Darwinovy cesty - desková hra

Darwinovy cesty aneb pouť evolucí

4. 2. 2025
 

Jedněmi uznávaný, druhými nenáviděný a opovrhovaný Charles Robert Darwin byl zakladatel evoluční biologie, jenž evoluční teorii opíral o přírodní a pohlavní výběr. Desková hra Darwinovy cesty vás společně s lodí HMS Beagle vezme na dobrodružnou cestu, ve které budete prozkoumávat bohatou a rozmanitou biodiverzitu Galapág.

Darwinovy cesty - desková hra
Darwinovy cesty - detail desky hráče

Po stopách Charlese Roberta Darwina

Darwinovy cesty (v originále Darwin's Journey) je desková hra, za níž stojí dvojice autorů, kterými jsou Simone Luciani a Nestore Mangone. Ti spolupracovali také na hře Newton, Simone Luciani je pak autorem mnoha oceňovaných titulů, mezi nimiž jsou Nukleum, Barrage, Krysy z Wistaru, Moře draků nebo Mesos. O ilustraci se postaral Paolo Voto. Hra vyšla pod křídly studia ThunderGryph Games a na český trh ji přináší vydavatelství Mindok.

Ve hře Darwinovy cesty se vydáte po stopách uznávaného i nenáviděného Charlese Darwina. V anglikánské církvi upadl Darwin v nemilost v roce 1859 kvůli své knize O původu druhů. Teorie evoluce totiž výrazně narušila tradiční náboženský pohled na stvoření světa, který vycházel z doslovného výkladu Bible. Darwinovo dílo a jeho teorie byly vnímány jako narušení boží rovnováhy a hrozba pro křesťanské a kulturní hodnoty, a to i přesto, že Darwin význam Boha jakožto prvopočátek stvoření života či jeho vznik přímo nezpochybňoval. Jednalo se „pouze“ o následnou evoluci.

Hra Darwinovy cesty pak vychází přímo z putování Darwina na ostrovech Galapágy. V době, kdy Darwin plul v roce 1835 se svou lodí HMS Beagle, si všiml, že na každém ostrově žijí různá zvířata, i když jejich prostředí je podobné. Tato pozorování jej vedla k závěru, že druhy se vyvinuly odlišně v návaznosti na izolaci jednotlivých ostrovů a specifických podmínkách na každém z nich, a tak se začala rodit myšlenka o evoluci.

Nyní se již plně ponoříme do deskové hry Darwinovy cesty, založené na worker placementu, který je doplněn o systém vývoje postav. V průběhu hry budete sbírat vzorky různých druhů, a to jak z pevniny, tak z vody, které budete následně vědecky zkoumat. K čemu by ale vaše objevy a vzorky byly, kdyby o nich nikdo nevěděl? Své vzorky a poznatky proto následně dáte do muzeí, čímž přispějete celému lidstvu. Hraje se na pět kol a v každém kole máte čtyři pracovníky, kteří budou plnit úkoly, ať už krátkodobé, nebo dlouhodobé, které jim zadáte. Za splnění těchto úkolů budete následně dostávat cenné body.

Celkově vzato je zde mnoho způsobů, jak můžete získat vítězné body a tím pádem i vyhrát celou hru. Body dostáváte za průzkum ostrovů nebo oceánů, plněním úkolů, zaplněním nebo vyprázdněním políček na hrací desce, zvyšováním kvalifikace dělníků, pravidelnou korespondencí, plněním karet posádky a samozřejmě také rozvojem evoluční teorie.

Hurá na palubu, expedice začíná!

Darwinovy cesty jsou pro 1–4 hráče, se základní herní dobou v rozmezí 60–120 minut. Doporučený věk pro hráče je 14 let. Součástí sympatické krabice je příručka, která disponuje přesnými, jasnými a zároveň stručnými instrukcemi k nastavení hry. Každý hráč má v základní hře k dispozici osobní hráčskou desku, 5 figurek vědců, 3 figurky průzkumníků, 1 figurku lodi, 4 dřevěné kostičky, 5 figurek stanu, 6 osobních čoček a 12 známek. V sólovém režimu se pak hra mění přímo pro jednoho hráče a k dispozici máte Alfrédovy (virtuální hráč) desky, což je rub osobních karet, ty máte k dispozici 4, dále máte k ruce 8 Alfrédových akčních karet a 8 Alfrédových bonusových karet (2 pro každou desku).

Celkové nastavení hry není nijak složité, ale je poměrně náročné na místo na stole. Herní plán je skládací, čtvercového typu a oboustranný, podle počtu hráčů se zvolí jedna nebo druhá strana. Jedna strana je tedy pro čtyři hráče a druhá strana je pro sólo hru nebo pro 2–3 hráče. Rozdílnost je hlavně na základě akčních polí, neboť mapa je rozdělena na několik sekcí deníku v závislosti na počtu hráčů. Ve dvou a třech hráčích jsou k dispozici dvě hlavní, jedna speciální a jedna malá sekce. Ve čtyřech hráčích se dva hlavní deníky rozdělí na čtyři části. Je to z důvodu, že pokud nějaký z hráčů vstoupí do sekce, kde už některý z hráčů něco má, musí zaplatit poplatek, který putuje do společné zásoby.

Zároveň je na mapě znázorněna cesta, po které se může vydat. Ta není přímočará, ale skládá se z mnoha možných odboček a cestiček, které čekají na průzkum. Většina „hlavních“ akcí, které ve hře děláte, spustí další možné akce.

Darwinovy cesty - herní plán
Darwinovy cesty - karty posádky

Průzkum a získávání nových druhů

Mechanika worker placementu pak spočívá v umisťování pracovníků na hrací desku ve smyslu vykonání akcí. Prvek interakce mezi hráči spočívá v obsazování, tedy v umístění pracovníka na některé z aktuálně dostupných políček. První hráč, který danou část obsadí, nic neplatí, všichni ostatní ale pak musí odvést poplatek do společného fondu. Jde zároveň prakticky o jediný prvek interakce mezi hráči. Na základě těchto akcí budete posílat dopisy, sbírat různé pečeti a samozřejmě se také plavit po mapě s vaší lodí kolem ostrovů a provádět průzkumy. Každý z hráčů má vlastní loď a může zvolit vlastní cestu. Když váš pracovník nalezne nový druh, může jej následně zaslat do muzea, za což dostanete body. To je však možné, pouze pokud tam daný druh dopravíte jako první. Poté lze dané vzorky v muzeu zkoumat.

Vaše pracovníky, nebo vědce, chcete-li, můžete i zdokonalovat získáváním pečetí. Tím se opět vracíme k akcím, protože provedení některých z nich je podmíněno právě určitým počtem konkrétních barev pečetí.

Celé gró hry, včetně vysoké znovuhratelnosti, spočívá právě ve větvení akcí, které postupně vytváří prostor pro další možné akce. Jinými slovy, jedna akce vám odemkne hned několik dalších možností, jak pokračovat. Je pak na vašem herním stylu a strategii k výhře, jak budete postupovat. Chcete blokovat ostatní hráče v objevování, ano, nepřímo můžete! Chcete objevovat a být nejlepší v dodávání vzorků? Ano, můžete! Interakce je zde sice poměrně omezená, ale při správném postupu dokážete hru ostatních lehce nepřímo narušit, a to i přesto, že se jedná o nebojovou a neagresivní hru.

Darwinovy cesty - lodě

Darwin by koukal

Zpracování komponent je jedním slovem fantastické a na stůl s rozloženou hrou je opravdu radost pohledět. Výtvarné zpracování a ilustrace se skvěle hodí nejen k tématu, ale zároveň zapadají do výtvarného stylu tehdejší doby, který je znázorněn s moderním závanem. Kartonové žetony jsou silné a taktéž všechny desky a karty mají dobrou kvalitu zpracování, která se při správném zacházení neničí.

Hra má svižné tempo hratelnosti, a to jak v sólo režimu, tak při hře více hráčů. Přesto se nejedná o hru, která je pro každého. Pokud máte rádi přímý konflikt mezi hráči, Darwinovy cesty vás neuspokojí.

Desková hra Darwinovy cesty je povedená worker placement deskovka, která vychází z pozoruhodné expedice Charlese Darwina a převtěluje ji do hry se svižným tempem a širokým spektrem akcí, které můžete provádět. Pokud však patříte mezi hráče, kteří hledají hlubší interakci s ostatními, nemusí vás hra plně uspokojit. Taktéž náročnost na prostor je zde vyšší. Pro milovníky komplexnějších worker placement her jde ale o skvělou volbu.

Klady
  • skvělý námět, který je umně zakomponován v hratelnosti a ilustracích
  • umístění jednoho dělníka a vykonání akce může vést k dalším několika akcím
  • skvělá znovuhratelnost a tempo hry
  • vynikající zpracování
Zápory
  • náročné na přípravu a prostor
  • slabá interakce mezi hráči
Platforma PC
0.0

Doporučujeme

Vizuál

Zpracování

Interakce

Mozkovar index

Znovuhratelnost

Strategie

Petr Polák

Hry hraje již přes 30 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.