Schopnost plánovat, znalosti zeměpisu, ale i pevnost vašeho přátelství otestuje nově vydaná desková hra Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie. S rozšířeními společenské hry Jízdenky, prosím! pod taktovkou Blackfire se v poslední době roztrhl pytel. V tomto nejnovějším máte možnost vypravit se hned do dvou krásných lokalit, kterými jsou exotické Japonsko a slunná Itálie.
Plnou parou vpřed
V dnešní recenzi vám představíme velmi zajímavou novinku na deskoherním trhu, kterou je Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie. Hned pro začátek vás musíme upozornit, že Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie je pouze rozšířením, které si bez základních her Jízdenky, prosím! nebo Jízdenky, prosím! Evropa, bohužel nezahrajete. Pokud recenzi stále čtete, máme za to, že základní hru vlastníte (nebo o ní alespoň máte povědomí), a proto ji není potřeba zdlouhavě vysvětlovat.
Jen pro připomenutí si ale uveďme, že ve hře Jízdenky, prosím! je vaším cílem spojit jednotlivá města na mapě za pomocí tratí, které stavíte vyložením karet z ruky. Vítězem se stává hráč, který získá nejvíce bodů. Tyto může získat několika různými způsoby, avšak strategii musí přizpůsobit konkrétní hře a protivníkům. Pravidla rozšíření Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie váš odkážou na základní pravidla s několika menšími úpravami. Díky tomu si rozšíření můžete s klidným srdcem zahrát i s těmi, kteří původní hru nikdy nehráli.
Herní krabice i přes svou velikost neobsahuje příliš mnoho obsahu, neboť autoři spoléhají na to, že budete využívat karty a modely ze základní hry. Najdete zde oboustranný herní plán, speciální karty pro obě mapy a balíček modelů vlaku Šinkansen. Ačkoli tedy obal hry vypadá krásně, po jejím otevření může být hráč zklamaný stejně, jako když sundá kvalitní push-upku a obsah neodpovídá jeho představám.
Šin – kan – sen
Za hlavního tahouna rozšíření autoři rozhodně považují exotické Japonsko. Nejenže země samurajů dostala na herní krabici výsadní postavení, ale i vyšší počet originálních pravidel, včetně speciálních modelů vlaků, ukazují, že Itálie byla odsunuta na druhou kolej (haha). Rozšíření funguje na základě stejných pravidel jako originální hra, avšak s několika velmi důležitými úpravami, které vás donutí zásadně změnit váš herní styl.
Největší změnou jsou tratě vlaků Šinkansen. Tato nová mechanika čerpá svou inspiraci u japonských rychlovlaků, které dosahují rychlosti až 320 km/h. Sítě vlaků Šinkansen ve hře fungují jako jakási „veřejná doprava“, kdy tyto tratě mohou za účelem propojování jednotlivých měst používat společně všichni hráči. A proč se vůbec snažit stavět trať, která pomáhá i vašim soupeřům? V japonském rozšíření se dobročinnost vyplácí, a proto hráč, který přispěl k vybudování Šinkansenu nejvíce „vagónky“, získá také největší počet bonusových bodů. Bodové rozdíly jsou opravdu zásadní a zejména ve hře méně hráčů mohou jednoznačně rozhodnout o vítězi.
Kromě mapy Japonska najdeme na herní desce i dva menší regiony, které mají představovat tokijské metro a ostrov Kokuro. Tyto regiony jsou na mapě hned dvakrát, jednou na velké mapě Japonska a jednou v rámci mapy samotného regionu. Ačkoli mechanismus působí na první pohled vcelku složitě, je v principu velmi jednoduchý. Budete-li chtít propojit dvě místa na mapě, kdy jedno je samostatné město a druhé je část tokijského metra, budete muset nejprve propojit města vzájemně na velké mapě a následně propojit i zastávku cílového metra se stanicí Tokio. Na rozdíl od originální hry začínáte pouze s dvaceti vagónky vaší barvy. Vzhledem k tomu, že ke stavbě každé tratě Šinkansenu využijete mimo svých vagónků také speciální model tohoto vlaku, skutečná délka hry není o moc kratší než originál. Hra končí buď ve chvíli, kdy prvnímu hráči zbydou poslední dva vagonky, anebo když se na stejný počet zmenší společná zásoba vagónů Šinkansenu.
A jak se nám rozšíření líbí? Zejména vlaky Šinkansen dramaticky mění plánování nových tratí. Budete spoléhat, že trať za vás postaví soupeř, nebo radši trať postavíte sami (čímž získáte i bonusové bodíky na konci hry)? Mapa Japonska opravdu změní vaši strategii. Jde o velmi zajímavý a zároveň dobře zpracovaný koncept. Mini-regiony zásadnějším způsobem hru nemění, ale stejně se jedná o drobnost, která potěší. Japonsko tedy můžeme s klidným srdcem novým hráčům doporučit!
Ital nezná ten zázrak…
Ačkoli Itálii nebyla věnována tak důkladná péče jako Japonsku, na herním požitku nebudete o nic ochuzeni. Italská pravidla jsou podstatně víc podobná základní hře. Mapa je krásná a umožní vám budovat tratě nejen mezi nejzajímavějšími italskými městy, ale i mezi sousedními zeměmi. Hlavní odlišností jsou karty trajektů, které budete muset získat pro stavbu tratí vedoucích přes moře. Karty trajektů budete moci nahradit „žolíkem“ v podobě lokomotiv. Pokud si všimnete, že váš soupeř začal sbírat podezřele mnoho karet trajektů, můžete mnohem lépe odhadnout jeho plány a ty mu třeba i překazit. Druhou zásadní odlišností, která stojí za zmínku, je získávání bodů za tratě, které vedou skrze samostatné regiony. Regiony ve hře představují města (ale i skupiny měst) pod jedinečným erbem. Čím více regionů úspěšně propojíte jednou tratí, tím více bodů na konci hry získáte. Můžete tímto způsobem vytvořit menší skupiny propojených regionů nebo jednu obří síť, která zahrnuje všechny regiony na mapě. Jedná se ostatně o velmi podobnou mechaniku, jako je síť „výjezdů“ v námi recenzované hře Railroad Ink – Azurově modrá edice.
Milovníky obřích tratí musíme varovat, že v tomto scénáři se neaplikuje bonus za nejdelší trať (což je částečně kompenzováno nejrůzněji propojenými regiony) ani bonus za splnění nejvíce cílových stanic. Obecně lze říci, že mapa Itálie je vhodná zejména pro hráče, kterým se sice již ohrála mapa základní hry, ale zároveň nechtějí podstatně měnit svůj herní styl. Pravidla se podstatnějším způsobem nemění, ale jejich drobné úpravy a aplikace na nové mapě jsou rozhodně závanem svěžího vzduchu.
Nezastavujeme, máme zpoždění
Toto rozšíření je namístě ohodnotit stejným počtem bodů, jako kolik by získala při hodnocení základní hra. Tu žádným způsobem nevylepšuje, ale pouze mění. Nová pravidla v některých případech přidávají nový obsah, ale jindy zase ubírají mechaniky, které v základu dobře fungovaly. Právě proto nečiní rozšíření základní hru lepší nebo horší, ale pouze jinou. Ve zkratce tedy můžeme říct, že Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie zachovává kvalitu původní hry, ale možnost výběru mezi základní hrou a dvěma mapami rozšíření nádherně zvyšuje variabilitu hru, díky níž si ji rádi zahrají i hráči, které již základní hra omrzela. Zřejmě největší záporem je relativně vysoká cena, kdy rozšíření je jen o trochu levnější než nová základní hra.
Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie můžete zakoupit například zde.
Rozšíření Jízdenky, prosím! Japonsko a Itálie přidává do hry zejména variabilitu. Nelze o něm říci, že by bylo horší nebo lepší než původní hra, ale nové (a zajímavé) herní mechaniky do hry vznášejí originalitu, díky které své barevné vagónky opráší i hráči, které již původní hra omrzela. I přes vyšší cenu lze rozšíření jednoznačně doporučit, a to zejména hráčům, které základní hra sice bavila, ale už delší dobu neměli motivaci ji vytáhnout z krabice. Rozhodně proto stojí za zkoušku!
Recenzi pro Gaming Professors napsal Marek Varmuža.