Alone in the Dark: Illumination je v pořadí už šestým dílem ze série Alone in the Dark a prozatím také posledním. Hru vyvinula společnost Pure FPS a vydala společnost Atari. Pro tuto společnost je to zároveň i poslední titul v této sérii, neboť franšízu Alone in the Dark později koupilo THQ Nordic. Pokud čekáte nějakou podobnost s předchozími díly série, budete zřejmě značně zklamáni. Hra si jde totiž vlastním směrem a působí dojmem, jako by ji vytvořil pejsek s kočičkou. Je to pokus smíchat Resident Evil 6 s Left 4 Dead 2 a vytvořit jakýsi herní hybrid, který je bohužel zpracovaný hodně špatně.
Podobnost s předchozím dějem najdeme pouze v několika příbuzenských vztazích navazujících na minulé díly. Setkáme se tu totiž se dvěma postavami, jež jsou přímými potomky obou hlavních hrdinů z prvního dílu. Tato kooperativní střílečka s drobounkými, skoro neviditelnými prvky hororu nemá to nejlepší hodnocení. Kritici ji dokonce považují za nejhorší hru v sérii a také celkově za jednu z nejhorších videoher. Pojďme se společně podívat, proč tomu tak je.
Temnota zahalí vše, co je v cestě
Zatím poslední díl série Alone in the Dark s názvem Illumination nás zavede do opuštěného městečka Lorwich ve Virginii. Kdysi se město mohlo pyšnit těžebním průmyslem a rušným obchodem, za nějž vděčilo místním dolům. Bohužel jednoho dne přišla povodeň, která zdevastovala veškeré zařízení pro dolování a nechala za sebou jen zkázu. Lidé byli nuceni se evakuovat a město zůstalo prázdné. Pustlo a pustlo, až se na něj úplně zapomnělo.
Lidé se tomuto místu i po letech vyhýbají ze strachu, aby nenarazili na děsivé obyvatele, již se usídlili v městečku. Kolují totiž zprávy o podivných tvorech a tajemné mlze, která jej zahalila. Místní, kteří věří v nadpřirozeno, říkají, že v městečku se nachází samotná „Temnota“.
Osviť si cestu svou
Titul nabízí možnost zahrát si za jednu ze čtyř postav (čarodějnice, kněz, inženýrka a lovec). Můžete hrát sami, nebo s partou dobrých kamarádů. Hra je však v tuto chvíli tak mrtvá, že narazit na ostatní hráče je asi tak pravděpodobné, jako že potkáte v supermarketu yettiho. V podstatě se tímto dílem z Alone in the Dark stala hororová střílečka určená pro čtyři hráče, v níž společně budete řešit záhadu v akčním hororovém prostředí. Musíte se probíjet různými úrovněmi hry s náhodně generovanými prvky, jako jsou zamčené dveře, rozmístění nepřátel či rozložení celých místností. Vaše bojové schopnosti závisí na vaší palebné síle a světelných zdrojích kolem vás. Zde je vidět silná podobnost s jiným hororovým titulem, a tím je Alan Wake.
Vyber si toho svého
Na začátku, jak už jsem zmínila, si vyberete jednu ze čtyř hratelných postav. Na výběr jsou dvě ženy a dva muži. Teď si o nich povíme něco více:
Celeste (čarodějka), vlastním jménem Sara Hartwoodová, je pravnučkou naší hrdinky z prvního dílu, Emily Hartwoodové. Celeste přijela do městečka hledat své tři kamarádky čarodějnice. K boji využívá některou ze svých magických schopností (vrhání blesků, vytváření světelných zdrojů, ohnivou kouli a kletbu).
Další postavou není nikdo jiný než přímý potomek Edwarda Carnbyho nesoucí jméno Theodore „Ted“ Carnby. Theodore je při vstupu do městečka Lorwich vyzbrojen pouze automatickou zbraní a magnumem. Později ve hře však získáte přístup k lovecké zbrani a plamenometu.
Zdroj: igdb.com
Třetí členkou této skupiny je inženýrka Gabriella Saunders, která hledá svého pohřešovaného otce horníka. Což je dosti divné, když se ve městě už dávno netěží 😊. Ovládá ruční pistoli PM9 a brokovnici společně s Teslovou cívkou, již využívá k oslabení nepřátel. Její velkou výhodou je schopnost opravovat světla.
Poslední postavou této čtveřice je svatý muž, přesněji otec Henry Giger, kterého vyslal sám Vatikán, aby toto městečko prozkoumal. Kromě dvou pistolí v ruce, jež nesou jméno Nebe a Peklo (Heaven and Hell), dokáže kněz využívat i své svaté schopnosti. Mezi ně patří přivolání paprsku světla přímo z nebe (Wrath of God) nebo obklopení se svatým ohněm. Díky němu získává na pár sekund obranu proti nepřátelským útokům.
Nepřátelé jsou k smíchu
Titul nabízí jen málo druhů monster, pouze šest. Navíc se jedná o pomalé jedince s nízkou inteligencí, kterým většinou hravě utečete. Jedná se o tyto druhy:
- Přízraky (Wraiths) – nejběžnější netvoři, kteří slouží temnotě. Jedná se o antropomorfně vypadající stvůry a dodávají se v různých barvách: červení, zelení, modří, bílí.
- Explodující nepřátelé (The Exploding Shape) – objevují se na střední obtížnosti a vyšší. Vypadají jako přízrak s obrovskými vředy na ramenou a rádi vybuchují. Výbuchy poškodí nejen vás, ale i okolní nepřátele.
- Démoni (Demons) – tito služebníci temnoty svým vzhledem připomínají netopýry bez křídel. Útočí převážně pliváním kyseliny na dlouhé vzdálenosti.
- Ghúlové (Ghouls) – umí se zhmotnit odnikud a rádi pronásledují svoji kořist. Umí uskakovat a jejich vzhled připomíná míchanici mezi psem a netopýrem.
- Goblini (Hoblins) – jsou velcí a kvůli jejich tvrdé kůži je těžké je porazit. Umí srazit své nepřátele na zem, ať už pomocí rány do země, či rozeběhnutím se přímo na vás (fungují jako beranidlo).
- Pekelní psi (Hell Hounds) – jejich přítomnost poznáte podle zvuku vytí v oblasti. Vypadají jako psi s trošku odlišnou hlavou a kolem hřbetu jim plane fialová záře.
Kde je zakopaný pes?
Tento titul je zkrátka jeden velký problém od začátku do konce. Je potřeba říci, že se snaží napodobit hru typu Left 4 Dead 2, ale vývojáři bohužel vynechávají všechny její zábavné prvky. Kvůli tomu vás AITD: Illumination začne během několika minut nudit svou stereotypností. Procházíte prostředí, seberete tři baterky nebo dva dynamity, a tak pořád dokola. Zde bych ráda použila hlášku z filmu Králíček Petr: „Nuda, nuda, šeď, šeď.“
Hra nabízí průměrnou grafiku, prkenné animace a spoustu a spoustu technických chyb. Ano, budete se divit, ale stále tu jsou i v době psaní této recenze v roce 2024. Titul občas zamrzne, některé mise se bugnou a musíte je znovu nahrát. Dokonce zlobí i vybírání konkrétních misí. Nastavíte místo a hra se stejně spustí od začátku. Nehledě na to, že i když jsem si vybrala obtížnost lehčí či těžší, vždy se mi automaticky přepnula na střední obtížnost.
Každý jistě znáte nějakou tu hloupější umělou inteligenci, která vás nevidí nebo střílí do vlastních řad a tak podobně. Ve hře AITD: Illumination jsou nepřátelé ještě o něco hloupější. Tamní umělá inteligence vás během souboje mine a napochoduje dobrovolně přímo do výbuchu bomby. Dosti často se také stává, že jedna z příšer zablokuje průchod, civí na vás, nechá do sebe vysázet celý zásobník, a ani se nehne. Jako bonus navíc blokuje své kolegy, kteří by vás rádi rozsápali na kusy, ale nemohou.
Alone in the Dark: Illumination je opravdu pomyslným posledním hřebíčkem do rakve této série. Titul v dnešní době nemá vedle her jako Alan Wake, Resident Evil, Left 4 Dead a dalších co nabídnout. Kromě toho je plný chyb i technických problémů a upřímně, kdo z nás se chce trápit čtyři nebo pět hodin v něčem takovém? Servery navíc zejí prázdnotou. Za mě rozhodně jedno velké ne pro tento titul.