Empire of Sin je titul, díky němuž se dostanete do srdce nelítostného zločineckého podsvětí Chicaga 20. století v době prohibice. Tento titul nám přinášejí herní studia Romero Games a Paradox Interactive.
Historičtí hrdinové
Po spuštění hry si můžete vybrat ze čtrnácti šéfů, kteří povedou vaši organizaci. Vybírat můžete z Miss Goldie Garneau z Kanady, Elvíry Duarte z Mexika, Franka Donovana z Irska, Sai Wing Mocka z Číny nebo newyorské legendy Alphonse Gabriela Caponeho a mnoha dalších. Zde mě trochu zklamalo, že neexistuje možnost vytvořit si vlastní postavu, nebo dokonce samotnou organizaci.
Při výběru hlavního hrdiny byste měli být opatrní, protože každá postava má jedinečné bonusy k útokům, diplomacii a organizaci. Všechny tyto výhody vám při postupu hrou buď pomohou, nebo uškodí. To platí i pro herní styl, protože každá osoba má trochu jiný přístup, alespoň pokud jde o začátek hry.
Pokud nevíte, který charakter si vybrat, nebo si chcete nejprve osahat herní mechanismy, doporučuji Al Capona. Má hned několik výhod – například v segmentu barů můžete okamžitě prodávat kvalitnější pivo. Můžete také investovat do nevěstinců, což je podnikání s nízkým rizikem. Capone dokáže bojovat za všech okolností, protože ovládá všechny zbraně.
Nemožnost vytvoření rodiny
Již jsem zmínil, že vlastní organizace nelze vytvářet, protože jsou předem dané, a nelze je tedy nijak ovlivnit. Pokud jste tedy doufali, že vytvoříte společenství, kterému dáte drsňácké jméno a vyděsíte tak okolní nepřátele, bohužel vás musím zklamat. Ještě horší je pak zjištění, jak se jednotlivé rodiny jmenují. Například gang Goldie se jmenuje „Tellers Gang“ a Al Capone vede „Chicago Outfit“.
Jednotlivé organizace jsou pro lepší přehlednost barevně odlišeny přímo na mapě. Například Goldie je žlutá, Wing je oranžový a Al je modrý. Barvy si bohužel nemůžete změnit sami. Nelíbí-li se vám některá z barev, musíte se s ní spokojit.
Nábor nových zaměstnanců
Abyste mohli postavy rekrutovat, musíte nejprve zjistit, ke kterému nepřátelskému bossovi patří. Toho můžete dosáhnout několika způsoby. Jednak na ně můžete narazit ve válce, kde je s největší pravděpodobností zabijete. Pokud tak učiníte, objeví se nad postavou symbol lebky. Dalším způsobem, jak je najít, je zlepšení vztahů se stávajícími kamarády.
Nejlepší na tom je, že ne všechny hrdiny lze získat, protože je buď zabijete, nebo je některý z vašich „přátel“ nenávidí. Ve skutečnosti existuje systém, díky němuž jsou členové vaší party sympatičtí ostatním či ne. Často se tedy setkáte s ukazateli, které vám řeknou, kdo kterou postavu miluje, má rád nebo ji vyloženě nenávidí – nenávist je označena zdviženým prostředníčkem.
Ať už na ně narazíte jakkoli, nic to nemění na tom, že je musíte podplatit, jinak je do svého týmu nedostanete. V tu chvíli jsem byl trochu naštvaný, protože pokud si u svých společníků vybudujete důvěru a oni vám poskytnou informaci, že nyní můžete na oplátku získat jejich známé, docela bych očekával, že je získáte zdarma. Bohužel tomu tak není a nakonec za ně zaplatíte poměrně vysokou částku.
Lepší vybavení pro přátele
Na černém trhu můžete svým druhům (i sobě) koupit lepší vybavení a dát jim např. luparu, Thompson, nůž, brokovnici, Colt 1911, granáty, Molotovův koktejl a další. Zároveň můžete zlepšit jejich dovednosti. Dovednosti se zde však nevylepšují podle úrovně, ale postupně v průběhu dnů.
Všechna vylepšení, ať už jde o postavu nebo váš soukromý majetek, se nevylepšují podle úrovně, jak jsme zvyklí z jiných her, ale podle toho, kolik dní uplyne. Je to docela zajímavá mechanika, která zajišťuje, že nejlepší bonusy nezískáte okamžitě – na některé si zkrátka musíte počkat až 500 herních dní.
Získávání pozemků a jejich vylepšení
Pozemky lze získat dvěma způsoby: buď už jste dostatečně bohatí – což na začátku nehrozí – a můžete si jej prostě koupit, nebo vyvraždíte celou partu, která jej vlastní. Většinou je to jen banda flákačů, kteří si hrají na mafiány. Pokud na ně tedy zaútočíte, nemusíte se obávat žádných postihů, ale samozřejmě zde platí pravidlo nepodceňovat je. Třetí a poslední možností je zahájit válku s vůdci ostatních zločineckých skupin.
Po dobytí nebo zakoupení jedné z nemovitostí si můžete vybrat ze šesti možných úprav. Můžete si vytvořit hospodu, nevěstinec, hotel, kasino, pobočku nebo pivovar. Kromě hotelu lze tyto prostory vylepšit a musím přiznat, že se mi opravdu líbilo, jak se interiér po každém vylepšení lišil. Je to sice jen drobnost, ale pro mě to bylo příjemné zpestření. Počet vylepšení pak závisí na tom, o jaký typ nemovitosti se jedná, ale obvykle máte na výběr pouze ze čtyř.
Pohyb po mapě
Po mapě se můžete pohybovat dvěma způsoby. První možnost mi připadá poněkud absurdní, protože je docela ostudné vidět krvelačnou legendu, jako byl Al Capone, jak se svou skupinou pobíhá po různých místech a hledá nepřátelská území. Na druhou stranu, proč by se Al nebo některý z vašich šéfů nemohl procházet temnými ulicemi Chicaga, když vás během hry nikdo nepřepadne. To je jedna z věcí, která mě také trápila. Očekával jsem krvavé souboje, různé taktiky, kterými se vás nepřátelé budou chtít zbavit, jako například použití bomby v autě nebo přepadení v hospodě či jen tak na ulici, ale nic takového tu bohužel není.
Stačí chodit po mapě, odkrývat ji a zjišťovat, kde všude se skrývají vaši protivníci. Možná jsem jen očekával příliš, ale pokud se hra odehrává v době, kdy spolu mafiánské rodiny válčily, čekal bych, že tento historický fakt bude zohledněn i ve hře samotné.
Nejsmutnější na tom všem je, že budete muset projít jedenácti lokalitami. Pokaždé když vstoupíte do nové oblasti, musíte ji nejprve projít a zjistit, kde se co nachází. Dalším dopravním prostředkem jsou taxíky, které však musíte nejdříve najít. Upřímně řečeno, tato hra se strašně opakuje a ubíjí velký potenciál, který nabízela volba tohoto námětu.
Boje jako v XCOM, jen slabší
Pokud jste příznivci tahových soubojů, jako je například XCOM 2, možná vás potěší, že i Empire of Sin disponuje touto herní mechanikou, jen ne tak propracovanou. Jakmile vstoupíte do boje, může se přehrát krátká zpomalená sekvence, ve které jeden z vašich spolubojovníků okamžitě zastřelí jednoho z nepřátel, ale musíte mít aktivní jeho schopnost, abyste tak mohli učinit.
Poté se protivníci a vaše jednotky budou automaticky pohybovat po lokaci a snažit se takticky ukrýt. Často je tomu právě naopak a vaše postavy jsou pro nepřátele snadno viditelné. Všichni členové vašeho týmu mají jedenáct různých schopností, které lze použít v bitvách. Máte například možnost použít rychlé dobíjení, brutální likvidaci, lepší krytí, léčení sebe nebo někoho jiného, dvojitý výstřel nebo automatickou střelbu, pokud se některý z nepřátel pohne.
Diplomacie, která by tu neměla být
Existuje také možnost diplomacie, tj. pozvete některého z ostatních šéfů do své společnosti nebo oni pozvou vás. Toto diplomatické setkání je pak na mapě označeno stolem se dvěma židlemi.
Po příjezdu do cíle se spustí krátká uvítací animace, po níž následují volitelné dialogy, v nichž sami vybíráte odpovědi. Bohužel jsem od těchto vyjednávání očekával mnohem více, jelikož pouze představují možnou spolupráci mezi vašimi rodinami. Mohou si vás též zavolat, aby vám sdělili, jak se jim nelíbí, že jste uzavřeli přátelský nebo obchodní pakt s jejich nepřítelem, a proto požadují, abyste ho porušili. Posledním důvodem pro diplomacii je pak ukončení války. V tu chvíli vám vždy nabídnou malou částku peněz nebo pár sudů alkoholu a tím to končí.
Totéž samozřejmě platí i pro vás. Můžete si zavolat ostatní šéfy a nadiktovat jim podmínky ve stylu „ukončete válku s tím či oním šéfem a já vám za to dám peněžní odměnu nebo jednoho ze svých věrných přátel“.
Chystané DLC
Vývojáři ze studia Romero Games připravují nové DLC s názvem Empire of Sin – Expansion 2, které si již můžete předobjednat na Steamu za 14,99 €. Více informací o rozšíření se nám nepodařilo získat. Jediné, co víme, je, že by mělo přidat nové postavy. Bohužel ale netušíme, jestli DLC přinese i něco navíc, a stejně tak neznáme ani datum jeho vydání. Můžeme jen doufat, že za tak vysokou cenu se jedná o plnohodnotné rozšíření, které by mohlo přidat nové lokace, vylepšené diplomatické pakty a možná i mnohem více akčních prvků.
Zároveň se pracuje i na Empire of Sin – Expansion 1. O něm jen víme, že toto rozšíření by mělo přidat postavu jménem Max Zelnick, která vám má umožnit kontrolu nad městem, ale bohužel, stejně jako u výše uvedeného rozšíření, neznáme žádné zásadní detaily. Toto první rozšíření si rovněž můžete předobjednat za 14,99 €.
Smíšené hodnocení hráčů
Při pročítání všech komentářů lidí, proč se jim Empire of Sin nelíbí nebo proč nevypadá jako skvělá hra, na kterou čekali, jsem doufal, že bych mohl tyto názory nějak vyvrátit. Bohužel se většina těchto důvodů potvrdila a opravdu zmařila potenciál jinak skvělé hry, což je podle mě škoda.
Možná hře odpustíte příšerné opakování, nudný, až prakticky nulový příběh a zbytečnou diplomacii, která pravděpodobně slouží jen jako zpestření hry. Získáte tak slibný titul, který je na prvních pár hodin opravdu skvělý. Ale bohužel opravdu jen prvních pár hodin. Je to obrovská škoda, protože tento titul mohl být stejně skvělý jako třeba zmíněný XCOM 2. Empire of Sin má skvělou grafiku a atmosféru dvacátých let minulého století, že by se dala krájet. Tento prožitek podtrhuje ještě skvělá historická hudba. Tím však pozitivní stránky hry končí.