Megaquarium - náhled recenze

Megaquarium – skvělý tycoon s rybičkami a podmořskými tvory

24. 2. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Chtěli jste někdy mít svůj vlastní park se spoustou akvárií, která jsou plná rybiček a různých podmořských tvorů? Máte rádi podmořský svět a ekonomické simulátory? Pokud ano, Megaquarium od vývojářského studia Twice Circled je přesně pro vás. Jedná se o velice propracovaný ekonomický simulátor, ve kterém si budujete vše od nuly a musíte udržet spokojenost vašich návštěvníků. Budete stavět malá i velká akvária, plnit je rybičkami a podmořskými tvory, snažit se uspokojit jejich potřeby, spravovat váš personál a tvořit si vlastní kapitál.

Hra Megaquarium vyšla 13. září 2018 na platformách PC, PlayStation, Xbox a Nintendo Switch. Od té doby vyšla dvě placená rozšíření a několik bezplatných aktualizací, které obsahují mnoho nového. Jak hra vypadá a jak se hraje v roce 2022, se dozvíte v naší recenzi.

Herní režimy

V Megaquariu máte k dispozici dva režimy – kampaň a sandbox. Pokud vlastníte rozšíření, máte ještě navíc režim Freshwater Frenzy, který prodlužuje kampaň. Ve hře máte na výběr mezi čtyřmi druhy obtížnosti, já jsem volil normální obtížnost, která mi přišla optimální. V příběhovém režimu se naučíte základy ovládání i herní mechaniky a jedná se spíše o tutoriál, který vás připraví na pořádný sandbox. Hra vám v tomto režimu bude zadávat různé úkoly, za jejichž plnění se vám budou odemykat nové rybičky, vybavení a postup do nových lokací. Režim kampaně nabízí také určitou výzvu a je dobrý pro začínající hráče Megaquaria, ale pokud si raději na vše přijdete sami, doporučuji se vrhnout přímo do sandboxu.

Režim sandboxu nabízí rozsáhlé možnosti nastavení, několik možností, jak hrát, a je jen na vás, jak obtížnou hru chcete. Můžete začínat opravdu od nuly a vážit si každého vydělaného dolaru nebo mít přístup ke všemu a mít neomezené finance. Já osobně jsem si zvolil cestu začínat od malého množství financí a postupně si vše vybudovat až po obrovský park s velkým množstvím akvárií, jelikož tento postup mi přijde na ekonomických simulátorech nejzábavnější.

Cíl hry a hratelnost

Megaquarium bych mohl přirovnat ke hrám, jako je Planet Zoo nebo Planet Coaster. Vaším cílem by zde totiž mělo být postavit si co největší a nejhezčí park, který bude mít samé spokojené návštěvníky a vám přinese co nejvíc financí. Moje slova však nemusíte brát příliš doslovně – jelikož se jedná o sandbox, může být zcela na vás, jaký je váš cíl, dokonce ani žádný mít nemusíte. Pokud vás baví prostě si jen tak stavět nebo si vytvořit ten nejvíce velkolepý park plný akvárií a návštěvníků, jen do toho.

Po dlouhém okecávání vám již konečně povím, jak se tento tycoon hraje. Začínáte tedy s určitým množství financí, postavíte první akvária různých rozměrů a ke každému akváriu potřebujete dát filtr vody a ohřívač vody. Toto vybavení musí být buď hned vedle akvárií, nebo k nim připojené vzdáleně. Jdou také různě kombinovat, což záleží na tom, jaké rybičky v daném akváriu máte – každá má totiž jiné požadavky. Tyto požadavky platí podobně i pro dekorace, do akvárií můžete vložit jeskyni, různé druhy kamení, vodní trávy nebo řasy, aby to měly rybičky útulnější a byly spokojenější.

Rybičky a podmořští tvorové

Ve hře Megaquarium máte opravdu nespočetně druhů rybiček a mořských živočichů, které si postupně budete odemykat a starat se o jejich potřeby. Každá rybička má svoje vlastní potřeby a požadavky, některé např. potřebují mít v akváriu dostatek zeleně, hodně tepla, být ve více než čtyřech stejného druhu, dostávat speciální druh potravy atd. Některé typy také pojídají ostatní rybičky a s dalšími jiného druhu se příliš nesnesou. Ano, uspokojit jejich potřeby není vždy jednoduché a hlavně na to musíte neustále brát ohled, i když vás hra případně varuje, že něco děláte špatně.

V Megaquariu můžete mít také např. chobotnici, žraloka, želvu, raka, úhoře a rejnoka – je toho tu opravdu mnoho a s rozšířeními ještě více. Hra je v tomhle ohledu velice obsáhlá a bavilo mě si odemykat nové druhy ryb a podmořských tvorů, stavět jim akvária a kombinovat je v nich, aby bylo každé akvárium zcela jedinečné a pěkné na pohled pro návštěvníky.

Potřeby návštěvníků a vaši zaměstnanci

Čím déle hrajete, tím jsou potřeby návštěvníků náročnější, abyste postoupili na další level a odemknuly se vám nové vychytávky a rybičky. Především však jde o potřeby – jídlo, odpočinek a nadšení z vašeho parku – které musíte stále udržovat nakupováním nových druhů rybiček a rozšiřováním parku. Musíte tedy stavět záchody, automaty s jídlem, lavičky na odpočinek, odpadkové koše, abyste měli v parku pořádek, a podobně.

Velmi důležitým prvkem, který vám bude hru velmi ulehčovat, jak už to tak u tycoonů bývá, jsou vaši zaměstnanci. Ty si najímáte a platíte za ně, aby vám pomáhali s chodem parku. Postupem hry jich budete mít více a více a budete jim stavět oddělené místnosti od veřejných prostorů, kde budete dávat krabice s jídlem pro rybičky, věci na úklid parku nebo krabici s nářadím, aby mohli opravovat problémová akvária. Vaši zaměstnanci jsou vaší pravou rukou, takže vám budou opravdu pomáhat s celým chodem vašeho parku.

Grafické zpracování, optimalizace a ovládání

Megaquarium má vlastní grafickou stylizaci, která je sice nepříliš obdivuhodná, avšak velice prostá a účinná. Lidé vypadají jako postavičky z klasického Nintenda Wii, což mi upřímně ke hře docela sedí a dojem z hraní mi to nijak nekazilo. Hra je velmi plynulá a se svou nenáročností se dá hrát i na starších zařízeních. Ovládání není příliš odlišné od ostatních tycoonů a ovládá se velice příjemně – netuším tedy, jak na ovladači, to bude podle mě složitější, jelikož tento typ her je tvořený především pro klávesnici a myš.

Megaquarium toho nabízí spoustu, především co se týká druhů rybiček a podmořských tvorů. Nejzábavnější na této hře je odemykání zvířat i nových předmětů, které vám hru ulehčí, stavění různých druhů akvárií a vytváření si toho nejepičtějšího parku, který by vám kdekdo záviděl. Vývojáři toho udělali spoustu správně a ani mě nenapadá, co bych hře pořádně měl vytknout. Jen vás možná po delší době hraní, když máte otevřené již téměř vše, hra začne nudit, ale tohle je u tycoonů klasický problém. Chtěl bych ocenit, že vývojáři na hře stále pracují, jejich vylepšení a rozšíření, která postupně do hry přicházejí, ji oživují a tvoří ještě zajímavější. Jedná se tedy o velmi zábavný ekonomický simulátor, který bych doporučil každému, kdo má rád rybičky a chce si postavit svůj vlastní park plný akvárií.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Samuel Pernica.

Klady
  • nastavení sandboxového režimu
  • spousta druhů ryb a podmořských tvorů
  • i po letech od vydání vývojářská podpora
  • příjemný soundtrack
  • skvělá optimalizace a jednoduchost ovládání
Zápory
  • průměrná, až podprůměrná kampaň
  • občasné bugy
Platforma PC
  • Datum vydání 13.09.2018
  • 0.0

    Doporučujeme

    Gaming Professors

    Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.