Desková hra Čajová zahrada je dílem českého autora Tomáše Holka, o kterém jste mohli již slyšet v souvislosti s jeho dalšími hrami: SETI: Pátrání po mimozemské inteligenci a Galileo Galilei. Čajovka vás přenese do období staré Číny, kde se stanete majiteli prvních čajových zahrad. Samotný císař vás pověří úkolem tuto rostlinu a nápoj co nejvíce rozšířit. Jedná se tak o kompetitivní strategickou eurohru kombinující mechanismy budování balíčku, umisťování pracovníků, správu zdrojů a provádění co nejlepšího komba akcí. Během pěti pevně stanovených kol tak musíte dosáhnout co nejvíce bodů. Desková hra je určena pro dva až čtyři hráče od dvanácti let a jedna herní partie vám zabere kolem půl hodiny na jednoho hráče. Vychází pod vydavatelstvím Albi.
Čajová krajina na stole
Hned po otevření krabice mě velmi potěšil připravený insert. Ještě před vyloupáním mi bylo jasné, že každá věc bude mít své přidělené místo. Součástí balení je herní plán, desky hráčů a jejich barevně odlišené dřevěné meeply v podobě čínských pagod, pracovníků, lodí a bodovacího žetonu. Kromě toho tu je několik typů kartonových žetonů a různě velikých karet. S obalovači karet bohužel insert úplně nepočítá. Obecně jsou komponenty kvalitní a grafická podoba celé deskové hry Čajová zahrada se drží motivů staré Číny, navíc je všechno krásně barevné a ikonografie zřetelná.
Na začátku hry si každý hráč vybere svou desku a příslušnou barvu figurek. Na desce jsou předtištěná místa pro pagody představující čajové zahrady, které půjde umisťovat na herní plán, a pod nimi je znázorněno šest košů na čajové lístky, každý se vzrůstajícím číslem úrovně. Tam si hráči budou vypěstované či získané čajové lístky umisťovat, přesouvat a využívat je jako platidlo. Pod desku se pak vykládají zahrané karty jednotlivých tahů.
Největší část společného herního plánu zaujímají rozparcelované a barevně odlišené skupiny polí s destičkami šálků. Jednotlivá pole si můžete zabrat pro své čajové zahrady. Každé obsahuje bonusovou odměnu pro majitele a číslici, která udává, jak kvalitní čajové lístky bude ve sklizni poskytovat. Celkový počet polí je rozdělen protékající řekou Jang-c’-ťiang, která tvoří stupnici a obsahuje různé symboly. Kromě toho na herním plánu najdete čajovou univerzitu, stupnici císaře, počítadlo kol a samozřejmě bodování. Pod plánem jsou předpřipravená místa pro nabídky herních karet.
Od stavby zahrad po fermentaci
Čajová zahrada je středně těžká eurohra. Máte předem stanovený počet pěti herních kol, která můžete rozdělit do až čtyř postupných hlavních tahů, navazujících vedlejších akcí a neomezeného počtu volných akcí. Vaším úkolem je pak vše nakombinovat co nejefektivněji dohromady. Na začátku kola si hráči do ruky vždy lízají čtyři karty ze svého dobíracího balíčku. Každá karta má ve svém rohu uvedenou sílu, tedy přenesenou hodnotu, kterou budete následně využívat. V rámci tahu jich můžete z ruky vyložit, kolik chcete, a následně si lze vybrat jednu z pěti hlavních akcí.
První akcí je stavba čajové zahrady. Abyste ji mohli vykonat, musíte mít dostatečnou sílu odpovídající číslu pod pagodou, kterou chcete umístit na své hráčské desce. Následně si můžete vybrat libovolné volné pole vedle vámi již vlastněného pole. Pokud byste chtěli nějaké vzdálenější pole nebo překročit řeku, musíte mít sílu o další dva body vyšší.
Druhou akcí je nákup akční karty. Ty jsou ve veřejné nabídce pod herním plánem. Podle pozice je pak určena jejich cena v hodnotě nutné vyložené síly. Karta nejvíce vlevo stojí jen jednu, a naopak ta nejvíce vpravo pět. Na konci každého kola a nakupováním se pozice mění. Kromě toho má každá karta svou vlastní cenu v podobě konkrétní úrovně a počtu čajových lístků a symbolů konvic k zaplacení.
Třetí akcí je nákup karty karavany, které fungují jako směnný obchod. Za určitý počet vlastněných lístků dostanete různé odměny a zároveň za vyloženou sílu dostanete další. Na výběr je vždy z jedné slabší a druhé silnější. Splnit však musíte od každé jednu. Tedy zaplatit nějaké lístky a zároveň mít nějakou tu sílu.
Čtvrtou akcí je fermentace. Když totiž na konci každého kola sklízíte své čajové zahrady, získáváte čerstvé zelené lístky, které postupem času vadnou – snižuje se jim jejich úroveň. Pokud je ale fermentujete (otočíte ze zelené strany na hnědou), jejich kvalita se postupem času naopak zvyšuje. Vyložená síla pak odpovídá počtu lístků, které můžete fermentovat.
Poslední hlavní akcí je extra sběr, při němž lze dle síly sklidit své zahrady znovu.
Karty, symboly a odměny na každém kroku
Při vykládání karet pro hlavní akci je dáváte přes sebe a záleží na tom, kterou kartu necháte viditelnou na vrchu. Většina tam totiž má nějaký dodatkový symbol. Může jím být konvice, kterou využíváte při zmíněném nákupu karet, anebo třeba některý ze symbolů tří dostupných vedlejších akcí. Pokud tam necháte symbol lodě, můžete jako vedlejší akci provést posun po řece. Za každé políčko dostanete odměnu a podle toho, kam až se dostanete, získáte na konci hry vítězné body. Podobně pak funguje symbol pergamenu, který vám umožní studium na univerzitě. To znamená posun vašeho pracovníka a výběr ze dvou polí s akcemi k okamžitému provedení. Poslední vedlejší akcí je symbol šálku, sloužící pro jeho výrobu. V tomto případě berete z herního plánu žetony šálků a skládáte je ideálně podle barev dohromady, což vám přinese opět nějaké ty odměny a na konci body.
K tomu všemu pak ještě máte k dispozici volné akce, které lze ve vašem tahu provést kdykoliv a opakovat je, dokud na ně máte zdroje. Jednou z nich je postup na stupnici císaře. Ta je opravdu důležitá, protože tak lze získat silné a dobře bodované karty, včetně dalších odměn. Dále lze využít bonusy ze složených šálků anebo třeba zopakovat po zaplacení lístky vedlejší akci. Poslední akci je využití svitků, což jsou žetony, které lze získat a přidávají vám +1 k síle, konvice anebo možnost zopakovat vedlejší akci. Výše zmíněné akce lze tedy provést v rámci jednoho tahu, po něm hraje další hráč a vy pak můžete provést tah další. Pro tento tah vám v ruce musí zůstat nějaké karty k zahrání. Musíte tak počítat vždy dopředu, co zahrajete a do kolika tahů karty v ruce rozdělíte.
Dynamika růstu a závod za body
Skvělou, ne tolik obvyklou mechanikou deskové hry Čajová zahrada je, že koupené karty si přidáváte ihned do ruky, nikoliv do dobíracího balíčku, a tak je lze hned v dalším tahu využít. Po konci kola se vlivem pomyslného času posunou vaše lístky v koších na hráčské desce, následně se sklidí vaše zahrady a posunou se karty v nabídce. Zpravidla jsou první kola poměrně rychlá, můžete udělat jen něco málo akcí a všechny své tahy nevyužíváte, protože toho moc nemáte. Postupně však stavíte zahrady, získáváte více lístků, kupujete silnější karty, slabé odstraňujete, a tak v posledních kolech vše hodně kombinujete, abyste si na konci připsali co nejvíce bodů.
Body se získají za nakoupené akční karty, aktivované karavany, za karty císaře a postupu po jeho stupnici, za plavbu po řece, studium na univerzitě, výrobu šálků a nakonec za nevyužité svitky a žetony. Cest k vítězství je tak několik a nelze se úplně zaměřit na vše najednou. Je proto potřeba si vybrat svou ideální cestu a držet se jí. Při hře dvou hráčů je to poměrně snadné, herní plán je pro vás dostatečně velký a většinou si karty ani navzájem nevyzobáváte, se třemi a speciálně čtyřmi hráči je už herní plán přeplněný, respektive ne každé pole je dostupné pro všechny, karty se více obměňují a někdo vám je pravděpodobně, než zas budete na řadě, sebere. Na druhou stranu se tak karet mnohem více obmění a dostanete se k těm silnějším, což při dvou hráčích není úplně možné. Karty jsou totiž v balíčku zamíchané a po určitém čase je prostě musíte dostat.
Čajová zahrada je středně těžkou eurohrou, ve které máte k dispozici pět hlavních, tři vedlejší a čtyři volné akce. Ty se snažíte během pěti kol o několika tazích co nejlépe s pomocí akčních karet a nasbíraných čajových lístků využít a nakombinovat. Cest k vítězství je několik a postupné získávání síly je uspokojující. Tematicky je vše pěkně provedeno s několika neotřelými herními prvky. Znovuhratelnost je pak navýšena náhodným rozložením bonusů a jednotlivých karet, které se mění i podle počtu hráčů.