Rudý děs 2 - úvodka

Rudý děs 2 – vzhůru do vesmíru

7. 12. 2023
 

Není to ani tak dávno, kdy jsme recenzovali první dílo českého komiksového autora Kryštofa Franciška. Rudý Děs 1 si získal čtenáře nádhernými ilustracemi a jako prequel následujících epizod splnil veškerá očekávání, jaká od úvodu do nového univerza můžete chtít. Když jsem dostal do rukou Rudý děs 2, nemohl jsem se dočkat, jak bude příběh mladé Palchyukové pokračovat – přece jen jsme se s její tragickou minulostí už seznámili. Co nás tak čeká nyní? Ono totiž českých komiksů, vyjma snad Čtyřlístku či Nanits Chronicles, které by zaujaly svou tvorbou, rozhodně moc není.

Autor:
Kresba:
Autor obálky:
Vydavatel:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
Vydání:

Kryštof Franciško
Kryštof Franciško
Kryštof Franciško
Kryštof Franciško
40
barevná
měkká
2023
první

Zdroj: Kryštof Franciško

Když vám pod zadkem může bouchnout atomovka

Během studené války se svět rozdělil na dvě části: demokratickou a komunistickou. To už jsme si řekli v minulém díle. Jenomže nebezpečí už hrozí nejen na planetě Zemi, ale i na kolonizovaném Tantalu, kde se odehrává dnešní příběh. Hlavní hrdinkou je kobřice Sára Palchyuková, jež se jako dcera geniálního vědce a zavražděného emigranta vydává na cestu pomsty. Bohužel pro ni je nitek ve hře mnoho, a když se všechny proplétají, chaos je za rohem.

Neskutečně jsem si užil, že otěže příběhu pomalu začala přebírat Sára. Přesto jsem si k ní ve druhém díle nevybudoval moc vřelý vztah. Nevím, čím to je, ale my dva si prozatím nejsme úplně souzeni, nejspíš mě nějak uštkla. Koho jsem si naopak vcelku oblíbil, jsou záporáci. Nebudu vám spoilerovat, ale jejich šílenství a určitá mánie jsou velmi nakažlivé a příběhu dodávají neuvěřitelný šmrnc. Mimochodem, už také vím, co je Rudý děs. Možná.

Když mluvíte jako akademik na dlažbě

Bohužel mluva postav je příšerná. Nemohu si pomoci, ale stejně jako v prvním díle musím vytknout slovní formu projevu. Já rozumím tomu, že se baví vojáci, takže jejich myšlení nebude asi tím nejvytříbenějším projevem, jaký se kde dá nalézt. Když ale přece řeším svobodu, touhu po míru nebo strach z nukleární války (či touhu po ní), je nutné udržet nějakou formulační jazykovou linii. Příklad takového rozporu je hned na jedné stránce kousek od sebe.

„Každým dnem by mohl generální předseda odpálit nukleární hlavice a vyhodit celej svět do luftu.“ A o kousek níž: „Všichni, kdo tu sedí, hájí svobodný svět. Dali za oběť svou krev, své přátele, rodinu a sny, aby se naši mohli dočkat zítřka! Každý den na téhle planetě je peklem pod hrozbou jaderného výbuchu.“ Snad mi rozumíte, co tím chci říct. 

Zdroj: Kryštof Franciško

Rudý děs 2 se poučil z nedostatků prvního

Zatímco jsem musel vytáhnout hroznou úměru přímé řeči, cítím potřebu pochválit srovnání letteringu. V prvním díle se jednalo skutečně o něco tragického. Nyní nemohu říct křivého slova. Jde vidět, že se autor na svých chybách snaží neustále pracovat, a tento velmi vstřícný krok kupředu komiks jen více vylepšuje.

Osobně jsem čekal trošku rychlejší tempo příběhu. Když Rudý děs 1 sloužil jako úvod, věřil jsem, že autor šlápne na plyn a možná prošlápne i podvozek, aby letěl vpřed. Rudý děs 2 ale opět vše otevírá, stejně jako první díl. Není se čemu divit, je tu nová hlavní postava a nový svět, přesto už bych ve druhém díle očekával něco malilinko více, než mi bylo naservírováno. Není to sice úplně špatně, ale určitě ani dobře.

Načež opět musím vyšvihnout a vychválit autorův umělecký styl. Stejně jako v písmu, i nyní mi přijde, že udělal další nenápadný krok vpřed a ještě se zlepšil. Osobně se mi tomu i horko těžko věří, protože tak nádhernou akvarelovou kresbu, jaká byla v prvním díle, jsem snad ještě v komiksu neviděl. V pokračování je skutečně radost na jednotlivé humanoidní zvířecí postavy pohledět. Jde vidět, že i zde bylo více prostoru se tímto směrem rozjet. Především teda musím říct lev. Na něj je nádhera koukat. Supisko, chobotničák, kobřice či žraločice jsou sice skvostní, ale král je jen jeden a už to v kresbě není Jim Hawkins.

Rudý děs 2 mě velmi mile překvapil. Natolik očividné zlepšení jsem skutečně nečekal a autor se velmi snaží, aby druhý díl byl lepší než ten první. Nebudu lhát, skutečně se mu to daří. Nádherný vizuál, zajímavé postavy, vesmírné sci-fi téma, tím vším se může komiks chlubit. Pokud se ještě srovná přímá řeč a příběh se trošku více rozjede, věřím, že dílo vletí mezi čtenáře obrázkových příběhů jako uragán. Prozatím budu čekat na třetí díl, kterého se už nemohu dočkat, a vy ostatní si rozhodně zkuste komiks opatřit. Něco takového u nás totiž ještě nebylo.

Klady
  • viditelný progres od prvního dílu
  • zajímavě podaná vesmírná alternativní historie
  • nádherně nakreslené postavy
Zápory
  • na druhý díl jsem čekal svižnější tempo příběhu
  • textová úroveň komiksu je velmi nesourodá
  • nějak jsem se nesčuchl se Sárou
Infobox
  • Autor Kryštof Franciško
  • Kresba Kryštof Franciško
0.0

Doporučujeme

Postavy

Styl vyprávění

Budování světa

Vizuál

Příběh

Vtažení do děje

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.