LEGO Horizon Adventures - cover

LEGO Horizon Adventures – kostičkovaná varianta Aloy pobaví, ale je až příliš jednoduchá

27. 11. 2024
Zdroj náhledu: Sony

Akční adventura Horizon Zero Dawn z roku 2017 nastartovala jednu z momentálně nejpopulárnějších herních franšíz ze stáje Sony. Někdejší exkluzivka pro PlayStation se nakonec dočkala i portu pro počítače, pokračování Horizon Forbidden West a nedávno dokonce remaku. Launchovým titulem pro VR headset PS VR2 se pak stal spin-off Horizon Call of the Mountain. Nejnovějším přírůstkem do série je LEGO Horizon Adventures, které se snaží oslovit především mladší hráče. 

Kostičkovaný ráj to napohled 

Co na LEGO Horizon Adventures zaujme na první pohled, je výtvarné řešení a technická kvalita grafiky. Jde o jednu z mála LEGO her na známé popkulturní motivy, v níž je z virtuálních plastových kostiček vytvořený celý svět, a nikoli jen vybrané prvky. Výsledek vypadá famózně. Prostředí i komplikované modely robotických dinosaurů tím získávají punc realističnosti – vždyť vše, co vidíte, by se ze stavebnice dalo doopravdy postavit! 

LEGO kostičky navíc díky systému Lumen, který je součástí Unreal Enginu 5, realisticky odrážejí světlo a při bližším pohledu jsou na nich vidět všemožné škrábance a jiná drobná opotřebení či výrobní nedokonalosti. Iluze autenticity a fyzičnosti herního světa je tedy téměř dokonalá. Grafika videoher se dnes sice neposouvá tak prudce jako v devadesátých letech, ale LEGO Horizon Adventures je jasným důkazem, že se vývoj rozhodně nezastavil. To, co se ve hře renderuje v reálném čase, by totiž s klidem obstálo jako celovečerní animovaný film. 

Jelikož skutečné LEGO není ani tak o koukání, ale především o stavění (a přiznejme, že také o destrukci), je docela škoda, že do hry se to promítá jen minimálně. Část prostředí sice reaguje na vnější podněty, ale většina objektů je jako přibitá a nedá se s nimi jakkoli manipulovat. Aloy občas něco sama postaví, ale to se děje jen prostřednictvím jednoduché animace, do níž hráč nijak nezasahuje. 

Mládí i tak velkou apokalypsu bere s humorem

Kromě chytlavé grafiky LEGO Horizon Adventures charakterizuje také postmoderně sebereflexivní humor. Dojde na něj jak v dialozích postav, tak ve způsobu, jakým je převyprávěn základní příběh původního Horizon Zero Dawn. Potlačením surovosti postapokalyptického světa a vyzdvihnutím motivů přátelství a ochrany přírody samozřejmě hra vychází vstříc dětem. Trefným komentováním různých vypravěčských a popkulturních klišé ale zůstává zajímavá i pro dospělé hráče. Pokud už tedy sebereflexivitou v moderní geekovské kultuře nejsou přejedení. Humor se, podobně jako zpracování animace, hodně podobá filmovému LEGO příběhu (2014), takže pokud vás tento úspěšný animák bavil, zřejmě vám bude vyhovovat i LEGO Horizon Adventures. 

Příběh hry v zásadě kopíruje Horizon Zero Dawn, byť některé motivy a dějové kličky zcela vypouští. Nacházíme se v daleké budoucnosti, kdy se lidstvo po neznámé katastrofě vrátilo k primitivnímu způsobu života ve stylu pravěkých společností. Mezi nimi se ovšem prochází robotičtí dinosauři nejasného původu, kteří navíc od určité doby začali být docela agresivní. Mladá hrdinka Aloy je sirotkem nalezeným v útrobách posvátné hory. S pomocí přátel se pokouší odhalit tajemství svého původu i osudu starého světa. Brání ji v tom především fanatické království Carja uctívající boha Slunce. 

Jak vytrhnout dinosaurovi stoličku

Z Horizon Zero Dawn si LEGO Horizon Adventures vypůjčily i základy soubojového systému, byť ten byl zjednodušen do podoby částečně připomínající twin-stick střílečku. Stále je však nejjednodušší cestou k úspěchu přesné míření na slabá místa dinosauřích těl. Tímto způsobem z nich může Aloy strhávat důležité součástky, což je výrazně oslabuje a také připravuje o možnost provádět určité druhy útoků. 

V základu má zrzavá hrdinka k dispozici klasický luk, ale při své cestě může sbírat i speciální upgrady a sekundární zbraně s omezenou kapacitou munice (např. luk s ohnivými šípy nebo nástražné pasti). Zejména ve druhé polovině hry mají důležitou roli také různé přírodní hrozby, jako jsou kaluže lávy či ostnaté rostliny. Aloy mezi nimi musí ve víru bitvy opatrně kličkovat, ale zároveň je může využívat ve svůj prospěch. 

Když hloubka schází

Hrát lze i za několik dalších postav, s nimiž se Aloy v průběhu svého dobrodružství seznámí. Každá z nich má k dispozici nějakou unikátní zbraň. Po absolvování prologu jde také celou hru hrát v lokální i síťové kooperaci dvou hráčů. Kooperační režim ovšem nemá žádnou zvláštní hloubku – jen zkrátka nejste na robotické protivníky sami. Hlavním smyslem toho módu je tak nejspíš umožnit společné hraní s vaším potomkem či mladším sourozencem. 

Plytkost a repetitivnost základní hratelnostní smyčky je vlastně hlavním nedostatkem LEGO Horizon Adventures. Klasický Horizon Zero Dawn hodně táhne napínavě vystavěný příběh a množství aktivit, které lze vykonávat, narušuje případný stereotyp. V LEGO Horizon Adventures ale většinu času jen přímočaře běháte od souboje k souboji, přičemž jediným rozptýlením jsou občasné krátké odbočky k drobné odměně nebo naprosto triviální puzzly. Hratelnosti tak chybí pestrost. 

Druhá polovina, v níž procházíte komplikovanějšími arénami a vybíráte z více druhů dočasných upgradů, je naštěstí zábavnější než ta první. Pozitivně vnímám i pasáže v Kotlech, automatizovaných továrnách na roboty. Ty totiž herní mechaniky obohacují také o skákání. Je jich ovšem příliš málo na to, aby vyvážily ty příliš strohé a jednoduché úseky zejména na začátku hry. 

LEGO Horizon Adventures je příjemná, vtipná a do velké míry oddechová hra s krásnou grafikou, která je vhodná pro společné hraní s dětmi. Fanoušky Horizon Zero Dawn potěší humornými odkazy, ale kvůli jednoduché hratelnostní smyčce a velké míře repetice nejspíš málokoho skutečně strhne.

Klady
  • vynikající grafika a vizuální stylizace
  • sebereflexivní humor
  • rozmanité prostředí
Zápory
  • plytká hratelnost
  • repetitivnost herní náplně
  • nízká interaktivita prostředí
Platforma PS5
  • Datum vydání 14.11.2024
  • 0.0

    Doporučujeme

    Vizuál

    Audio

    Příběh

    Znovuhratelnost

    Technické zpracování

    Obtížnost

    Miroslav Libicher

    S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

    Sledujte nás:

    © 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.