Pokud vás zajímají hry od studia Amanita Design a nemáte to daleko do Prahy, nabízíme vám tip na výlet. Od 24. ledna totiž probíhá ve Ville Pellé výstava Lachland, která představuje tvorbu Adolfa Lachmana. Tento umělec se podílel na vizuálu titulů Machinarium a Samorost 3, ale jak uvidíte, jeho portfolio je mnohem širší. Lachland vám do něj umožní alespoň na chvíli nahlédnout.
Co je to Lachland?
Celkový koncept se možná blíží H. R. Gigerovi, ale oproti němu je mnohem zelenější. Lachman ve třech patrech vily ukazuje svou vizi světa, kterou sám nazývá postapokalyptickým romantismem.
Ten je u něj mechanický, organický, fantaskní a poznamenaný katastrofou. Zároveň zničený i znovu ožívající. Jednou strom prorůstá zbytky vozidla, podruhé stroje napodobují živé tvory. V krajině pod Řípem tu poletují roboti a na zdi visí nevylíhnutá vejce Čehosi sestavená z technických součástek. Místnosti volně odpovídají tematickým celkům a vše hlídá alfadaněk na popředí hradu obklopeného kovovým šrotem.
Ale nejen on. Aby vše jen tak nesplývalo, najdete zde roztroušenou i další, nezapadající tvorbu.
Tu robotické pin-up girls, tu obrazy z křížové cesty na Lanšperku, jinde zase rané studie rostoucích kopřiv. Zejména pamětníci pak ocení ukázky z nedokončeného komiksu Pérák a původní obálku parodie A SAIGON TRIBUTE, která vyšla ve sbírce Čtyřlístek č. 666 – Dětem vstup zakázán. A pokud jste přišli kvůli hrám od Amanity, dočkáte se i těch. Nejenže se můžete podívat na koncepty či plakáty Samorostu a Machinaria, ale oboje si můžete na půdě také zahrát. Pokud navíc budete mít štěstí, nebude vás ani nikdo příliš rušit.
Výstavy herních děl v našich končinách pořád nejsou úplně zvykem, takže byste si Lachland neměli nechat ujít. Větší část doprovodného programu (například koncert Floex Ensemble nebo tvůrčí dílny) už je sice za námi, ale ve středu 20. března ještě můžete stihnout komentovanou prohlídku s koncertem autorovy kapely Rowná ZÁda. S návštěvou jinak příliš neotálejte, výstava potrvá jen do 24. března.