého Animefestu 2022. Zcela zásadní roli zde sehrál cosplay, a proto se uskutečnily v Rotundě také dvě soutěže – Cosplay debut, který byl pro začínající cosplayery, a hlavní Cosplay soutěž.
V debutu se nám ukázalo devět soutěžících, kteří mohli vyhrát v kategoriích za šití, craft skill, nejlepší vystoupení a cenu diváků. Za šití vyhrála Teya jako Sněhurka, za craft skill Ikaran jako Goblin Slayer a nejlepší vystoupení i cenu diváků vyhrála Akimi Lupixa jako Lady Alcina Dimitrescu.
Hlavní soutěže se zúčastnilo 24 soutěžících a 15 z nich postoupilo do druhého kola. Cenu diváků získala Mary Odinson jako Tiny Tina. Třetí místo z jednotlivců vyhrál Just Jay jako Thorin Pavéza, druhé místo obsadila znovu Mary Odinson a první místo vyhrála Amathys jako Brigitte Lindholm. V týmech vyhráli třetí místo Celeb a Kisaki Gina jako Starlight a Queen Maeve, druhé místo Que a Julianet jako Scarlet Flande a Scarlet Remilia a první místo Kate a Ter jako Erika a Anneliese. Za zmínku stál v jednotlivcích také Belfik jako Arthas a duo Abaddon a Queen of Ecstasy z Warhammer 40k.
Nejen v soutěžích se našly dobré cosplaye. Každý den jste mohli potkat nějakou svoji oblíbenou postavu při toulkách po areálu Animefestu.
Na závěr bych chtěl zmínit fakt, že ačkoliv měli organizátoři jen poloviční čas na přípravu oproti předchozím ročníkům, nakonec to zvládli na jedničku. S minusem.
Prvním za občerstvení, kterého tam bylo opravdu žalostně málo, a nemuselo by chybět ani jídlo ze země vycházejícího slunce. A druhé, větší, za podle mého názoru nedostatek anime a mangy. Cospleyeři v soutěžích byli sice skvělí, ale 90 % z nich nebylo z mangy či anime – organizátoři by tedy příště mohli přidat soutěžní kategorii a soudit třeba i dle tohoto kritéria. Přece jen se to jmenuje Animefest. Stejně tak mě mrzelo, že v prodeji bylo na můj vkus málo českého a anglického merche, novel a mangy. Například zde byl stánek, který prodával jen v polštině, a ostatní stánky měly často více merche ze západních her a filmů než z japonských.
Kritika je důležitá a neznamená to, že jsem si Animefest 2022 neužil, naopak! Už teď se těším na další ročník.
Článek pro Gaming Professors napsal Nikolas Tomek.