Ryan Reynolds řádí v další šílené komedii. A znovu to funguje tak, jak by mělo! Skvělé akční sekvence, velká dávka humoru a zábavné postavy. To je něco, co většina běžných diváků od filmu Free Guy po trailerech čekala. Všechna tato přání se nakonec opravdu vyplnila. Ve finále jsme dostali mnohem více, než bychom se asi odvážili doufat.
Když vás film naučí víc o životě než život sám
Film nádherně funguje i v psychologické rovině. I když po internetu koluje spousta reakcí, že je jeho námět originální, pak je nutné poznamenat, že v dnešní době už většinou nejde vytvořit něco, co byste v nějaké variantě už někde neviděli. Stejně je to i v případě umělé inteligence (tedy hlavní postavy Guye), která se vyvine natolik, že začne vnímat emoce a podivné parametry světa kolem. Motiv, který potkáte velmi často v seriálu Black Mirror (například v epizodě USS Callister), je tady zpracován velmi zručně a divák se s hlavní postavou dokáže bez problémů ztotožnit. Nejeden z nás někdy přemýšlel nad tím, jaký má svět kolem smysl a jestli to celé vlastně není jen jedna velká „hra".
Zdroj: Twentieth Century
Free Guy to s tou hrou bere dost doslovně, ale musí se uznat, že i přestože má být primárně komedií, pracuje se základní filozofií pomíjivosti života opravdu výborně (dokonce lépe než většina jiných filmů, které stojí prakticky jen na tomto tématu). Navíc má i výbornou romantickou linku. Propojení virtuálního světa a toho „našeho" reálného vytváří velmi příjemnou romanci, která je postupně budována skrze kód i život protagonistů. Navíc ji herecky táhne sám Reynolds, rozkošná Jodie Comer a pro fanoušky Stranger Things (ne)překvapivě i Joe Keery (Steve). Do toho jim tam navíc poskakuje Taika Waititi, který svým hereckým projevem jen dokazuje, jak šílený vlastně je.
Akce v digitálním světě
Ale teď k tomu hlavnímu, na co všichni vlastně čekali – akce, výbuchy a videoherní svět. K tomu ve finále není třeba říct více než to, že všechno funguje zhruba tak, jak byste čekali. Tvůrci si hrají s jednotlivými herními mechanikami (herní peníze, NPC vs. hráči, medkity apod.) a vývojáři hry zoufale hledají domnělého cheatera. Dvě hodinky v kině utečou jako voda.
Filmové nadšence potěší i množství odkazů, se kterými se Disney chlubí podobně jako třeba Warneři v LEGO filmech, Space Jamu nebo v Ready Player One. A právě k poslednímu zmíněnému má Free Guy asi nejblíže. Ať už se jedná o kombinaci dvou různých světů, nebo úvod, který velmi připomíná i Spielbergovo představení Oasis. K mému překvapení jsem měl po dlouhou dobu pocit naprosté dokonalosti, kdy vše dávalo smysl a postavy jednaly tak, jak by měly, a scénář prostě „nebyl debilní“ – což je u podobných filmů docela zázrak.
Nakonec se však trend projevil a pár kiksů se dostavilo – i když nijak drastických. Věci, které se na plátně odehrávaly, občas logicky trochu drhly a fórky se místy přiblížily levelu „doba kamenná“ (mluvím na tebe, Dude). Naštěstí se to však celé nezhroutilo jako domeček z karet a film se povedlo dovést do zdárného konce uspokojivým způsobem.
Celkově se Free Guy řadí mezi jedny z povedenějších filmů. I přesto, že v něm figuruje velké množství zbraní (které některé rodiče mohou v traileru odradit), funguje jako výborná rodinná podívaná, ve které si každý něco najde. K naprosté dokonalosti tomu sice chybí vybroušenější závěr bez scenáristických chybek, ale to je věc, která bude normálnímu divákovi naprosto ukradená. Hlavní je, že se člověk baví.
Recenzi pro Gaming Professors napsal Nevka.