O velkém soudním sporu, ve kterém figuroval Epic a Apple, bylo na internetu a celkově v celé komunitě velké rušno. Všude se probírala nejen exkluzivní praktika Epicu, ale také i taktiky Applu, s tím, že obě společnosti mají a měly jasný cíl – co nejvíce navýšit svůj zisk.
Soudce amerického Obvodního soudu však 10. 9. rozhodl ve prospěch společnosti Epic Games v její žalobě proti společnosti Apple. Společnost Apple tak již nemůže nařizovat, aby nákupy v aplikacích na jejích vlastních zařízeních probíhaly prostřednictvím obchodu App Store. Společnost Apple dříve inkasovala 30 % z příjmů za nákupy ve hře Fortnite od společnosti Epic Games.
Přestože se jedná o významné vítězství společnosti Epic, které snižuje kontrolu společnosti Apple nad tím, jak probíhají nákupy v aplikacích, zdaleka se nejednalo o rozsáhlé vítězství vydavatele hry. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová rozhodla v neprospěch společnosti Epic ve všech ostatních bodech soudního řízení. Dospěla k závěru, že společnost Apple neporušuje antimonopolní zákony a nemusí společnosti Epic ani jiným subjektům umožnit volně vytvářet vlastní obchody na platformách společnosti Apple. Společnost Apple navíc není povinna povolit návrat hry Fortnite do obchodu App Store.
Zdroj: igdb.com
Hořké vítězství Epicu a Fortnite?
Apple také zamítl žádost společnosti Epic o uvolnění verze Fortnite pro iOS v Jižní Koreji, která právě přijala legislativu, podle níž Google a Apple nemohou omezovat vývojáře aplikací na své vlastní platební systémy. V prohlášení pro The Verge společnost uvádí, že by povolila návrat battle royale hitu do App Storu, pokud by Epic souhlasil, že „bude hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní“.
V roce 2020 Apple odstranil Fortnite z obchodu iOS poté, co Epic nabídl uživatelům slevu na V-Bucks, pokud si je zakoupí mimo App Store. Společnost Epic k tomuto kroku přistoupila v reakci na to, že Apple inkasuje 30 % zisku z nákupů V-Bucků na zařízeních Apple. Vývojář hry Fortnite zahájil veřejnou kampaň s hashtagem #FreeFortnite, která postup společnosti Apple rámovala jako nepřiměřený. Na to rychle navázala společnost Epic, která v srpnu 2020 podala na Apple žalobu.
Níže je uvedena příslušná část soudního příkazu, jak o něm rozhodla soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová:
Soudní dvůr po zvážení důkazů předložených při soudním jednání v této věci a v souladu se svými skutkovými zjištěními a právními závěry ROZHODUJE takto:
Společnosti Apple Inc. a jejím vedoucím pracovníkům, zástupcům, zaměstnancům a všem osobám, které s nimi aktivně jednají ve shodě nebo se na nich podílejí (dále jen „Apple“), se tímto trvale zakazuje, aby vývojářům zakazovali (i) zahrnovat do svých aplikací a jejich metadat tlačítka, externí odkazy nebo jiné výzvy k akci, které vedle nákupu v aplikaci (In-App Purchasing) zákazníky přesměrovávají na nákupní mechanismy, a (ii) komunikovat se zákazníky prostřednictvím kontaktních míst získaných dobrovolně od zákazníků prostřednictvím registrace účtu v aplikaci.
Co to v překladu znamená pro následující léta?
V roce 2022 už Apple nebude moci vyžadovat, aby online nákupy her nebo aplikací na zařízeních Apple probíhaly přes jeho vlastní obchod App Store. Musí umožnit vývojářům, aby uživatele přesměrovali na vlastní tržiště pro online nákupy. Soudní příkaz vstoupí v platnost 9. prosince, pokud nebude předložen soudu vyšší instance, uvádí Verge.Tim Sweeney, generální ředitel společnosti Epic Games, na rozhodnutí soudu reagoval na Twitteru, kde uvedl:
Toto rozhodnutí má tak potenciálně velké důsledky pro další internetové obchody, jako je například Google, na který společnost Epic v červenci letošního roku rovněž podala žalobu. Vzhledem k tomu, že Epic Games nyní může díky této žalobě přesměrovávat uživatele hrající na zařízeních Apple na své vlastní stránky pro online nákupy, mohl by to být precedens pro vývojáře, aby tak mohli činit i v jiných obchodech.
Zdroj: Kotaku.com