Myslím, že sérii The Walking Dead není nutno dalekosáhle představovat, ať už jako velice populární světoznámý seriál nebo nějakou herní adaptaci. V naší recenzi se zaměříme na první díl herní série The Walking Dead s bohatým příběhem od vývojářského studia Telltale Games. Fanoušci příběhových her jistě ví, o co se jedná, jelikož tento titul sklidil neskutečný úspěch v roce vydání 2012 i dlouho poté. Hra se stala velice populární, a tak na ni navazoval hned druhý díl, později i třetí a čtvrtý.
Těžké období Telltale Games
Vývojářské studio Telltale Games bylo založeno již v roce 2004 a má na svém kontě několik známých a úspěšných titulů. V roce 2018 ale mělo velké finanční problémy a muselo ukončit svoji činnost. Poté byly jejich hry dokonce i staženy z prodeje. Studio v roce ukončení mělo rozpracováno několik dalších titulů, mezi něž i patřila finální série hry The Walking Dead. Fanoušci herní série byli velice znepokojení a vypadalo to, že se nikdy nedozvíme, jak to s Klementýnkou celé dopadlo. Nakonec ale přeci jen přišla záchrana v podobě Skybound Entertainment, kteří se rozhodli, že společně s původními členy týmu Telltale Games dotáhnou příběh Klementýnky do vytouženého konce. V roce 2019 studio Telltale Games dokonce obnovilo svoji činnost, jelikož bylo celé odkoupeno firmou LCG Entertainment.
Zombie apokalypsa je oblíbený námět
Jak jsem již zmínila v úvodu, námět zombie apokalypsy se objevuje poměrně často, ať už ve filmech, seriálech, knihách či hrách. Není se čemu divit – my jakožto společnost, která se s tímto naštěstí nikdy nesetkala, má tyto nám neznámé náměty ráda. Sledovat skupinku přeživších, jak bojuje o svůj holý život, nás prostě, jednoduše řečeno, baví. Na začátku apokalypsy nastává panika a strach, postupem času se ale postavy sžijí s apokalyptickým světem a stávají se z nich drsňáci, kteří pro své přežití a záchranu svých milovaných udělají téměř cokoliv. Vývoj postav je proto další důvod, proč diváci, čtenáři či hráči nedají na zombie apokalypsu dopustit. Telltale Games tedy s tímto námětem nešláplo vedle a věřím, že apokalyptický svět a příběhy postav byly právě tím, co hráče na The Walking Dead tolik zaujalo a co je tolik bavilo.
Něco málo z příběhu
Hrajete za postavu, která se jmenuje Lee Everett a je jí něco přes třicet let. Příběh začíná, když vás důstojník odváží spoutaného v policejním voze do vězení za spáchání trestného činu. Hra vám neprozradí hned ze začátku, co přesně Lee provedl, avšak víte, že za dobrý skutek to určitě nebylo. Když jedete s policistou v autě, z ničeho nic se před vámi objeví „člověk“, který pomalým krokem bez jakýchkoliv emocí přechází přes silnici. Důstojník nestihne včas zareagovat a člověka, či co to vlastně je, srazí. Po nehodě se pokoušíte dostat z auta, a když se vám to konečně podaří, zaútočí na vás onen policista, jeho vzhled se však nepodobá ničemu, co znáte z našeho světa. Vy nechápete, co se to děje, a i když nechcete, nezbyde vám nic jiného než důstojníka zastřelit, abyste si zachránili svůj drahocenný život.
V dálce poté zahlédnete postavu, kterou poprosíte o pomoc, avšak žádné pomoci se vám nedostane a neznámý či neznámá jen zmizí v lese. Kolem vás se objeví více takzvaných chodců, a tak se vydáte směrem, kde jste viděli postavu. Narazíte na dům, který vypadá zprvu prázdně, nicméně po chvíli zde narazíte na malou holčičku jménem Klementýnka (Clementine). Té odjeli rodiče před apokalypsou pěkně daleko a Klementýnku měla na starost chůva, která ale nikde není k nalezení. Lee se zde ukáže jako správňák, holčičku si vezme na starost a je rozhodnutý ji ochránit za jakoukoliv cenu. Od tohoto bodu se z nich stává nerozlučná dvojka a my jako hráči se snažíme, aby za jakoukoliv cenu oba přežili.
Postavy
Během celého příběhu narazíte v zombie apokalypse na neskutečně mnoho postav. S některými si pěkně sednete do noty, spřátelíte se a navzájem si budete krýt záda. Dokonce i lásku v tomto nepřátelském světě můžete nalézt. S jinými se však nebudete moci vystát a nejspíše si i půjdete po krku. Máme zde ale dva typy záporáckých postav. První typ je někdo, kdo vás vyloženě nechce zabít, avšak má s vámi nějaký osobní problém, a tak jemu či jí nemůžete věřit. Příkladem je jedna postava, která Leeho znala z novin, ve kterých se psalo o trestném činu, jejž náš hrdina spáchal. Tato postava tedy znala Leeho temnou minulost a odmítala mu věřit. Druhým typem záporáků jsou lidé, co vás zabít chtějí a bez mrknutí oka by tak učinili ve svůj vlastní prospěch. V příběhu se například setkáme i s kanibaly, kteří se s námi chtějí spřátelit, jen aby si nás poté mohli dát k snídani, obědu či večeři. „Zoufalá doba si žádá zoufalé činy“, nějak takhle by zlé postavy nejspíše omluvily své nepěkné a nelidské činy. My máme ale to štěstí, že za Leeho můžeme hrát dle vlastního uvážení, a tak vlastně během celého příběhu my jako hráči píšeme scénář naší postavy na základě našich rozhodnutí.
Vztah mezi Klementýnkou a Leem
Od naprostých cizinců až po vztah otec a dcera – takhle nějak bych definovala jejich vývoj vztahu. Lee na Klementýnku narazil úplnou náhodou, když poraněný hledal pomoc v jejím domě. Jakmile zjistil, že je v domě úplně sama a nemá se na koho obrátit, rozhodl se, že se jí ujme a ochrání ji. A přesně o to se vždy snažil a dělal to naprosto bravurně. Nejenže ji vždy ochránil před chodci či zlými lidmi, ale naučil ji i základy, jak přežít, kdyby on sám zde už nebyl či jí nemohl pomoci. Lee nerad viděl, když byla Klem smutná, a vždy se ji snažil rozveselit, jak jen mohl. Miluje ji jako svoji dceru a udělal by pro ni naprosto vše, stejně tak Klementýnka miluje jeho a i ona by kvůli němu udělala cokoliv. Rozvoj jejich vztahu mě ve hře velice bavil a bylo pro mě jednoduché se vžít do jejich pocitů. Po dlouhém odloučení vždy Klementýnka skočila do náruče Leemu a prozradím vám, že mi někdy ukápla slza dojetím.
Vaše rozhodnutí ovlivní příběh
Tvůrci definují The Walking Dead jako adventuru s bohatým příběhem, ale je tomu doopravdy tak? Adventura je dle mého názoru žánr her, kde plníte různé úkoly a řešíte různé zápletky či hádanky. V The Walking Dead sice úkoly plníte, avšak tyto úkoly jsou velice triviální, které vás spíše mají donutit projít se po určitém místě a promluvit s lidmi ve svém okolí. Není to tedy tak, že by tvůrci špatně zařadili hru do žánru adventur, nicméně tahounem hry je spíše žánr „s bohatým příběhem“, jelikož příběh je to, co mě osobně drželo u hry. Vy sami totiž určitým způsobem tvoříte příběh na základě rozhodnutí, která učiníte. Dopady vašich rozhodnutí, se odráží v dalších epizodách, byť jen do určité míry. Občas se dostanete do velice složité situace, kdy musíte rozhodnout, jakou postavu zachráníte. Zde ať se rozhodnete jakkoliv, téměř vždy jde zachránit jen jednu osobu a druhá má osud sečtený tak či tak. Nicméně konverzace s ostatními přeživšími jsou velice důležité – pokud se k určité postavě chováte mile, tato postava k vám najde sympatie a bude sdílet podobné názory jako vy.
Grafické zpracování
Vizuální stránka hry The Walking Dead mi nenápadně připadá zpracování komiksů. Je to taková kreslená grafika, která je ale pěkně pestrá a barevná. Výhodou tohoto zpracování je, že na postavách jsou neskutečně krásně vidět jejich emoce. Víme tedy hned, kdy nějaká postava je smutná, šťastná, vyděšená či zmatená. Tyto viditelné emoce nám poté mohou pomoci při mluvení s nimi a dodávají příběhu reálnost.
The Walking Dead je pro mě srdcová hra, kterou jsem dohrála dvakrát a nelituji jediné minuty hraní. Adventurních prvků ve hře moc nenajdete, zato příběhová část vás doopravdy dokáže přivést k slzám. Můžete se proto pohodlně usadit a vychutnat si jeden z nejsilnějších herních příběhů, co jsem za svoje roky hraní okusila.