Občas prostě máte chuť být trochu jiní, nechcete mainstream, casual záležitosti a vysoce stylizovanou, avšak stále jaksi béčkovou akci, byť zabalenou do atraktivního grafického kabátku. Nebo chcete něco, co připomíná spíš CSI než Call of Duty?
Byť se to tak nezdá, na první dobrou si nevybavím mnoho her, které by mi daly možnost obléknout si virtuální uniformu a zkusit si Policii v akci na vlastní kůži. Jasně, byl tady pokus ze série Battlefield, ale zrovna Hardline mě teda moc nechytl. Pak si vzpomenu na Call of Juarez: The Cartel, kde byl výrazný odklon směrem k béčkovému spektáklu, a ten jsem si, asi jako jeden z mála, docela užil. Když vynecháme Maxe Payna (ten toho, ruku na srdce, moc nevyšetřoval), zbyde nám ještě český klenot Polda, ehm. Jo a ještě jsem hrál nějakou tu klasickou adventuru na motivy CSI. Moc toho tedy není a tímto předlouhým úvodem jsem chtěl jen naznačit, že testovaný titul vzbudil můj zájem.
Don´t play a Dodo…
Hrajte si s Games Incubator a Hypnotic Ants. Přesně tak, Police Shootout je další polský zářez do vod simulátorů naprosto všeho, co vás jen napadne. Na svých stránkách se tato dceřiná společnost PlayWay chlubí přístupem k databázi více než třiceti milionů hráčů / PLW klientů. A rozhodně je čím se chlubit, PlayWay je prostě jiná a dokáže nabídnout simulátor naprosto všeho, klidně hřbitova nebo psího útulku. Ostatně aktuálně mám sám v Car Mechanic Simulatoru 2021 podle Steamu 363 hodin…
Tak co, poldo, jaký je tvůj další tah?
Police Shootout využívá poměrně zajímavého systému, kdy se hráč pohybuje jako v běžné FPS, ale střetnutí se odehrávají v tahovém módu. Jasně, Fallout-like, akorát že tady implicitně a ne tak propracovaně. Váš charakter je poměrně neohrabaný a ovládání nemá takovou svižnost, na jakou jste z normálních FPS her zvyklí. Grafika, zcela v duchu jiných her od stejného vydavatele, není hlavním tahákem, nicméně u střílečky to prostě vadí víc než u simulátoru leštění auta. Rozhodně by neškodilo si s modely i prostředím trochu víc pohrát, protože Police Shootout prostě graficky neoslní. Tahový mód to na druhou stranu celkem zachraňuje, protože neohrabanost a topornost alespoň trochu zakrývá.
igdb.com
Epický příběh nováčka na stanici?
Upřímně řečeno, příběh tu je a tak nějak se snaží propojit jednotlivé mise, do kterých vás váš nerudný šéf posílá. Většinou tak přijedete na místo, vyslechnete svědky a začnete dělat, co vás tutoriál naučil. Na pomoc máte k dispozici klasickou výbavu policejního strážníka, počínaje zjevně nelicencovanou variací na Ford Crown Victoria, která obsahuje počítač jako z Terminátora 2, vysílačku a lékárničku. U sebe pak máte další vysílačku, to aby strážce zákona nemusel běhat do auta, taser, tonfu a… Glock. Hra se jmenuje Přestřelka, ne Tužtička a bloček.
Musím autorům nechat, že pro někoho, kdo policejní práci zažil jen při silniční kontrole, kdy se nejvíc snažil nemyslet na sjeté gumy, vypadá vyšetřování celkem logicky. Přifrčíte na místo, zahlásíte se, vyslechnete svědky nebo ohledáte stopy, zahlásíte, sejmete padoucha, zahlásíte, no a když si myslíte, že máte všechno, jdete k autu a ukončíte případ. Vaše chování na místě činu bedlivě sledují média, takže pokud prostě postřílíte padouchy a na ostatní kašlete, Police Shootout vám to dá patřičně sežrat peprnými novinovými titulky. Přitom vrtkavost veřejného mínění zažijete hned v první akci. Svědci vám totiž kromě infa dávají i něco jako minihry, třeba najít dcerku schovanou před střelcem, no a když se na to vybodnete, biomatka přejde na zteč.
Stejně tak zjistíte, že veřejné mínění má radši někoho, kdo je schopen se střelci dostat do zad a zatknout jej bez zabití, přestože se ten kriminálník prochází nad hromadou mrtvol. Jste polda, ne bandita!
Zajimavá je rovněž možnost před konfrontací ohledat a zjistit maximum možného a borce zkusit místo tonfy utlouct argumenty. Opět si asi vzpomenete na Fallout.
igdb.com
Jejich revírem je střelnice
Výše zmíněná mechanika s novinovými titulky, které shrnují postup a průběh akce, vás nenápadně postrkuje směrem k profesionální práci policisty, a nikoli variaci na Robocopa. Funguje to skvěle. Jde o prvek, který se mi moc líbil a pomáhal mi se do hry dostat. Tahové souboje už mě tolik nenadchly a vyšetřování by také mohlo být trochu propracovanější. Nicméně ono to celkem funguje, a pokud někdo hledá hru, ke které by si mohl na chvilku sednout po práci, tohle by mohlo být to pravé. Navíc nepotřebujete nabušený počítač ani časovou investici ve stovkách hodin. Jen bych počkal, až trochu klesne cena.
Tahle hra je svá, a pokud se, stejně jako u většiny titulů od PlayWay, naladíte na její jinakost, určitě je schopna dlouhou chvíli ukrátit. Je jednoduchá a přímočará natolik, že nebudete po návratu z dovolené dumat nad tím, jak řetězit komba nebo jak vyzrát na bosse. Bohužel na poměry zajímavé hříčky má na Steamu nasazenu sebevědomou cenovku. Jestli jí dáte šanci kvůli tématu, pak vězte, že Robocop: Rogue City má podobný koncept, zhruba stejně promakané vyšetřování, výrazně lepší grafiku, legendární licenci a skoro stejnou cenu. Rozhodnutí je na vás, já se musím tentokrát přiklonit k hodnocení na Steamu – smíšené.
Recenzi pro Gaming Professors napsal Vladimír Klosse.