White Shark Naginata - modré podsvícení

White Shark Naginata – 60gramová myšička s nevšedním designem

5. 7. 2024
 

Chorvatská značka White Shark asi nepatří na našem trhu mezi ty úplně nejznámější, avšak jedná se o firmu, která se již dlouhá léta zabývá výrobou a distribucí herního příslušenství a periferií. V nabídce nalezneme například celou řádku klávesnic, myší, sluchátek, či dokonce počítačových zdrojů a skříní. V naší redakci jsme již měli od této společnosti tu čest recenzovat herní sluchátka White Shark Taiko a dnes se tento seznam rozšíří i o zajímavou myšičku White Shark Naginata, jejíž předností je velmi nízká váha, zajímavý design a citlivost myši o rozsahu 16 000 DPI. To vše zabalené v elegantním černém kabátku a s cenovkou 49,90 euro. Jestli se jedná o povedený kousek, vám ukáže naše dnešní recenze.

Vnitřek v celé své kráse

Na úvod se podíváme na balení samotné myši. White Shark Naginata vám přijde v černé krabičce, která však obsahem příliš nevyniká. Najdete v ní pouze myš a dvojici informačních lístečků o záruce a strategii firmy White Shark o ekologické udržitelnosti. Dokonce byste zde marně hledali i nějaký jednoduchý manuál. Na druhou stranu musím pochválit možnost prodloužení záruky produktu až na úctyhodných pět let, což je jedna z výhod řady Premium Line, pod kterou patří i dnes recenzovaný kousek. 

Po stránce designu Naginata Black opravdu vyčnívá z řady. Nejedná se totiž o takovou tu klasickou „uzavřenou“ myš, jejíž design zdobí jen logo firmy či pár světýlek. White Shark se rozhodl pro trošku otevřenější pojetí a na celou myšku aplikoval symetrické dírkování, jež nám umožní bezpečně nahlédnout do nitra na základní desku. Samozřejmě, designová stránka je vždy tak trochu subjektivní otázkou. Někomu se tento styl může líbit, a někomu zase ne. Pokud ale hledáte něco odlišného a už vás nudí takové ty klasické myši, může být White Shark Naginata Black zajímavou volbou. Rozhodně cením rozhodnutí umístit veškeré informace o produktu a logo firmy na spodní stranu a přední plně věnovat jen zmíněnému jedinečnému designu. Mně osobně se toto dírkování líbí, ale jistě zde nastává otázka, jestli otevřenější vnitřek nepřinese při běžném používání kromě řady výhod i nějaké nevýhody. Samozřejmě můžeme zmínit to, že díky tomuto designu se spotřebovalo méně plastu nebo že má otevřenější vnitřek možnost lépe dýchat a tím se zefektivňuje chlazení, případně se dokázalo něco ušetřit na hmotnosti. Jak už totiž v nadpisu píšeme, White Shark Naganita Black váží úctyhodných 60 g. Musím osobně říci, že oproti 86g myši Logitech Gaming G102 Light Sync, kterou v současnosti používám, jsem 26 g dokázal při prvních pocitech opravdu poznat, a pokud jste byli dosud zvyklí na myši s vyšší hmotnosti, překvapí váš Naginata svou lehkostí. Za mě je hmotnost jednoznačným plusem a něco, na co si vemi rychle dokážete zvyknout.

Ovšem pozor!

Nyní ale k nevýhodám otevřeného designu. Jak už asi tušíte, kvůli faktu, že se White Shark rozhodl na myš aplikovat dírkování a prakticky celou plochu nechat otevřenou, je Naginata velmi náchylná na usazování prachu. Pokud byste se tedy pro tuto myš rozhodli, připravte se na pravidelné alespoň půlroční profouknutí stlačeným vzduchem. Naštěstí je ono symetrické děrování aplikováno ze všech stran, takže zbavit se prachu by nemusel být zase až takový problém. Rozhodně si ale tento typ myši v žádném případě nepořizujte na místa s vyšší koncentrací prachu. Zde už bych se totiž bál i o její dlouhodobou funkčnost.

Odezva 16 000 DPI a šest nastavitelných tlačítek

Designu myši se ještě chvíli pověnuji. Kromě klasického pravého, levého tlačítka a kolečka, které můžete také využít jako tlačítko, zde najdeme ještě jedno prostřední, jež defaultně slouží pro ovládání DPI. Jak už bylo řečeno, tato myš se může chlubit odezvou 16 000 DPI, což je dle mého názoru plně dostačující odezva, avšak na trhu existuje mnoho myšiček, které ji za podobnou cenovku nabídnou ještě o něco vyšší. V tomto ohledu můžeme zmínit například Razer Basilisk V3, popřípadě Logitech G502 Hero, jejichž číslo se zastavilo až na hodnotě 26 000 DPI.

Dále Naginata Black nabízí dvojici bočních tlačítek, která poslouží na různé úkony a jsou plně programovatelná. Defaultně můžete pomocí softwaru programovat všech šest, avšak je vysoce pravděpodobné, že mnoho hráčů využije jen ta dvě boční a maximálně některé z prostředních. Reálně se tak může jednat až o čtyři tlačítka, která můžete využít na různé prvky či úkony ve hrách. Dobrou věcí je to, že pomocí softwaru můžete vytvořit i několik profilů s tlačítky a mít tak na každou hru či práci připravený profil dle vašich představ. Také v tomto případě však musíme zmínit, že některé konkurenční produkty nabízejí možnost až 11 programovatelných tlačítek. Bude tedy při pořizování dosti záležet i na tom, zdali takovou odezvu a tolik tlačítek vlastně potřebujete.

Pomocí softwaru od White Shark si dále můžete měnit barvy podsvícení, nastavit jednotlivé úrovně odezvy DPI či měnit jednotlivé parametry, jako je rychlost scrollování, rychlost dvojitého kliku a další různé možnosti. Chválím, že program pro ovládání není zbytečně složitý a slouží jen pro nastavení těch opravdu nejnutnějších a uživateli nejužívanějších věcí. Také velikost softwaru není nikterak významná a na vašem počítači zabere jen opravdu pár mega.

Pocity z používání byly ve většině ohledů pozitivní

Na úplný závěr naší recenze si popíšeme i konkrétnější pocity z používání. Jak už bylo řečeno výše, White Shark Naginata vás už od prvního chycení do ruky překvapí svou nízkou váhou, kterou já považuji za velké lákadlo a věc, na niž jsem si časem docela i zvykl. Pozitivní pocity ale přetrvávaly po celou dobu používání, a ačkoliv existuje pár věcí, k nimž bych nějaké ty výhrady měl, s myší White Shark Naginata se mi pracovalo a hrálo skvěle. Začneme těmi pozitivními věcmi. Stisk tlačítek na mě zprvu působil trochu zvláštně a po každém jednom stisknutí se mi zdálo, jako by tlačítka vydávala trochu větší odpor. Po čase se však tato věc zlepšila a možná to bylo prostě jen tím, že se jednalo o úplně nový produkt, který potřeboval jednoduše řečeno „rozklikat“. Pokud byste si tedy tuto myš koupili a byli zprvu taktéž trochu překvapeni, nelekejte se. Rozhodně musím vyzdvihnout i ergonomii a tvar, který padne do ruky opravdu skvěle. Rozměry myši konkrétně činí 126 x 65 x 39 mm, což na stranu druhou nejsou na dnešní dobu nijak závratné hodnoty. Jako poslední ještě musím pochválit 1,8 m dlouhý opletený kabel, na jehož konci se nachází USB konektor ve verzi 2.0.

Na úplný závěr dnešní recenze jsem si nechal zadní stranu, která skrývá optický senzor Pixart PWM 3389 s rychlostí sledování až 400 IPS, což je v této cenové hladině celkem běžná věc, a i konkurence v podobě například Logitech G502 Hero dokáže nabídnout podobné parametry. Dále se na zadní straně nachází přepínač podsvícení, pomocí něhož si můžete podsvícení úplně vypnout, což mi u některých jiných kousků chybělo. Jedná se sice o drobný, ale zajímavý detail. Tím jsme se dostali na závěr dnešní recenze, nyní už si pojďme White Shark Naginata zhodnotit a udělit jí konečnou známku. 

White Shark Naginata je zajímavý kus hardwaru, který se může chlubit opravdu nevšedním designem, velmi malou hmotností 60 g, skvělým tvarem, který padne do ruky většině uživatelů, a výbornou odezvou tlačítek, jejichž stisk může zprvu působit trošku tužším dojmem. Ve výsledku se jedná o zajímavý kousek, který po stránce specifikací nijak nevyčnívá, a za podobnou cenovku prostě vybavenější kousky najdete. Po stránce designu a zpracování však jde o docela zajímavou alternativu pro ty, kteří chtějí, aby jejich myš nejen dobře fungovala, ale také nějak vypadala. Sedm bodů z deseti.

Klady
  • nevšední design s dírkováním a možností nahlédnout do útrob
  • z přední strany maximálně eliminovány všechny rušivé prvky, jako je logo výrobce
  • výborná odezva tlačítek
  • velmi nízká hmotnost 60 g
  • opletený kabel
  • rychlost sledování 400 IPS
  • velké množství nastavení podsvícení, včetně jeho úplného vypnutí
  • jednoduchý a intuitivní software s možností různého nastavení vhodný i pro neznalce
Zápory
  • otevřenější design může být náchylnější k usazování prachu a špíny
  • pro některé uživatele jen šest programovatelných tlačítek
0.0

Doporučujeme

Stanislav Hřiba

Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.