Aeon Must Die!

Aeon Must Die! – pomsta rozpáleného císaře

20. 2. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Být císařem obávané armády má krom svých benefitů i různá úskalí. Nejenže máte mnoho nepřátel, ale také je zde mnoho osob, které vám závidí. O tom, jaký je pocit spadnout na pomyslné dno z císařského trůnu kvůli zradě svých věrných, se můžete přesvědčit ve hře Aeon Must Die!

Zdroj: igdb.com

Ani teplo, ani zima, v Aeon Must Die! vám musí být vždycky prima

Hra se odehrává ve futuristickém městě Pantheon. Příběh začíná, když je Aeon, císař obávané Armády prázdnoty (Void Army), zrazen svými závistivými generály. Generálové se snažili neponechat nic náhodě a pro jistotu tělo Aeona zničili, ale císař měl připravené eso v rukávu. Když je jeho tělo zničeno, vybere si vás, tedy bezejmenného příslušníka rasy Starspawn, za svého hostitele.

Samozřejmě se vám to ani trochu nelíbí a jste z celé situace poněkud naštvaní. Vaše cíle se však nyní upínají k nalezení ženy jménem Nebula. Nezbývá vám tedy nic jiného než se nechat unášet proudem násilí a snažit se přežít, než se shledáte s tajemnou Nebulou.

Hra je ve stylu plošinovky beat ‘em up, nicméně s řadou inovativních prvků, které ji činí velmi originální. V jádru jde o bojovou hru s už na první pohled patrným originálním vizuálním zpracováním. Nenajdete zde však žádné health bary (nebo ukazatele zdraví chcete-li). K tomu, abyste se udržovali naživu a v dobré kondici, musíte bedlivě sledovat ukazatel teploty, který je ve spodní části obrazovky znázorněný vodorovnou lištou.

Teplota vašeho hrdiny hraje ve hře zásadní roli. Když vám bude příliš horko nebo příliš zima, dostanete se do nebezpečného stavu, kdy vás zabije jediný zásah. Samozřejmě jsou zde i úkony, díky kterými se můžete aklimatizovat, tedy dostat svou teplotu do normálu.

Vaše teplota obecně kolísá v závislosti na vaší činnosti. Jinými slovy, pokud budete provádět útoky končetinami – tedy nohama a pěstmi –, budete se zahřívat. To samé platí, pokud budete odrážet nepřátelské útoky a provádět protiútoky. Ochlazení pak přijde, pokud budete provádět ohnivé útoky, tedy lidově řečeno „vypustíte páru“, nebo pokud místo protiútoků raději uskočíte stranou. Musíte proto důkladně kalkulovat a brát v potaz, jaké útoky a obranné manévry použijete.

Zdroj: igdb.com

Není nad to, upustit páru

Samozřejmě by to nebyl originální Aeon Must Die!, kdyby to bylo tak jednoduché. Každý nepřítel má barevné zbarvení a v případě, že vás úspěšně zasáhne, se vaše teplota změní podle jeho barvy. Útoky od červených nepřátel vás „překvapivě“ zahřejí a od modrých vás zase ochladí. Pak jsou tu univerzální a velmi otravní nepřátelé se zeleným zbarvením, jejichž útoky vás přiblíží k vašemu aktuálnímu extrému.

Nepřátelé mají samozřejmě také různé speciální útoky, kterým je rozhodně lepší se vyhnout než pokoušet štěstí.

Boje pak probíhají formou jeden na jednoho. To je fér až do doby, než si uvědomíte, že zatímco bojujete někdy i pěkně nevyvážený souboj, ostatní kumpáni čekající v pozadí se kolikrát snaží vašemu protivníkovi pomoci. Jejich pomoc se pak projevuje například házením různých tekutin, které vás mohou ochladit nebo i pěkně zahřát. V případě zásahu touto tekutinou a následným útokem od protivníka to samozřejmě může mít i fatální následky.

Samotný prostor, ve kterém bojujete, je poměrně omezený a často je ještě osazený různými překážkami.

Zdroj: igdb.com

Vaše smrt určuje průběh hry

Souboje jsou samy o sobě poměrně napínavé. Ve hře je však navíc implementován poměrně nový prvek života a smrti, který ovlivní její průběh. V podstatě jde o to, že ve vašem těle je nyní Aeon, který má samozřejmě skvělé smrtící pohyby a útoky. Pokaždé když umřete, ztratíte jeden ze svých devíti počátečních bodů. Pokud budete umírat a ztratíte je všechny, Aeon plně ovládne vaše tělo.

To má za následek, že získáte plný přístup ke všem jeho pohybům, útokům a protiútokům, nicméně omezíte své možnosti volby ve hře. V překladu by se dalo říci, že ztratíte svobodu rozhodování a vaší „bytostní vůle“. V konečném důsledku tedy bojujete také o svou mysl.

Pokud zemřete při souboji s bossem, jednoduše ztratíte bod a pak pokračujete v boji. Pokud bosse dokážete porazit, aniž byste přišli o všechny body, po vítězství se vám ztracené body vrátí.

Už jen tento fakt dělá souboje napínavé a také náročné, tím spíš, že síla nepřátel s časem roste. Nepřátelé se velmi efektivně naučí čelit vašim pohybům a předpovídat vaše útoky. Lépe spolupracují a osvojí si i nové techniky boje. Z tupých loutek se tedy postupně stávají stroje na zabíjení, a to doslova. Můžete se dostat i do fáze, kdy jediný zásah od nepřítele znamená smrt, a to se nejedná o bosse. To, co začíná jako docela svižný zážitek, se tedy nakonec změní v něco opravdu velmi náročného a frustrujícího.

Samotný boj se po čase jeví jako silně repetitivní a je poměrně neohrabaný, a to i s ohledem na fakt, že vaši protivníci jsou v pozdějších částech hry mistři boje, teploty a přežití. Průběžně se vám však odemykají různá vylepšení pro vaši postavu i vozidlo.

Pokud vás Aeon plně ovládne, máte dvě možnosti. Můžete dohrát hru za Aeona, čímž dosáhnete jednoho ze tří možných konců, nebo načtete kontrolní bod. Problémem však je, že těchto bodů je velmi málo a jsou v rámci hry poměrně daleko od sebe. Hra navíc nenabízí žádné možnosti volby obtížnosti.

Zdroj: igdb.com

Grafika a ozvučení

Samotná prezentace příběhu je lehce nedostatečná. Vše je na principu komiksových dialogových oken, v nichž se krom textu kolikrát objeví i různé možnosti, mezi kterými musíte vybrat. Pokud však umíráte a vaše tělo už patří Aeonovi, tyto volby prakticky nejsou. To je dobře znatelné při opakovaných průchodech hrou.

Během dialogů jsou různé zvukové projevy, nicméně bez žádného plného dabingu, maximálně vždy jedno až dvě charakteristická slova. Co rozhodně stojí za vyzdvihnutí, je soundtrack, který je ve stylu synth wave a stojí za ním Aleksandr Gurjev, David Shaw a Mark Anderson.

Hra má velmi osobitý grafický styl. Ten kombinuje určité prvky z anime a mangy s komiksovým propojením, což rozhodně není na škodu.

Review bombing, nebo krádež?

Při hodnocení hry si však nelze nevšimnout kauzy, která se kolem ní objevila. Údajně se jedná o chování šéfa Limestone Games. Ten byl většinou vývojářského týmu hry obviněn z četných zneužití mnoha druhů, což vyústilo v to, že většina týmu před několika měsíci studio opustila. Původní vývojáři tak o hře mluví jako o „ukradené“. Tento prvek se také hojně objevuje jako důvod negativních recenzí a diskuzí.

Hru naleznete zde.

Aeon Must Die! je jednoznačně velmi inovativní a osobitý titul, který do žánru vznáší nový vítr. Nedá se rozhodně však mluvit o klasickém stylu beat ‘em up, protože mnoho soubojů a akčních pasáží je přerušeno dialogovými okny. Všemu dodává korunu lehce krkolomná hratelnost a neohrabanost v soubojích. I přesto se však jedná o povedený titul, který je inovativní, s osobitým vizuálním zpracováním a perfektním soundtrackem, tedy pokud patříte mezi příznivce synth wave. Pokud se sžijete s bojem a mechanismem hry, budete se rádi vracet, i když budete dostávat na zadek, protože budete chtít toho stále se zlepšujícího a odolnějšího zmetka prostě dostat.

Klady
  • příběh
  • soundtrack
  • rozdílné konce
  • grafický styl
Zápory
  • žádné možnosti volby obtížnosti
  • neúměrná obtížnost
  • opakující se pohyby animací postav
  • neohrabané ovládání
Platforma PC
  • Datum vydání 14.10.2021
  • 0.0

    Doporučujeme

    Petr Polák

    Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.