Je to tady přátelé. Definitivní důkaz. Navzdory tomu, kolikrát se vám to přátelé či partneři snažili vymluvit, na velikosti opravdu záleží. No, nebo na ní záleží v případě, že jste výraznou rychlostí zmenšující se vědec dělající vše pro to, aby vynalezl protilátku proti zmenšování. Size Matters, kterou nám přinesli vývojáři Mazen Games, patří do jejich rostoucího repertoáru, v němž je každá hra lepší a větší než ta předchozí. V tomto případě asi ne větší, když se jedná o závod velikosti s časem, ale víte, co tím myslím. Dokážete se zachránit dřív, než se scvrknete z tohoto světa?
Asi nebyl rozpočet na testovací myši
Ve hře Size Matters hrajete za vědce, který se neúmyslně vydal na cestu miniaturizace. Vaším úkolem je běhat po laboratoři, shromažďovat potřebné chemikálie a hledat všechny recepty nutné k vytvoření léku. Existuje několik laboratoří, ve kterých můžete pracovat, a také různé chemické stroje potřebné k výrobě léku. Zkombinovat všechny možné chemikálie pomocí různých vzorců, abyste vytvořili tři klíče, se zdá jednoduché, ale opak je pravdou.
Svět roste, nebo je to naopak?
Trik je v tom, že každá vteřina v laboratoři je zásadní, a rychle si uvědomíte, že vám laboratoř roste před očima – nebo se jen zmenšujete? Jednoduché úkoly, jako jsou přesouvat lahvičky z jednoho stolu na druhý, se najednou zdají skoro nemožné, protože na stůl v jednu chvíli ani nedosáhnete. I pouhé manévrování po laboratoři nyní vyžaduje určitou sportovní zdatnost, kdy musíte skákat ze židle na stůl a následně na police.
Někdy je to moc jednoduché
Přes všechny ty závody, jaké to mají být, se to nikdy nezdá ani jako „výzva“. Jakmile se hře dostanete na kloub, nejdříve vše naleznete a pak už jen následujete zadané kroky. Ve skutečnosti vám hra dokonce řekne, kolik ingrediencí a receptů vám zbývá najít, což bych rád viděl jako možnost odstranit v nastavení. Hra je jen pro jednoho hráče, i když bych velmi rád viděl možnost multiplayeru, protože mám pocit, že tento druh hratelnosti vás nenechá bez záchvatu smíchu, pokud byste hráli s kamarádem. To ovšem taky může být jenom moje touha vidět, jak se vědci zmenšují zvenčí.
Přizpůsob si obtížnost a pojmenuj lektvary
Nicméně na takovou hru, která je poměrně nenáročná, je to spousta zábavy. Můžete zvolit typ hry s minimální gravitací, a dokonce si můžete ostatní možnosti upravovat podle chuti. Pokud chcete opravdu výzvu, můžete začít jako malinký a vypnout gravitaci, přidat velké množství ingrediencí a receptů, a dokonce nastavit vzor, podle kterého se budete zmenšovat. Můžete si také pojmenovat ingredience podle sebe, což se mi zdá opravdu zábavné, a obzvláště streamery to může bavit.
Jednoduchá hra přináší těžký pohyb
Ovládání Size Matters je naprosto jednoduché a celkový pohyb po laboratoři je krásně plynulý. Zásuvky a dvířka, které je třeba otevřít, se automaticky zavřou, když otevřete další, což celé hledání usnadňuje. Nejtěžší částí hry je pravděpodobně sbírání přenášení lahviček po laboratoři, protože každý nešetrný pohyb může obsah lahvičky vylít nebo baňku rozbít. Přenášení lahviček pomocí držení tlačítka myši je v pořádku, když začnete, protože vaše velikost není problém. Jak se však zmenšujete, je stále těžší uchopit chemikálie, aniž byste je rozlili, nebo rovnou rozbili. Pokud se tak ovšem stane, nezoufejte, nic není ztraceno. Hra je opravdu shovívavá a jednoduše požádáte o náhradu u jednoho ze strojů v laboratoři.
Size Matters jsem si opravdu užil. Byl bych však radši, kdyby si šlo udělat hru ještě těžší ,a třeba abych se necítil, jako že mě vodí za ručičku. Čas jsou peníze – tedy v této hře spíš velikost – tento princip pro mě byl úplnou novinkou a při prvních pár hrách si toho šlo docela těžko všimnout. Avšak po lehkém zvýšení obtížnosti jsem často nestihl přejít od jednoho stolu ke druhému a na stejně velký stůl jsem již ani neviděl. Osobně mi ze začátku nejvíce dělalo problém lokalizovat všechny ingredience a recepty, anebo jsem si receptů nevšiml i přesto, že byly napsány velkým písmem na tabulích po místnosti. V některých laboratořích se najdou místa, ze kterých se bohužel už nedostanete, protože nemáte dostatečnou velikost. Několikrát se mi podařilo spadnout do popelnice a musel jsem celou hru skoro před koncem restartovat.
Recenzi pro Gaming Professors napsal Michael Pavlík.