Patrně každý za svůj život se již nějakým způsobem setkal s IZS, tedy s Integrovaným záchranným systémem, do kterého patří hasičské sbory, zdravotní záchranná služba a policie. Lidé z IZS kolikrát riskují své vlastní životy, aby pomohli druhým. V titulu Ambulance Life: A Paramedic Simulator se vtělíte do role záchranáře, který zachraňuje lidské životy v různých krizových situacích.
zdroj: Nacon
„Příteli chvátej SOS“ – Sanitka v akci
Ambulance Life: A Paramedic Simulator pochází z dílny vývojářského studia Aesir Interactive, které má za sebou simulátor Police Simulator: Patrol Officers. Hned ze začátku je potřeba ozřejmit jeden zásadní fakt. Paramedik není „klasický“ záchranář. Paramedici jsou zdravotničtí profesionálové, kteří jsou pečlivě vyškolení k poskytování pokročilé první pomoci a prehospitální péče. I když pracují v rámci záchranné služby, tedy také v sanitkách, jsou schopni vykonávat různé postupy, jako je například resuscitace, podávání léků, intubace nebo monitorování vitálních funkcí. Mají tak o úroveň vyšší kvlaifikaci než běžní záchranáři. V některých zemích proto mohou vykonávat určité lékařské úkony, které jsou standardně vyhrazeny pouze lékařům. Přesto paramedic není lékař a rozsah jeho působnosti tak závisí hlavně na předpisech a zákonech dané země.
Ambulance Life: A Paramedic Simulator je hra pro jednoho hráče z pohledu třetí osoby. Tento fakt může vadit těm, kteří rádi řídí z pohledu kabiny. Což by v případě řízení sanitního vozu mohlo být rozhodně zajímavé.
Hned ze začátku si zvolíte z několika možných postav. Výběr má pouze estetický dopad a nejsou zde žádné RPG prvky nebo atributy, které by vám později nějakým způsobem usnadňovaly práci.
Následuje výběr obtížnosti. Respektive si můžete vybrat, zda chcete (doporučenou) klasickou obtížnost, nebo přesnou simulaci, která bude samozřejmě daleko složitější a také náročnější na čas. Následně na vás vyskočí okno, zda chcete ponechat nebo vypnout nahotu. Některé případy totiž mohou vyžadovat vysvléknutí poraněného a pokud by vás tento prvek pohoršoval, pak máte možnost jej vypnout.
zdroj: Nacon
Paramedicem na plný úvazek
Ambulance Life: A Paramedic Simulator se odehrává v moderním městě názvem San Pelicano, které je rozděleno do několika okrsků. Na začátku hry vám je přidělen záchranářský vůz, základní vybavení a zkušený kolega k ruce. Jste totiž nováčkem, který se musí nejdříve osvědčit. Nicméně váš zkušený kolega vám řekne v rámci tutoriálu základní informace a postupy, ale další případ je pouze jako doprovod a jste v tom sami. Příběh hry je do značné míry zaměřen právě na každodenní záchranu životů, větší hloubku zde nehledejte. Hlubší narativní linie, která by propojovala jednotlivé mise, zde prostě není. Váš postup hrou je hodnocen na základě vašich výkonů při řešení jednotlivých případů. Postupem, jak se hra vyvíjí a vy získáváte více zkušeností, dostáváte do rukou i další moderní vybavení. Samozřejmě zasahujete u závažnějších případů.
Zpočátku jste tedy povolání na pomoc člověku, který zkolaboval při ukládání nákupu do auta, následně řešíte pád z kola a postupně se můžete dostat k dopravním nehodám, střelným nebo bodným zraněním, ale i rozsáhlejším katastrofám, mezi němž patří třeba nehoda na stavbě, sesuv budovy nebo třeba exploze čerpací stanice. Tento postupný nárůst obtížnosti a složitosti je příjemný a celkem plynulý. Navíc jde ruku v ruce s tím, jak se vám rozvíjí přístup k různému vybavení nebo lékům. V některých situacích je na místě i více zraněných osob, ale vám se do sanitního vozu vejde pouze jedna. V důsledku toho musíte každou osobu prohlédnout a následně dle vážnosti zranění roztřídit a rozhodnout, kdo potřebuje naléhavou péči a kdo může počkat na další vozy. Opět se jedná o poměrně dobrý aspekt, který dokáže v krizových situacích vyvolat i jistou vlnu napětí a hutnou atmosféru. Jinými slovy musíte rozhodnout také o tom, kdo má šanci na záchranu a komu už není pomoci.
zdroj: Nacon
Vyrážíme zachraňovat životy!
Tyto volby sice na první pohled působí dobře, ale když dojde na samotnou hratelnost, je to už něco jiného. Ale nejprve hezky postupně, ke zraněnému se musíte nejprve dostat a tím nakousáváme hratelnost, která by se dala rozdělit na dvě fáze. Tou první je řízení sanitního vozu. Abyste se byli vůbec schopni o zraněného postarat, musíte se dostat k danému místu, které vám dispečink oznámí a následně jej (vždy) odvézt do nemocnice.
Řízení sanitního vozu je snímáno z pohledu třetí osoby, kdy máte sanitku před sebou a jste lehce vyvýšeni. Řízení je přesně takové, jaké byste očekávali u podobného typu city drive her. Zde nicméně máte k dispozici sirénu a majáky.
Město, jehož části se vám budou postupně zpřístupňovat, působí rozporuplným dojmem. Někdy se zdá být celkem organické a živé, jindy je vidět jasně naskriptovaný chaos, který vám má znepříjemnit cestu ke zraněnému. Často na silnici potkáte také vozy, které z ničeho nic nadskočí nebo narazí do neviditelné stěny na silnici. Vám se to naštěstí neděje. Dokud nemáte zapnuté majáky a sirénu, tak si vás ostatní vozy nevšímají. Když jste povolání k případu a zapnete majáky, tak se dá vše do pohybu. V tomto ohledu si spíš myslím, že se jedná o chyby, ale v konečném důsledku to působí více reálně. Některé vozy totiž na majáky a sirénu nereagují nebo začnou zmatkovat a narážet do ostatních. Jiné ukázkově uhýbají. Chodci jsou dalším sporným bodem Někteří vám dokonce cíleně vběhnou pod kola, aby následně zmizeli. Děje se to tak samozřejmě i v reálném světe. Tedy až na to zmizení.
Příkladem může být situace zachycená na nedávném videu, na němž sanitní vůz se zapnutými majáky a sirénou musel počkat, než lidé v klidu přejdou přechod. Jindy řidič vycouval a snažil se udělat místo sanitce, aby následně nacouval na maminku s kočárkem. Jak říkám, i když si myslím, že se jedná spíše o chyby, tak takovýto chaos působí v konečném důsledku daleko více věrohodněji, než kdyby všichni ukázkově uhýbali a uskakovali.
zdroj: Nacon
„Nejhorší je práce s lidmi“
Nyní se dostáváme k druhé fázi hratelnosti a tou je práce se zraněnými osobami. Když přijdete k osobě, tak se vždy nejdříve musíte snažit navázat verbální komunikaci a položit celou řadu otázek, jak se co stalo, jak se pacient cítí, co ho kde bolí atd. Dává to smysl, ale bohužel to ve finále začalo být lehce otravné, protože odpovědí bylo málo a musíte se připravit na opakování stejného rozhovoru. Některé odpovědi navíc vůbec nedávají smysl (což by se dalo v rámci šoku nebo poranění ještě pochopit).
Bohužel tato část má prakticky nulový efekt a postrádá smysl, protože málokdy se něco kloudného dozvíte. Stejně totiž musíte každého důkladně prohlédnout a provést anamnézu. Anamnézu provádíte skrze „minihru“, dáli-se to tak nazvat. Budete se zabývat lidmi s celou řadou problémů a budete muset najít řešení popálenin, řezných ran, problémů s dýcháním, úzkosti, střelných zranění, pokusů o sebevraždu nebo i zlomenin a dalších nepříjemností. Při provádění anamnézy se vám otevře speciální vidění, během nějž se musíte zaměřit na jednotlivé body na těle pacienta. Takže je třeba zkontrolovat hlavu, trup, dech, končetiny… no, vlastně zkontrolovat tělo od hlavy k patě.
Ve většině případů (po případné základní stabilizaci) pacienta s vaším kolegou naložíte na lehátko a umístíte do sanitního vozu. Již tento aspekt je takový zvláštní, protože pacient má vždy instinktivně ruce překřížené na ramenou a spolupracuje. V sanitním voze se vám následně otevře několik oken s doporučeným postupem a s možnostmi, co chcete pacientovi provádět.
Některé úkony pak otevírají minihru, kdy například pro obvaz musíte velmi přesně a specificky myší provádět tahy po označené lince. Pokud budete přesní, bude linka svítit zeleně a vy budete mít dobré hodnocení. Samozřejmě nastává otázka, zda můžete pacienta zabít špatným rozhodnutím. Ambulance Life: A Paramedic Simulator neumožňuje přímo zabíjet postavy špatnou diagnózou nebo zákrokem. Nicméně, pokud uděláte chyby při poskytování pomoci, může to vést k zhoršení stavu pacienta, což může mít za následek neúspěch mise nebo její nižší hodnocení.
zdroj: Nacon
Svět Ambulance Life: A Paramedic Simulator
Přišel čas si něco říct o vizuální stránce titulu. Grafika obsahuje některé solidní vizuální prvky, jako jsou detaily na sanitkách a okolí, ale ty jsou doprovázeny problémy v podobě bugů a glitchů. O situaci s vozidly, která naráží do neviditelných překážek, jsem se již zmínil. Zabugovány jsou bohužel i postavy, kterým skrze oblečení prokukuje tělo. Velmi často také dochází k náhlým propadům snímkové frekvence. Problémy jsou také při manipulaci s pacienty, například ve chvílích, kdy je třeba poskytnout první pomoc.
Na druhou stranu je zde opravdu dost prvků, které odpovídají realitě, včetně třeba zmíněné intubace, fibrilace apod. Což je na hru poměrně vzácné, a to i přesto, že grafika působí lehce zastarale.
Zvukové efekty, jako sirény, zvuky motorů nebo radiokomunikace, jsou na základní úrovni a ne vždy dodávají hře potřebný náboj. Kolikrát se mi i stalo, že zvuk neseděl k probíhající situaci. Na druhou stranu, zvuky poskytování první pomoci nebo komunikace s pacienty jsou vykonané poměrně realisticky, což zvyšuje atmosféru při zásazích.
zdroj: Nacon
Ambulance Life: A Paramedic Simulator je bezesporu zajímavým simulátorem z pohledu třetí osoby, který vrhá světlo na život paramediků. Titul má dobré realistické scénáře a také klade důraz na jejich řešení na základě skutečných předepsaných postupů. Hru bohužel silně táhnou dolu často se vyskytující chyby. Hra je jako základ solidní ve své snaze o realismus a poskytování výzev ve formě záchrany životů, ale ty bugy prostě zážitek silně kazí.