Znáte nějaké sportovní deskové hry? Budu k vám upřímný, mně se až do Extraliga: All-Stars 1993–2023 od vydavatele Blackfire vesele vyhýbaly. Výjimkou snad může být jen Rallyman GT, ale to je na diskuzi, jak vlastně sportovní titul určit. Fanoušci ledního hokeje však nyní mohou být klidní, protože je tu karetní (Momidži, Poklidná plavba, Arkham Horror) hra přímo pro ně. Já osobně jsem byl ze začátku ohledně tématu docela skeptický. Ne kvůli tomu, že bych neměl rád hokej (napublikoval jsem se o něm dost), ale kvůli tomu, že vymyslet nějaký smysluplný obsah, aby nevznikla jen hloupůstka s obrázky na ždímání peněz, musí být zatraceně náročné.
Česká hra, čeští tvůrci, česká krabička
Na počet třicátého výročí extraligy se dali dohromady Michal Ekrt a Petr Bělík, dva zkušení tvůrci. Michal Ekrt má za sebou například počiny Medvěd WRR: Karetní hra či Medvěd WRR: Poprask na kolejích. Petr Bělík se podílel zase na Aruba: Battle Race nebo Mafia City.
Na první dobou si určitě všimnete krabičky se třemi hokejisty. V čele legenda Jaromír Jágr, o němž nemusím snad nic víc říkat, a po levici Pavel Francouz, strůjce zázraku Litvínova ze sezóny 2014/2015, který chytil tolik nemožných střel, až se musely přestat vést statistiky. Nakonec je tu Tomáš Rolinek, pardubický srdcař a kapitán národního týmu z posledního zlatého Mistrovství světa v roce 2010. Volba hráčů na jinak středně velkou a překvapivě lehkou krabičku bych řekl, že je znamenitá.
Co uvnitř najdeme? Celkem sto deset karet hokejistů, sedmnáct karet soupeřů, pět karet losu, dvacet karet unikátních událostí, osmnáct trenérských karet, pět bodovacích žetonů, třicet žetonů síly týmu, dvanáct kostek, bodovací tabulku a ten nejzbytečnější, přesto nepostradatelný žeton prvního hráče.
Část první: Draft
Bez výběru budete mít jen tvarohové koláče, ale co chudinky makové, povidlové nebo ořechové? Draft je součástí ledního hokeje už několik desetiletí, slavná NHL je toho krásným důkazem a každý rok tyto talenty skoro až draží. Na začátku hry musíte složit svůj hokejový tým dvanácti hráčů na herní pozice. Fanouškům hokeje je už určité jasné, že bude mít dvě lajny ve složení dva gólmani, čtyři obránci, dvě pravá a dvě levá křídla a samozřejmě dva centry. Není nutné získávat hokejisty na ty správné pozice, ale pokud se vám to podaří, tým je rozhodně silnější. Stejně jako když se vám daří získávat hráče ze stejného týmu. Výjimku tvoří legendy, které dokáží hrát s úplně každým. A to důležité? Vždy můžete mít jen jednu legendu v sestavě.
Počkej, neřekl jsi mi, jak probíhá výběr. V ideálním rozložení je Extraliga: All-Stars 1993–2023 pro 3–5 hráčů (což je maximální počet, minimální je dva, a tam se draft upravuje) zamícháte všech sto deset karet hokejistů a balíček položíte na stůl lícem dolů. Každému hráči rozdejte sedm karet a zbývající zatím odložte stranou. Podívejte se na rozdané, jednu si vyberte a položte ji lícem. Zbytek posunete hráčům po své levici a tak neustále dokola. Každé kolo je o kartu méně, až do šestého kola, kdy si vybíráte z posledních dvou karet. Tu nepotřebnou hodíte do krabice a jede se druhé kolo draftu (podobný systém má třeba hra Akvárko). Jednoduché a funkční. Postavený tým je připravený a sezóna může začít.
Extraliga: All-Stars 1993–2023 začíná
Nyní, když máte dvanáct hokejistů, je nutné je poskládat tak, abyste měli co nejlepší lajnu. Vyberete si tedy pouze šest hráčů, zbytek zůstává sedět na střídačce. Přichází určitý moment strategie, neboť síla útoku i obrany může být maximálně šest a vy se k té šestce chcete vážně přiblížit. Matematika Extraliga: All-Stars 1993–2023 funguje jako na základní škole – hráč na správném postu +1, za každého hráče ze stejného týmu +1, a legenda funguje všude, takže +2. Osobní rada: jakmile uvidíte první legendu, prostě ji berte a nepřemýšlejte. Bez ní se vyhrává občas těžce.
Hraje národní hymna, fanoušci zpívají, pivo teče proudem, smějeme se Kladnu, vezmeme si tři trenérské karty a připravíme se tu horší možnost, že je budeme muset využít, kdyby se nám draft a rozestavení úplně nepovedlo. Nic to ale nemění na tom, že je před námi bodovací tabulka, připravený tým a začínáme sbírat body. Ještě než se ale pustíme do zápasů, je nutné zmínit dvě věci. První je, že budete hrát i s virtuálními soupeři, kteří jsou v počinu automaticky. Druhou jsou karty událostí před každým zápasem. Je to maličkost, ale hezký detail.
Zápasy pak řeší kostky. Použijete tolik kostek, kolik je síla vašeho útoku, a aby padl gól, musí padnout minimálně tolik, kolik je síla obrany soupeře. Úspěch je gól. Házíte s protihráčem současně, a kdo dá více gólů, vyhrál. Případně může dojít k prodloužení, při němž se hodí jednou kostkou o vítěze. Bodování funguje jako v tradičním hokeji, tedy jasné vítězství tři body, prodloužení dva body pro vítěze a jeden pro poraženého. Ovlivnit body kostek mohou jen speciální dovednosti hráčů, o kterých se dočtete na jejich kartách, ale většinou se jedná o úpravu kostky +1/-1. Nakonec vítězí ten s nejvíce body.
Naštěstí co Čech, to trenér
Finální detail je povinné střídání dle tabulky z pravidel. Hodíte kostkou a výsledek porovnáte s tabulkou, která už vám řekne, co dělat. Opět jednoduché a velmi funkční. Kde je problém? Reálně asi nikde. Skloubily se zde víceméně všechny herní mechanismy, které existují, a ovlivnily se natolik, aby byla hra stejně svižná jako lední hokej. Skutečně odsýpá natolik rychle, že hráči jsou neustále ve hře. Rychlost jedné hry je kolem třiceti minut, což je maximální pohoda.
Kde je problém? Pro mě osobně to bylo omezení strategie. Hra se snaží hodně prezentovat jako karetní (o čemž bych kvůli kostkám klidně vedl debatu) a strategická. Jenomže ten faktor náhody vás provází prakticky po celou dobu natolik, že není nutné moc přemýšlet. Co dostanete na ruku, dostanete, jaké počty hodíte, hodíte, a jaká událost vás rozhodí, tak ta vás rozhodí. Zase zde ale přichází nutně zmíněná výhoda. Extraliga: All-Stars 1993–2023 je pro všechny věkové kategorie a věk nemusí ani hrát velkou roli. Rodiče a děti si mohou krásně zabruslit spolu.
Vizuálu karet není co vytýkat. Tvoří je fotografie hráče, tým, jemuž připadá, a případně speciální bonus. Elegantní a úderné. Hledat chyby je zbytečné. A nyní promluví ze mě i moje hokejová dušička. Ač jsem se snažil jakkoliv, nedal jsem dohromady klíč, podle nějž byli do týmů vybíráni hráči, respektive All Stars. Ze sedmnácti týmů, které hrály během těch třiceti let extraligu, bylo tolik možností a tolik hráčů, kteří nechali ve svých mužstvech nezapomenutelnou stopu, že ten výběr mohl být opravdu dle zásluh. Zde je očividně podle jmen odchovanců. S veškerým respektem třeba nevím, proč zrovna Mladá Boleslav tam má Radima Vrbatu, České Budějovice Václava Prospala, Olomouc Davida Krejčího a Plzeň Tuukku Raska (mimochodem vyjma pár slovenských hráčů jediný zahraniční), když všichni odehráli v těchto extraligových manšaftech jen jedinou sezónu? Zrovna výše jmenovaní jsou borci, kteří by mohli být v nějakém jiném druhu All-Stars, nikoliv jen extraligovém. Nevím tedy, jak výběr probíhal, ale zbytečně tahal ta nejslavnější jména.
Extraliga: All-Stars 1993–2023 je velice jednoduchá, a přesto zábavná hra. Jakmile pochopíte hratelnost, budou vám partie krásně plynout, a vzhledem k obrovskému faktoru náhody se deskovka stává prakticky neohratelnou. Bohužel ten faktor náhody je natolik velký, že vše, co by mohlo hru pozvednout k výšinám, jako je draft nebo zápasy, pak ztrácí na důležitosti a ve výsledku rozhoduje jen házení kostek. Vizuál je skutečně hodně povedený a hokejové rodiny si jej budou maximálně užívat. Jen si stále říkám, podle jakého klíče se některé ty legendy vybíraly. David Krejčí je vážně jeden z nejlepších hokejistů v naší hokejové historii, nejen té české, ale v té Olomouci strávil jen sezónu, než se opět vrátil k Bostonským medvědům.