Heroes of Normandie - Cover

Heroes of Normandie – deskovka, nebo digitální verze?

16. 7. 2024
Zdroj náhledu: IGDB

V poslední letech je stále více časté, že se z úspěšné deskové hry stane digitální adaptace nebo že se z úspěšné videohry stane desková hra. Důkazem toho mohou být hry jako Scythe, Northgard, Frostpunk a mnohé další. Heroes of Normandie nejsou výjimkou a spadají do pomyslné kategorie desková hry, která se dočkala své digitální adaptace.

Kde se vzali Heroes of Normandie?

Desková hra Heroes of Normandie původně vyšla v roce 2014 k 70. výročí Dne D, tedy vylodění v Normandii, jakožto odkaz pro všechny hrdiny, kteří se bojů v Normandii zúčastnili. Vzhledem k poměrně svižné hratelnosti a snadnému konceptu hra získala na popularitě, a tak v roce 2015 byla uvedena i digitální podoba pod názvem Heroes of Normandie. V roce 2022 dostala původní hra předělávku v podobě Heroes of Normandie: Big Red One Edition. Tu nám na český trh přineslo vydavatelství Blackfire pod názvem Hrdinové Normandie: Edice velká červená 1. Jak si ve srovnání stojí obě verze, se dozvíte v následujících řádcích.

Hrdinové Normandie: Edice velká červená 1 se odehrává v roce 1944 na území válkou zmítané Normandie. Hra je určena pro 1–2 hráče od 14 let. Skládá se ze scénářů, přičemž jeden scénář vám zabere zhruba od 40 do 60 minut. Sólový režim pak zhruba 60+.

Digitální verze nabízí kromě mrtvého multiplayeru šest herních režimů proti AI, které zahrnují tutoriál a kampaň tvořenou šesti scénáři za tři strany, jimiž jsou Německo, Amerika a vojska Commonwealthu. Nechybí ani režim Skirmish neboli šarvátka, který slouží pro rychlé a úderné boje. Následuje Custom Missions, v němž můžete hrát vlastní vytvořené mise, a nakonec tu jsou roguelike kampaně za Německo a Ameriku. Vesměs se jedná o stejný mustr jako v jiných hrách, kde se postupně dostáváte dál a odemykáte si různé bonusy, jednotky a karty.

Zde musím jednoznačně vypíchnout tutoriál v digitální verzi a také hratelnost. Oproti deskové předloze je tutoriál snadnější k pochopení, čemuž napomáhá i uživatelské rozhraní a fakt, že všechno jednoduše vidíte na obrazovce, jen posouváte myš a plníte příkazy dle pokynu. Hratelnost je také v tomto bodě jednoznačně snadnější, prostě je to jednodušší.

Je lepší hrát na stole, nebo na PC?

Samozřejmě otázka, která napadne každého. Na tuto otázku není přímá odpověď, protože jak desková, tak digitální verze má svoje plusy a minusy. Hratelnost vychází a padá na stejných základech. Máte zde scénáře, které mají primární a vedlejší úkoly. Tyto scénáře jsou omezeny, nejen co se týče počtu jednotek pro každou stranu, ale také co do počtu tahů. Ohledně hratelnosti všechno z větší či menší části stojí a padá na faktoru náhody, kterým je hod kostkou. Tento hod kostkou dokáže prakticky rozhodnout celou hru, a to jak v digitální, tak v deskové verzi. 

Heroes of Normandie staví na taktickém základu a skrytém plánování, neboť na začátku každého tahu dostanete karty, rozdělíte rozkazy a následně hrajete. Přidělení karet je náhodné a vy si jen určíte, kterou kartu z balíčku vyhodíte a nahradíte jinou, případně zda doplníte použité karty novými.

Skryté přidělení rozkazů má taktický prvek. Rozkazy slouží k určení, se kterými jednotkami a v jakém pořadí budete daný tah primárně hrát. Máte tak zpravidla 3–4 rozkazy a jeden navíc k blufování. Tento prvek má největší vliv hlavně v deskové verzi hry nebo pokud hrajete proti živému hráči v digitální verzi. AI na něj prakticky nebere ohledy a je jí naprosto jedno, zda jste přidělili rozkaz pro blufování, nebo přímý normální rozkaz.

Při hře proti skutečnému, živému hráči má tento skrytý prvek plánování taktickou formu. Soupeř totiž musí chtě nechtě počítat s tím, že některá jednotka může, ale nemusí zaútočit, a musí to zohlednit ve své vlastní strategii. 

Aktivační fáze je u obou verzí stejná. Na základě rozdělených rozkazů střídáte vzájemně své jednotky a vykonáváte akce útoku, případně střelby a pohybu. V tomto ohledu si obě verze nemají moc co vytknout a autorům digitální verze, kterými jsou Cat Rabbit, se povedlo velmi dobře přenést hratelnost deskové verze hry do té digitální.

Kostky jsou vrženy

Veškerý důraz na využívání terénu jakožto budov, které zvyšují obranu, nebo křoví, které snižuje zorné pole útočníků a pomáhá tak chránit danou jednotku, částečně hatí důraz na náhodu. Zmíněný hod kostkou ovlivní celou hru a je už jedno, zda máte sebelepší strategii nebo sebelepší karty.

Kostkou hodíte v případě útoku a obrany. Když se rozhodnete se svou jednotkou zaútočit, hodíte kostkou a ta ovlivní sílu obrany i útoku. Ano, každá z vašich jednotek má různé body obrany, pancíř, sílu útoku, a to všechno můžete ovlivnit do určité míry i terénem nebo vzdáleností, která dává postih k síle střelby, a kartou. Pokud vám ale budou padat samé jedničky, ani sebelepší karty s dobrou strategií a rozmístěním vám prostě nepomohou. Kvůli omezenosti tahů na daný scénář nemůžete spoléhat ani na taktiku „okusování“, při němž, jako tomu je u jiných her, můžete svého protivníka po částech udolat.

Modulárnost hry a možnost vytvářet vlastní scénáře

Pokud vás výše zmíněné neodradilo, Heroes of Normandie pro vás mohou být skvělou zábavou. Tomu pomáhá i fakt, že hra je modulární, a jakmile se naučíte její základní mechanismy, můžete mnoho věcí změnit nebo ovlivnit, případně si můžete přímo navrhnout vlastní scénáře. V digitální verzi můžete taktéž tvořit vlastní scénáře a mise. Některé se dokonce, a to jak v případě digitální, tak deskové verze, dají najít přímo na internetu nebo ve vybraných skupinách.

Heroes of Normandie je i přes výše zmíněné pohodová tahová strategie z válečného prostředí, která dokáže zabavit, a to v obou případech. Jen vám nesmí vadit prvek náhody v podobě hracích kostek. Případně si prostě pravidla trochu přizpůsobte „mrk“ 😉

Petr Polák

Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.