Ačkoliv v dnešní době u malých dětí frčí spíše Tlapková patrola, hned na druhém místě jsou již po generace dinosauři. Tato majestátní zvířata, která kdysi dávno vládla zemi, jsou neuvěřitelně fascinující. A tak se není co divit, že na trhu najdete i mnoho her s dinosaury. Občas jsou použiti jen v podobě líbivých obrázků a hra by vlastně mohla být o čemkoliv. Často se však podaří dinosauří téma zachytit věrně. V současnosti na crowdfundingové platformě Donio můžete finančně podpořit vznik původní české hry PRAVĚK: Od trilobita k člověku, která vás i něco naučí.
Autorem deskové hry PRAVĚK: Od trilobita k člověku je Martin Koláček. Ten sice hry tvoří již přes deset let, dosud šlo však převážně o tituly určené pro mobilní telefony. PRAVĚK: Od trilobita k člověku by se v případě zájmu měl stát prvním dílem série Dějepisné deskovky. Hra je určena pro 2–4 hráče.
Kde bych našel prvního člověka?
Ve hře se stanete archeology pátrajícími v hlubinách času po zkamenělinách, s nimiž se pokusíte obhájit nejrůznější teorie. V každém tahu máte k dispozici čtyři akční body, pomocí nichž se můžete pohybovat v různých dějinných obdobích tří různých ér, hledat nálezy nebo obhajovat teorie. V každém období můžete nalézt pouze karty živočichů a rostlin, kteří v něm skutečně žili. Nenásilnou formou se tak můžete učit o tom, jakým stylem probíhala evoluce a zdali se Stegosaurus mohl stát potravou Tyranosaura.
Každá karta teorie obsahuje seznam nálezů, které pro její úspěšnou obhajobu musíte předložit. Pokud tak budete chtít prozkoumat, zda dinosauři snášeli vejce, musíte mít alespoň jednoho dinosaura a k němu dva další druhohorní nálezy. Některé teorie vám navíc umožní získat bonusové body při dodání dodatečných nálezů. Ten však mohou získat i soupeři, pokud vaši teorii podpoří.
Autor pro realizaci potřebuje vybrat 70 tisíc korun. V současné době do konce crowdfundingové kampaně zbývá přibližně padesát dnů a poměrně vysoká částka. Hru si můžete pořídit za 499 Kč. Přispějete-li více, můžete kromě hry získat i některou z autorových knih, gamebooků nebo starších her.
Zdroj: Martin Koláček