Sérii Microsoft Flight Simulator můžeme bez větších pochyb považovat za nejznámější letadlový simulátor na herní scéně. Dokonce tak známý a oblíbený, že ani jeho největší konkurent v podobě X-Plane si nezískal od hráčů tolik sympatií. Pokud zavítáme do historie, Microsoft Flight Simulator je tu s námi již více než 40 let a jen stěží bychom dokázali spočítat, kolika dílů a různých přídavků jsme se za toho skoro půl století dočkali. Nás dnes bude zajímat novinka v podobě Microsoft Flight Simulator 2024, kterou opět přinesli vývojáři z Asobo Studio. Od svého čtyři roky starého předchůdce se liší novým obsahem, detailnějším vizuálem a jednou revoluční novinkou, která je však také tím největším kamenem úrazu.
Přestaňte hubnout, zhubněte!
Bohužel, nemalé problémy jsem zažil už při prvním spuštění hry. Začalo to prvotním načítáním a předčítáním různých základních buildů, které se časově dostalo až na skoro osm minut. Zprvu jsem tomu nevěnoval nikterak zásadní pozornost, mnoho her si v dnešní době předčítá a rozbaluje různé textury a mnohdy se rovněž nejedná o chvilkovou záležitost. Matně si pamatuji na Starfield či The Last of Us Part I, kde tato činnost trvala mému počítači desítky minut – pravda, sice ještě na starším Ryzenu 3600 a grafice RTX 3060, ale trvala. Jaké však bylo mé překvapení poté, co se stejná činnost opakovala i podruhé, potřetí, počtvrté. Zdá se tedy, že předčítání a rozbalování všelijakých textur a dalších věcí je nutná součást nového Microsoft Flight Simulator 2024, důležitá i pro onu revoluční novinku, o níž si více povíme za chvíli. Osobně bych proti tomu nic neměl, avšak uvítal bych, kdyby tvůrci dokázali tento časový úsek nějak výrazně zkrátit. Podruhé už mi sice předčítání trvalo jen nějakých pět minut, ale pořád se jedná o docela dlouhou dobu, zvláště když je třeba tento proces podstupovat pokaždé, když titul spustíte.
Nyní si pojďme představit onu revoluční novinku. Jak jste možná zaznamenali, Microsoft Flight Simulator 2024 vyžaduje na rozdíl od svého předchůdce o přibližně 100 GB méně místa na pevném disku. Zatímco pro nainstalování Microsoft Flight Simulatoru 2020 jste potřebovali něco kolem 150 GB, nový díl zhubl na zajímavých 50 GB, což v dnešní době u AAA her moc nevidíme. Důvodem je, že většina obsahu, hlavně tedy mapové podklady, fungují čistě na principu streamování, jakákoliv lokace či část mapy se vám po spuštění stahuje ze serverů Microsoftu a není nijak zavislá na tom, zdali ji máte, či nemáte uloženou v počítači. To je velká změna oproti předchůdci, který rostl neskutečným tempem (zvláště po vydávání různých bezplatných balíčků) a dalece dokázal přesáhnout i zmíněných 150 GB. Jeden problém však v letošním ročníku vystřídal druhý a nevím, ani nedokážu říct, jestli online streamování je vlastně tou pozitivní stránkou hry.
Zdroj: Microsoft
Tentokrát to není jen o výkonné mašině
Pro bezproblémový chod totiž potřebujete nejen výkonný počítač, ale i rychlý a stabilní internet. Mohlo by se zdát, že dle minimálních požadavků to nebude s rychlostí tak horké, když je vývojáři doporučováno minimálně 10 Mbps. Realita je, nebo alespoň byla v době recenzování, však taková, že s hrou měla někdy problém i rychlost 50 Mbps (mám 100 Mbps, dávám si však nějakou rezervu, jelikož mi v domě běží dvě IPTV, jež si sosnou asi nějakých 12 Mbps, a do toho si připočítávám také koukání na Netflix, aktivitu na mobilu atp.) Teoreticky bych tak mohl mít pro Microsoft Flight Simulator 2024 dostupných nějakých 70 Mbps, což koreluje s doporučenou rychlostí 50 Mbps a naopak zaostává za ideálními 100 Mbps. Z vlastních zkušeností bych tak řekl, že pro opravdu bezproblémový chod je těch 40 až 50 Mbps nutností, zvláště pokud se nechcete spokojit třeba jen s 1080p rozlišením a medium detaily. Pokud máte rychlost nižší, doporučuji si s nastavením opravdu pohrát, jelikož když jsem přes router omezil maximální možnou rychlost na PC, bylo to poznat na kvalitě. Microsoft Flight Simulator 2024 se mi začal při nižších rychlostech lagovat, sem tam to hodilo chybu, že se nepodařilo načíst některá data, a občas se mi některé prvky dokonce ani nenačetly (nefungoval zvuk letadla, nezobrazila se mapa či byla rozmazaná apod.). Druhým problémem jsou stále nestabilní servery. Na absolutním začátku jsem recenzi úplně vzdal (proto vychází se zpožděním), jelikož se mi stávalo, že jsem se ke hře vůbec nedokázal připojit, nebo když už se to povedlo, byl jsem brzy vykopnut ze serverů. Na podobné problémy si stěžovali také jiní hráči, čemuž odpovídá i uživatelské hodnocení na Steamu, a jde prostě vidět nepřipravenost Microsoftu. Nynější situace je o něco lepší, byť se stále některé z výše uvedených problémů stále dokáží objevit. Stabilizaci serverů a nápor hráčů tak bude Microsoft ještě nějakou dobu dolaďovat.
Microsoft Flight Simulator 2024 má propracovanou kariéru, v níž se vžijete do role opravdového pilota různého povolání
Nemalé problémy, jimž nový letecký simulátor Microsoft Flight Simulator 2024 čelí, bohužel zastiňují některé opravdu povedené aspekty. Jde například o propracovaný kariérní režim, který nabízí skoro vše, co by měl pravý letecký simulátor obsahovat. Kariéra se zde skládá z různých misí, které jsou dosti různorodé. Jde například o běžnou přepravu cestujících, dovoz nákladu, záchranu turistů, hašení požárů a další činnosti, které s leteckou činností úzce souvisí. Pokud jste tedy někdy snili o reálném povolání pilota, kariéra je v tomto novém díle pro vás jak dělaná. Velmi se mi líbí, jak je kariérní režim strukturovaný a prakticky dokáže leteckým dovednostem naučit i úplného nováčka, jako jsem třeba já. I když se nedá říci, že bych byl vyložený laik, nestrávil jsem u předchozího dílu zase tolik času, aby se ze mě stal nějaký profesionál. V první chvíli na vás vykoukne rozsáhlý tutoriál, pomocí něhož se naučíte skutečně všechno, od vzlétávání a přistávání až po pochopení všelijakých budíků, ukazatelů a elektronických přístrojů, které se v letadle nachází. Jakmile tutoriálem projdete, můžete se vrhnout na jednotlivé mise, ale pozor. Ne všechny jsou vám odemčeny ihned při složení tutoriálové zkoušky. Kariérní režim je zde totiž dále rozdělen do jednotlivých tříd. V každé z nich máte odemčený jen určitý počet letadel a misí, přičemž každou další třídu si budete muset nejprve odemknout, tzn. získat příslušnou licenci.
S tím souvisí další zajímavý aspekt a tím je možnost vystoupit z letadla a jednoduše se procházet po okolí pěkně po svých. Díky této novince byla do hry implementována také nutnost provádět tzv. předletovou kontrolu. Ta spočívá v odstraňování všelijakých plastových držáků, samolepek a různých věcí, které vaše letadlo nějak chrání. Musím říci, že i když se může na první pohled zdát, že jde jen o maličkost, dokáže navodit ještě větší realismus a ponořit vás do atmosféry, v níž se bude mnohem více cítit jako skutečný pilot. Za mě určitě povedený krok a tvůrce za něj rozhodně chválím.
Zajímavý je i odpočinkový fotografický režim
S novinkami ale pořád nekončíme. Další činností, kterou můžete v novém Microsoft Flight Simulator 2024 dělat, je plnění fotografických úkolů. Jedná se sice o vedlejší činnost, která může zároveň sloužit i jako takový trénink, ale díky ní se podíváte na zajímavá místa po celém světě, včetně naší krásné České republiky. Vaším úkolem bude většinou vyfotit různé památky, přírodní úkazy, jako je například Grand Canyon, zámek Hluboká nad Vltavou, Eiffelovu věž, pyramidy a další. Hlavní náplní vaší práce bude plnit různé výzvy, jako je třeba zachycení některé památky při západu či východu slunce, v různém úhlu či za jiných dalších podmínek. Abych však mluvil na rovinu, hlavním cílem tohoto režimu u mě nebylo ono fotografování. Většinou jsem se u dané pamětihodnosti chvíli zastavil a kochal se, jak krásně ji dokázalo Asobo Studio zpracovat. Pokud si tedy budete chtít po práci na chvíli odpočinout a podívat se na významná světová místa, je pro vás režim nazvaný World Photographer jako dělaný.
Pokud by vás nebavilo ani jedno z toho, je tu ještě možnost zcela volného létání v režimu Free Flight. Zde si můžete vybrat, v jakém koutu světa chcete se svým strojem vzlétnout, takže můžete úplně bez problémů odstartovat například u svého domu, přistát někde poblíž a podívat se, jak vlastně váš dům v Microsoft Flight Simulator 2024 vypadá. Velmi se mi zde líbí mapa, která je zpracovaná formou reálné zeměkoule. Dá se jí jednoduše otáčet a zvolit si libovolné místo na jakémkoli světadíle. Tím se pomalu dostáváme k další kapitole, kde si řekneme něco o vizuální stránce a detailním fyzikálním modelu, což je další chlouba nového dílu.
Zdroj: Microsoft
Vizuál téměř bez chyb a parádní fyzikální model
Co se vizuální stránky týče, vypadá nový Microsoft Flight Simulator 2024 skvěle a oproti předchůdci udělal nějaký ten krok vpřed. Zpracování měst a celkově prostředí vypadá navzdory celkovému streamování opravdu dobře, a pokud máte dostatečně výkonný počítač a dostatečně rychlý internet, můžete si užívat detailních scenérií, které realitě odpovídají více než kdy dříve. Najde se však i několik stinných stránek. Tou první je zpracování evropských vesnic a měst. Nějaký vizuální pokrok zde sice je, ovšem stále jsem si při létání okolo mého bydliště či jiného českého města připadal spíše jako někde na americkém venkově. Alespoň malou útěchou je to, že obrysy a vlastně celkové základy odpovídaly docela přesně (kostel byl opravdu kostelem, vysílač vysílačem a zámek zámkem). Dalším plusem je to, že hlavní města a památky (jako například právě Hluboká nad Vltavou) vypadají jako jejich skutečné předlohy a v tomto ohledu nemohu vývojářům asi nic vytknout.
Bohužel, s přesunem do plného streamingu přichází další nemilá věc, se kterou je nutné při nákupu počítat. Pokud nemáte alespoň doporučených 50 Mbps, připravte se nejen na nutnost snížení detailů, a to i přes fakt, že třeba máte dosti výkonné PC. U pomalejších linek bude občas docházet také k různým grafickým artefaktům, jako jsou rozmazané textury nebo jejich doskakování. Jak jsem výše psal, při omezení mé rychlosti se kvalita streamingu snížila a už u rychlosti 50 Mbps jsem musel z Ultra nastavení přepnout na High, aby můj internet více stíhal. Asi se dá říci, že problémy mohou stále souviset i s nedokonalou stabilitou serverů, a nedá se vyloučit, že pro uživatele pomalejšího internetu Microsoft kvalitu ještě navýší. Rozhodně však považuji za nutné na tuto skutečnost upozornit. Pokud bydlíte v nějaké vesnici, kde je stále k dispozici jen nějaký deseti megabit nebo dvaceti megabit, do koupě nového dílu bych se zatím nijak nehrnul a zkusil počkat, zdali Asobo Studio dokáže servery ještě nějak optimalizovat.
V čem Microsoft Flight Simulator 2024 exceluje, je fyzikální model. Letadla se při létání chovají velmi realisticky a na svých zádech dokážete poznat i sebemenší turbulenci, střih větru nebo změnu počasí, které vás dokážou hodně potrápit. Nejsem sice reálný pilot, takže nemohu úplně garantovat 100% realičnost, ale z mých dojmů mohu říci, že za každého počasí a odlišných povětrnostních podmínek se každé letadlo chovalo úplně jinak a ke každému jsem musel přistupovat s trochu jiným citem a soustředěním. Když už jsme u letadel, Microsoft Flight Simulator 2024 absolutně nešetřil na svém leteckém parku. Počet strojů, které budete mít k dispozici, závisí na edici, kterou si na Steamu či v oficiálním Microsoft Store zakoupíte. Ta základní obsahuje nějakých 70 letadel a 150 letišť, zatímco nejdražší Avalon edice má ve svém talónu 125 letadel a 160 letišť. K dispozici máte nejen klasická letadla známých výrobců, ale také se po světě můžete proletět létajícím balónem, vrtulníkem nebo různými vznášedly. Na výběr je toho opravdu přehršel. Tímto bych recenzi ukončil a vrhnul se na naše klasické závěrečné hodnocení.
Zdroj: Microsoft
Microsoft Flight Simulator 2024 ve srovnání s předchozím MFS 2020 přináší revoluční změny a nabízí mnoho zajímavých novinek. Asi tou největší je rozsáhlá kariéra, v níž si vyzkoušíte většinu známých činností a profesí, a také parádní fotografický režim, kde zase dostanete možnost prohlédnout si největší světové památky. Oceňuji taktéž možnost vystoupení z letadla či implementaci předletové kontroly. Bohužel se však najde i několik zádrhelů. Jde především o přesun do cloudového prostředí, který neproběhl úplně hladce a také dává omezené možnosti těm, kteří nemají přístup k rychlému internetovému připojení, byť mohou mít výkonné PC. Pokud jste milovali předchozí díl a chcete si vyzkoušet zmíněné novinky, klidně do hry těch 80 eur investujte. Za mě je inovací dostatek na to, aby si Microsoft Flight Simulator 2024 svoji cenovku obhájil. Pokud vám však o kariéru tolik nejde a jen si chcete volně létat, nemusíte s koupí nijak zvláště spěchat. Osm a půl bodu z deseti.