Všichni si jistě moc dobře pamatujeme otce žánru survival hororů. Ano, není jím nikdo jiný než titul Alone in the Dark. My se dnes společně podíváme na první díl z této obsáhlé série, jež momentálně čítá šest titulů a k nimž by měl 20. března 2024 přibýt další s magickým číslem sedm.
Alone in the Dark je často také označován číslem jedna pro odlišení původní hry od ostatních stejnojmenných titulů v sérii. Jedná se o videohru z roku 1992, kterou navrhl Frédérick Raynal a pro PC ji vydali Infogrames. Titul byl vydán pro MS-DOS v roce 1992, dále byl portovaný pro 3DO společností Krisalis o dva roky později v roce 1994 a ještě později byl portován pro iOS společností Atari v roce 2014.
Taťka survival hororu se zrodil
Jistě si kladete otázku, proč se nazývá tento titul otcem žánru survival hororů. Jedná se totiž o jednu z prvních hororových her o přežití, jež využívá 3D modely překrývající se s předem vykresleným pozadím. To se stalo klíčovou inspirací pro nadcházející hororové hry (například franšízy Resident Evil či Silent Hill). Titul získal i ocenění Guinessovy knihy rekordů za „První 3D survival-hororovou videohru“. Hra je mezi hráči známá hlavně pro svoji atmosféru a inspiraci tvorbou H. P. Lovecrafta, jehož některé knížky a odkazy jeho dílo (Necronomicon, De Vermis Misteriis) lze v průběhu hraní objevit.
Hra nás zavede do 20. let v Louisianě, kde můžeme sledovat (hrát za) dva hratelné protagonisty tohoto příběhu. Jedná se o Emily Hartwood (dědička sídla) a Edwarda Carnbyho (nezávislý průzkumník paranormálna a soukromý detektiv). Oba se snaží odhalit záhadu kolem tragického skonu Jeremyho Hartwooda v Derceto Manor. Sídlo stojí hluboko v bažinách, o nichž kolují pověsti, že zde straší.
Děsivé sídlo uprostřed bažin
Příběh začíná v roce 1924, kdy známý umělec a majitel tajemného sídla Derceto Manor, Jeremy Hartwood, spáchá sebevraždu oběšením se na půdě. Jeho smrt se zdá velmi podezřelá a případem se tak brzy začne zabývat policie. Mezitím se mezi lidmi začínají šířit pověsti o tom, že Derceto Manor pronásleduje zlá moc. Aby mohl hráč zjistit, co se v tajemném panství vlastně stalo, musí si vybrat jednu ze dvou hratelných postav (Emily či Edwarda). V závislosti na výběru postavy dostanou hráči malý rozdílný úvod formou příběhu. Později ve hře pak obě postavy postupují stejně a není v příběhu žádný rozdíl.
Emily, nebo Edward?
Ať už si zvolíte Emily (jež má poprsí jako Lara Croft v Tomb Rider z roku 1996), nebo Edwarda (ne Cullena ze Stmívání) máte tu smůlu, že jakmile vstoupíte do panství, zavřou se za vámi dveře. Vy se tak společně s vaší postavou ocitáte v pasti. První zastávkou ve vašem pátrání je podkroví, kde strýček Jeremy ukončil své žití. Zde jste napadení hned dvěma příšerami. Jak postupujete domem, jste nuceni bojovat s různými tvory (duchy, ghúly, cthoniany a dalšími). U toho navíc sbíráte nejrůznější věci a procházíte dokumenty v celém domě. Postupně se odhaluje děsivá pravda o okultistickém pirátu Ezechielovi Pregztovi, jenž Derceto vystavěl. Pod domem se nachází rozlehlé jeskyně, jež byly používány pro temné rituály, aby si Pregzt navýšil své bohatství a nepřirozeně si prodloužil život. Bohužel byl zastřelen a dům vypálili. Jeho sloužící však umístili jeho tělo do starého stromu v jeskyních pod Dercetem.
Je to boj o holý život
Hra nějakou atmosféru ani napětí rozhodně nebuduje pomalu. Hned po příjezdu do sídla, než se rozhlédnete, už musíte absolvovat svůj první souboj na život a na smrt. Pokud jste noví hráči, může vám chvilku trvat, než přijdete na to, jak se ochránit. Rozhodně je namístě si hru ručně ukládat, a to často, jelikož soubojů na vás čeká mnoho a nábojů jen hrstka. Jelikož je titul již starší, má dosti neohrabané ovládání a nejednou vás potrápí.
Ve hře bojujete s rozličnými druhy nepřátel, na něž můžete využít brokovnici, revolver, šavli či je prostě jen nakopete do zadku. Zvládnutí potyček je první složkou úspěchu, tou druhou složkou je správná interakce s prostředím. Sídlo je totiž odshora dolů prošpikované nejrůznějšími pastmi. Některé vás zabijí okamžitě a jiné vás zabíjejí postupně. Můžete sbírat různé předměty a u většiny existuje logické využití. Pravda, občas musíte potrápit hlavičku. Hra jako správný survival nabízí jen omezené množství zdrojů, a to platí jak pro náboje, tak i pro lékárničky.
Horor ano, nebo ne?
Titul Alone in the Dark není horor v pravém slova smyslu. Nečekejte tu žádné lekačky ani prvoplánové krvavé scény. Hra totiž sází hlavně na tísnivou atmosféru sídla a jeho strašidelné vzezření. Titul je podkreslen hudbou a skvělými zvuky, z nichž vám budou stát chlupy na rukou. Celkový strašidelný dojem pak dotváří písemnosti (knihy, dopisy, části deníku) roztroušené po sídle. Jejich přečtení sice není nutné k dohrání, avšak nabízí hráčům pohled na pána domu a sídlo. Z deníku Jeremyho doslova vyzařuje, jak postupně přichází o rozum. Deníky i ostatní dokumentace je namluvená, a to velmi skvěle. Hráči mohou narazit i na jeden grimoár, jenž je namluven latinsky a jeho poslech se stává jedinečným zážitkem, alespoň pro mou osobu. Po jeho dočtení vám totiž neznámá síla zlomí páteř a konec hry, dámy a pánové.
Tohle není žádné 4K
Co se týče grafiky, rozhodně to není žádné 4K. Grafika prostě odpovídá době, navíc má již zmiňované přelomové 3D ztvárnění postav na předem vykresleném pozadí. Kamera je zde statická, což pomáhá atmosféře, ačkoliv v některých případech spíše dost škodí. Některé z úhlů jsou zvoleny nešikovně a hráč tak musí v určitých místech chodit doslova naslepo. Nejvíce je to vidět v jedné ze závěrečných pasáží. Alone in the Dark není dlouhá hra, pokud už víte kde, co a jak. Dohrání vám poté zabere kolem hodiny, ale pokud jste nový hráč, počítejte s herním časem kolem pěti hodin.
Uznání kritiky, ocenění a vznik franšízy Alone in the Dark
Alone in the Dark se po vydání dočkalo uznání kritiků a tento titul je považován za průlomový, jelikož šlo o první 3D survival horor. Mezi další ocenění titulu patří European Computer Trade Show za nejlepší grafiku a nejoriginálnější hru roku 1993, a v roce 2009 se hra dokonce zařadila na seznam Empiru mezi sto nejlepších videoher všech dob. Zajímavostí je, že do roku 1997 se prodalo celkem šest set tisíc kopií a do ledna roku 2000 už to bylo dva a půl milionu kusů.
Tato hra měla být původně prvním dílem série Call of Cthulhu od Infogrames a později měla být sérií Virtual Dreams, nakonec však vznikla vlastní franšíza, jak ji známe dnes. Po tomto titulu následovalo dalších pět her a dva filmy inspirované tímto kouskem (Alone in the Dark a Sám v temnotě). V březnu by tak měl do této franšízy přibýt i prozatím poslední kousek Alone in the Dark 2024. Tento díl by se měl odehrávat na gotickém americkém jihu roku 1930, hráči budou sledovat Emily Hartwoodovou a soukromého detektiva Edwarda Carnbyho po příjezdu na Derceto, domov pro duševně unavené, poté, co zjistili, že strýček Jeremy zmizel. Hra vám opět nabídne možnost hrát za dvě různé postavy, Edwarda nebo Emily. Díky tomu získáte možnost odhalit záhadu ze dvou odlišných perspektiv, jež by měly mít odlišné scény i úrovně. Je libo více článku na téma retro hry?
Titul Alone in the Dark je zakladatelem survival hororu a je pro mnohé hráče, kteří prošli devadesátkami, takovým milým pohlazením po duši. Každý fanda sérií Resident Evil nebo Silent Hill by neměl tento první díl vynechat. Pokud jste starší hráči, jistě jako já rádi zavzpomínáte, jak vás tato hra děsila ne počtem nepřátel či zběsilou akcí, ale naopak hutnou atmosférou. U této hry jste museli i přemýšlet, abyste se nedostali do mrtvého bodu. Pro dnešní hráče je to spíše už jen pozůstatek své doby. Pokud máte hru odehranou, je jasné, že patříte mezi veterány žánru nebo znalce.