Sametová revoluce, která proběhla v Československu v listopadu a prosinci 1989, byla klíčovým momentem v dějinách země, kdy došlo k nenásilnému svržení komunistického režimu, který trval více než 40 let. Začala 17. listopadu 1989 poklidnou studentskou demonstrací v Praze, která byla brutálně potlačena policií. Následné protesty a masové demonstrace, podporované širokou veřejností, vedly k rychlé erozi moci komunistické vlády. Významným symbolem revoluce bylo spojení opozice, včetně Václava Havla, a veřejnosti v požadavcích na politické změny, což nakonec vedlo k abdikaci komunistických vůdců a k první svobodné volbě prezidenta. Tento mírový přechod k demokracii je považován za jeden z nejdůležitějších momentů v moderní historii Československa. A přesně o tom je i Velvet 89 od Charles Games, jen tedy lokálněji.
Jak stojí u informací o hře: „Čeho se studenti, dělníci, doktorky i babičky báli a v co doufali? Hledejte na zaplněných náměstích ty, kteří vám chtějí říct, proč se rozhodli ozvat. Ale abyste je v davu našli, budete muset být pozorní – všímat si barvy oblečení, účesů nebo detailů v okolí.“ Pražský příběh jsme ve školách slyšeli snad všichni, jsou o něm stovky knih, ale víte, co se dělo v severních Čechách nebo OSTRAVĚ? Právě Velvet 89 má připomínat tuto velkou událost našich dějin, díky které máme tu slavnou svobodu a demokracii.
Titul vznikl jako součást projektu Příběhy bezpráví ve spolupráci se společností Člověk v tísni s jejím vzdělávacím programem Jeden svět ku příležitosti blížícího se 35. výročí sametové revoluce. Slovy Ondřeje Trhoně: „Sami jsme fanoušci hidden-object her jako Hidden Folks nebo Krispy Street a chtěli jsme tuhle poutavou mechaniku použít jako způsob, kterým se hráči a hráčky mohou doslova probírat naší historií, včetně příběhů, na které se často zapomíná," dodává. „Teplice, Ostravu i Národní třídu jsme zpracovali stylizovaně, v ručně kreslené grafice. Spíš než o fotorealističnost nám šlo o to zachytit náladu, atmosféru, dominanty jednotlivých měst… Velvet 89 je zároveň připomínkou, kolik se toho změnilo. Od už stržených soch milicionářů po policejní uniformy.“
Ono by se skutečně na naše bohaté dějiny nemělo zapomínat, a tato česká hra je jen perfektní vlaštovkou k tomuto tématu. A pro remcaly, kdyby si někdo myslel, že hra bude zbytečně drahá, nejen, že bude dostupná na PC, iOS a Androidu, ale vyjde už 17. října, a to nejlepší? Bude zcela ZDARMA! A jen tak pro informaci, zajímavá data ze 17. října – v roce 1905 car Mikuláš II vydal Říjnový manifest, 1979 dostala Matka Tereza Nobelovu cenu za mír, Lata Brandisová vyhrála v roce 1937 jako první žena Velkou Pardubickou a v pražské Redutě proběhla v roce 1974 premiéra hry Divadla Járy Cimrmana – Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Nebo je to také možná vybráno proto, že je to měsíc před tím, než Sametová revoluce, o níž Velvet 89 vypráví. Kdo ví.