Procesory nové generace od Intelu, označované jako Rocket Lake, mají přijít do prodeje na konci března. Navzdory tomu se na trh v zahraničí dostaly kusy sedmičkového procesoru Rocket Lake, tedy i7 11700K. Server Anandtech se dostal k jednomu z těchto kousků a připravil vůbec první nezávislou recenzi, několik týdnů před koncem informačního embarga a vydáním procesorů na trh.
Anandtech vysvětluje, že embargo se vztahuje na vzorky procesorů, které jsou posílány redakcím na recenze, a nikoliv na komerční kusy. Máme tu tak kuriózní situaci, kdy díky rozhodnutí prodejce můžeme číst recenzi ještě před vydáním produktu.
Nová architektura Intelu
Intel se u procesorů v oficiální prezentaci chlubil 19% nárůstem IPC (Instruction per Cycle – vyjadřuje relativní výkon na taktovací frekvenci), jímž měl dorovnat pokles počtu jader (z 10 na 8). Intelu se již několik let nedaří v desktopové sféře přejít na 10nm proces, jak měl původně v plánu. Pro zvýšení IPC se proto rozhodl zkombinovat svůj starý 14nm proces s architekturou jádra Ice Lake, která byla vyráběna na 10nm procesu, ale nepoužívala se v desktopech. Takováto jádra u Rocket Lake se nazývají Cypress Cove (oproti Sunny Cove u Ice Lake)
Intel také sliboval, že procesor Rocket Lake – konkrétně i9 11900K, který zatím zrecenzovaný není – má ve vybraných hrách vyšší fps než highendový procesor od AMD, Ryzen 9 5900X. Procesory AMD Ryzen přitom dnes drží prvenství jak ve výkonu na jedno jádro, tak ve výkonu při využití více jader.
Procesory Rocket Lake mají také vylepšenou integrovanou grafiku, tu však Anandtech zatím netestoval.
Zklamání pro natěšené uživatele?
Anandtech postavil sedmičkový i7 11700K proti ostatním relevantním osmijádrovým procesorům, tedy Intel i7 10700K, i9 9900KS a AMD Ryzen 7 5800X. Tyto různé procesory podrobil velmi široké paletě testů. Co se týče her, Rocket Lake nedokázal porazit konkurenční Ryzen a při některých nastaveních dokonce zaostával za starším i7 10700K (byť jen o málo). Anandtech z poklesu výkonu viní zvýšení procesorové latence, možná za to může i snížení taktovací frekvence (i7 11700K má all-core boost 4,6 GHz, zatímco i7 10700K má 4,7 a i9 9900KS dokonce 5 GHz).
Procesor také ukázal rekordní spotřebu a produkovaný tepelný odpad. V testech se spotřeba dostala téměř k 300 wattům, tedy více, než má starší i9. Teploty rovněž dočasně překročily 100 °C, přestože redakce Anandtechu použila velmi výkonný chladič.
V některých, převážně pracovních testech se naopak procesoru Rocket Lake dařilo dobře. Zvláště dobré výsledky podává v instrukcích AVX-512, kde je jeho výkon bezkonkurenční. V průběhu dalších testů, které nevyužívají AVX-512, však průměrně za konkurenčním Ryzenem zaostává, přestože je zde vidět pokrok oproti minulým generacím Comet Lake a Coffee Lake.
Kolik to bude stát?
I když oficiální ceny stanovené Intelem nejsou ještě známy, lze již učinit hrubý odhad podle předprodejových kusů. Orientačně bychom se pro highendový i9 11900K měli pohybovat kolem 15 000 korun. Důležitá pro boj s AMD bude ale také dostupnost, která v případě Zen 3 není ideální, a proto i dnes řada uživatelů volí Comet Lake, který je ve skladech ve větším množství.
Ještě zmiňme, že procesory Rocket Lake podporují PCIe generace 4, což by se mělo projevit i u výkonu nových grafik - Anandtech však testoval s kartou RTX 2080 Ti, která toto nepodporuje. Také se v Anandtechu nepokusili procesor přetaktovat či podvoltovat.
Těm, kteří jsou procesory Rocket Lake již teď zklamáni a potřebují upgradovat, nezbývá než čekat na další generaci Alder Lake, nebo přejít ke konkurenci.