Zatímco příběhové rozšíření Elden Ringu aktuálně válcuje internet, stočila jsem své směřování kousek vedle, přesto stále setrvávám ve vodách souls-like žánru. Novozélandské nezávislé studio A44 Games se světu představilo v roce 2018 hrou Ashen. Tým se rozhodl navázat na své zkušenosti a setrvat na vyšlapané cestičce od FromSoftware. Pokud jste někdy přemýšleli, jaká hra by vznikla kombinací drsného a nemilosrdného světa titulu Elden Ring ve spojitosti s okázalým bojem a srdceryvným příběhem jako u God of War, odpověď leží přímo před vámi. Flintlock: The Siege of Dawn má být akčním RPG v otevřeném světě, v němž se budou mísit střelné zbraně s magií a sekerou.
Ruku v ruce jakožto členka koaliční armády jménem Nor Vanek se v doprovodu tajuplné magické lišky postavíte tváří v tvář těm nejmocnějším bytostem – bohům. Byli to právě oni, kdo otevřeli brány říše mrtvých a vpustili na svět mezi živé armádu nemrtvých s cílem eliminovat vše, co se ještě hýbe. Lidstvo je tak na pokraji vymření a zabránit tomu může kdo jiný než právě vy. Flintlock: The Siege of Dawn se odehrává ve fantaskním otevřeném světě, po němž Nor cestuje společně s Enkim – záhadným tvorem podobným lišce, který hlavní hrdince v boji asistuje a zároveň jí propůjčuje své magické dovednosti.
Při zkoušení demoverze jsem se sama na vlastní kůži přesvědčila, jak známý, přesto unikátní systém vývojáři vymysleli. Nepřátelé jsou skutečně tvrdým oříškem, mají skvělou obranu a rozdávají silné rány. Bossové jakbysmet. Jejich ukazatel životů se až nehezky rozlézá po celé šířce obrazovky a nevyhnete-li se frontálnímu útoku, vmžiku můžete čichat zespodu k fialkám. To vše neodmyslitelně k žánru souls-like patří, ovšem Flintlock: The Siege of Dawn k tomuto zlatému jádru přidává špetku pozlátka. Nejenže Nor může plynule přepínat mezi brutální sekerou na blízko a střelnou zbraní na dálku, do hry vstupuje navíc Enkiho magie a cool komba zachycená z toho nejprďáčtějšího kamerového úhlu. Když se sekera zarazí do lebky vašeho protivníka nebo zasadíte smrtelnou ránu pistolí přímo do obličeje, kamera to vše sleduje z těsné blízkosti, a to je panečku pošušňáníčko.
Každý úspěšný úder, krytí i magické útoky vás odměňují body sčítajícími se pomocí procent. Jakmile obdržíte poškození, procenta se vynulují, čímž přicházíte o dosud vybojovaný zisk, nepřevedete-li si ho včas na body. Ty představují vaši reputaci, což funguje jako herní měna k nákupu nejrůznějšího vybavení a předmětů. Stačí však chvilka neopatrnosti a smrt vám zaklepe na dveře. Tím vaše reputace klesne na nulu, ale nemějte obavy, můžete si ji vyzvednout na místě, kde jste zemřeli. Body reputace si představte jako Souly, avšak nefungují na stejném principu. Nor s Enkim zvyšují levely skrze klasické zkušenosti, díky čemuž se učí nové schopnosti a rozšiřují si tak svůj bojový repertoár.
Svět Flintlock: The Siege of Dawn je obrovský a nádherný. Všudypřítomné rozvaliny a pozůstatky po boji utváří atmosféru postapokalyptického světa bojujícího o holou existenci. V rámci demoverze se Nor může pohybovat pouze pěšky. Její atletická postava hráči dovoluje používat různé pohyby a způsoby, jak se dostat na vyvýšená, vzdálená i skrytá místa. Prozkoumávání temného světa s sebou nese plošinovkové prvky a nabízí hned několik cest, kudy se vydat. Backtracking rozhodně v pozdější fázi hry nevylučuji, protože na řadu míst se se základními schopnostmi zkrátka nedostanete. Enki je však i v tomto ohledu skvělý pomocník, protože dokáže Nor teleportovat na obrovské vzdálenosti, což se v mnoha případech rozhodně hodí.
Při procházení poničeného světa jistě narazíte na vesnici napadenou nemrtvými. Jakmile porazíte nepřátelského velitele, nebo minibosse, chcete-li, do osvobozené vesnice se navrátí její původní obyvatelé a ani po zasednutí k ohništi už jen tak nezmizí. Tato městečka vám odemykají nejen obchodní příležitosti, ale také řadu úkolů a NPC. Většina postav je pouze pro efekt zaplněného prostoru, ale s některými si dokonce můžete střihnout partičku hazardu. Minihra Sebo je taková variace stolní hry halma a náramně zpestří jinak akční a nervy drásající náplň titulu. U táboráku lze vylepšovat své vybavení pomocí reputace a materiálů získaných sběrem z okolí. Zkuste tak nevyhledávat pouze truhly, ale i takové dřevo, rostliny nebo další nerosty dříve či později přijdou vhod. Vašemu oku by neměly uniknout ani jakési kamenné kovadliny, které slouží jako záchytné body. V případě smrti se objevíte u té nejbližší a každý odpočinek u této mohyly oživí nepřátele v dané lokaci.
Flintlock: The Siege of Dawn se pomalu, ale jistě blíží k vydání plnohodnotné hry, a to už 18. července 2024. Přestože studio A44 Games nedisponuje takovým rozpočtem jako například tvůrci dvou zmíněných titulů v úvodu, rozhodně se nemají za co stydět. Textury sice místy nejsou zcela doladěné a občas zakolísá snímková frekvence, to jsou ovšem malinké vady na kráse. Vydáte se v létě raději na koupaliště, nebo si střihnete bitku s obrovskými a až neférově silnými bohy?