DOOM – na čem všem lze hrát

Na čem všem si můžete zahrát legendární DOOM?

4. 12. 2023
 

Herní průmysl je s každým rokem stále více na vzestupu a s přibývajícími vývojářskými studii přímo úměrně vzrůstá také počet videoher, které produkují. Dnešní hráči mají možnost vybrat si z nepřeberného množství žánrů i herních platforem, ale my se v tomto článku vrátíme kousek do minulosti. Do doby, kdy ještě nebyly battle passy, kdy neexistovalo automatické ukládání, skiny ani mikrotransakce a kdy spuštění jedné hry trvalo i několik desítek minut… do devadesátek. Zlatá éra neutuchající dynamické akce, metalové hudby a brutální řežby dala vzniknout ikonám a dnes již legendárním franšízám, kterým jednoznačně dominoval DOOM.

Řeč ovšem nebude o tom, co všechno za sebou má a jaké hry nám Bethesda se studiem id Software za ta léta naservírovala za pecky. Úplně první DOOM se datuje do roku 1993 a tenkrát jste si jej mohli zahrát na počítačích tak hlasitých, že připomínaly start raketoplánu. Za ty roky se však našlo několik vynalézavých hlaviček, kterým nestačilo pekelnou řežbu spustit na zařízeních určených ke hraní videoher a našly způsob, jak masakrovat pekelníky mimo jiné i na těhotenském testu, bankomatu, tiskárně a jiných pro hraní her neurčených strojích.

Těhotenský test    

Toto není vtip. Maličkatý monochromatický displej s rozlišením 128 × 32 pixelů stačí k tomu, abyste se jako Doom Guy mohli vesele prohánět po pekle. S drobnou úpravou a ovládáním pomocí klávesnice programátor s přezdívkou Foone vytvořil jeden z nejneobvyklejších způsobů, jak si DOOMa zahrát.

Brambory a kalkulačka    

YouTuber Equalo se rozhodl si oblíbené FPS zahrát dalším netradičním způsobem, a to s pomocí kalkulačky TI-84 a sedmi set sedmdesáti kusů brambor… pomalu hnijících kusů brambor.

Chytré hodinky    

Výrobci se kor v dnešní době předhánějí v tom, kdo na trh přinese lepší přenosné zařízení umožňující vám hrát videohry doslova odkudkoliv. Místo pořizování si takové hračičky DOOMovi bohatě postačí chytré hodinky, i když se o praktičnosti dá polemizovat.

Dotyková lišta na Macbooku    

První místo v nepraktičnosti však vyhrává dotyková lišta u Macbooku, protože při poměru stran 100 : 10 nemáte mnoho šancí se v tak zkresleném obrazu vůbec vyznat. Alespoň víme, že to funguje.

Robotická sekačka na trávu    

Za tímto projektem stojí přímo Bethesda ve spolupráci se švédskou outdoorovou společností Husquarna, která si v rámci třicátého výročí franšízy pro hráče připravila turnaj. Hráči si DOOMa vyzkoušeli na sekačkách na trávu značky Auto Mower 430X Nera, a to nejen singleplayer, ale i režim 1v1. Malá obrazovka sekačky a pár tlačítek sice nedokázaly zajistit plnou konverzi, ale i tak se jedná o zajímavou myšlenku.

Bezdrátová tiskárna    

Další velmi slavný způsob hraní DOOMa je na bezdrátové tiskárně. Původní myšlenka však měla otestovat, jak snadno lze zneužít bezpečnostní mezery v systému. Na tiskárnách totiž bylo možné za určitých podmínek spustit jakýkoliv software… třeba DOOMa.

Grafická kalkulačka    

V tomto případě není kalkulačka připojena na hromadu brambor, ale funguje jako samostatná jednotka. Místo připojení zeleniny bylo třeba vnitřní stavbu kalkulačky lehce upravit a zvýšit paměť RAM i CPU. Jedinou vadou na kráse je enormně rychlé vybití baterie.

Klávesnice Optimus Maximus    

Hráčská kreativita nezná mezí a v podstatě by se dalo říct, že cokoliv má obrazovku, i kdyby s rozlišením 48 × 48 pixelů, bude podrobeno zkoušce brutální FPS spustit. Klávesnice Optimus Maximus se kromě své enormně vysoké pořizovací ceny (asi 1 500 dolarů – přes 30 000 Kč) vyznačuje klávesami s programovatelnou obrazovkou, na kterou lze namapovat jakékoliv písmeno či symboly.

Sony Ericsson K800i   

Co byste dnes udělali se starými tlačítkovými telefony, když je již dávno éra dotykových displejů? Model Sony Ericsson K800i z roku 2006 potřeboval pouze malou opravu firmwaru, aby byl schopen rozjet pekelnou střílečku.

Digitální fotoaparát   

Ani digitální fotoaparát Kodak DC260 z roku 1998 ještě nepatří do starého železa. Pokud by vám náhodou nestačila menší obrazovka, zařízení má výstup pro propojení s televizí.

Zahanbeny nezůstanou ani novější modely. Ovládání přes menu fotoaparátu je sice extrémně trhané a celkově nepohodlné, ale funguje to.

iPod   

V případě, že po ruce nemáte ani starý mobil či ještě starší fotoaparát, stejně tak dobře poslouží iPod. V tomto jednoduchém návodu dokonce najdete krok za krokem ke zprovoznění hry právě na tom vašem.

Bankomat   

I když na zařízení postrádáte ta správná tlačítka, vždy si lze poradit. Třeba takový starý bankomat má obrazovku akorát tak velkou, abyste z brutální rubačky mohli vytěžit maximum. Tlačítka na bočních stranách pro výběr konkrétní hodnoty bankovek už jen stačilo přeprogramovat na rychlé přehazování zbraní a zábava může začít.

DOOM v DOOMu   

Místo toho, abyste se snažili rozjet hru na nejpodivnějších strojích, co takhle vyzkoušet hrát DOOMa ve hře DOOM?

Poznámkový blok   

I šikovná modderská komunita hledá způsoby, jak překvapit. Proč hru nespustit v programu Windows Notepad (Poznámkový blok) s rychlostí šedesát snímků za sekundu? Pokud vám nebude vadit černobílé provedení, příjemnou zábavu.

Ultrazvuk   

Podobný případ bankomatu je zprovoznění DOOMa na různých ultrazvukových zařízeních. Někdo se dokonce odhodlal využít přenosný lékařský ultrazvuk ke skenování ovčích měchýřů.

Digitální hodiny   

Různí lidé už zkoušeli hru zprovoznit na chytrých hodinách značky Lenovo Smart Clock poháněných systémem Android. Je třeba do nich nainstalovat software pro více funkcí a připojit klávesnici, bez které by to nešlo.

Telefon s otočným ciferníkem   

K přípravě budete potřebovat jeden notebook či počítač. Dále si připravte hru DOOM a nedílnou součástí je starý šňůrový telefon s otočným ciferníkem, který vám poslouží jako ovladač. Vytáčení různých čísel slouží k pohybu hráče šnečím tempem a výběr čísla jedna vystřelí ze zbraně.

Stejného výsledku lze docílit i na kancelářském telefonu, jen nebudete čísla muset zdlouhavě vytáčet.

Běžecký pás   

Na monitoru běžeckého pásu značky NordicTrack si DOOMa také zahrajete. I když z videa není pořádně vidět princip ovládání, někteří navrhovali, abyste museli na páse běžet, čímž by docházelo k přesunu hlavního hrdiny. Zajímavý myšlenka, jak sedavé hráče donutit k pohybu.

DOOMOSTAT   

Pokud přemýšlíte, co si pod názvem představit, nejedná se o nic jiného než o port DOOMa na termostat značky Honeywell Prestige. Celý proces je založen na kódu Chocolate Doom, takže není použit žádný operační systém pro retro hry.

Čtečka elektronických knih   

Už vás nebaví číst romány na čtečce knih? Trochu vzrušení do jinak rutinní záležitosti vnese DOOM II na PocketBook 360 Plus s opět černobílým provedením.

Piano   

Ani starý hudební nástroj nepatří do šrotu. Místo putování na skládku ho lze využít jako nástroj zkázy. Jednotlivé klávesy slouží k ovládání pohybu i ke střelbě a výsledkem nejsou pouze ztracené nervy či projití úrovně, ale také sluch drásající tóny čiré agrese. Nebudete tak trpět pouze vy. I vaše blízké okolí si to náležitě užije.

Obrazovky ve veřejných prostorách   

Jak už bylo řečeno, stačí, aby zařízení mělo nějakou obrazovku, a vždy se najde někdo, kdo na něm zkusí DOOMa rozjet. Taková je zákon přírody a lidské zvědavosti.

Další bizarnosti   

Ať už se DOOM rozhodnete hrát na čemkoliv či jakýmkoliv způsobem, tyto zajímavé, přesto nepraktické postupy nejsou určeny k plnohodnotnému zážitku. Chcete-li si na sto procent vychutnat brutální krvavou řežbu, jakou Doom Guy v pekle, ve vesmíru i na Zemi dokáže ztropit, sáhněte raději po osvědčených metodách.

Nikola Mrázová Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.