Zaklínač: Starý svět vás přenese na Kontinent, kam po Konjunkci sfér přišla magie a děsivá monstra. Stanete se zaklínačem jedné z pěti škol a vydáte se na cestu plnou mytických bytostí, průzkumu, zlaťáků, pokeru, tréninku, úkolů a samozřejmě také boje. Vaším úkolem je si sestavovat vlastní balíček karet, vylepšovat svou postavu a jako první dosáhnout zisku čtyř trofejí. O české vydání se postarala společnost Blackfire.
Fenomén Zaklínač
Desková hra Zaklínač: Starý svět je jedním z mnoha přídavků k celosvětovému zaklínačskému fantasy fenoménu stvořenému polským autorem Andrzejem Sapkowskim. První povídka ze sbírky s názvem Wiedźmin byla napsána v roce 1986 a následně se rozrostla do osmi románů, které získaly celosvětovou popularitu. Základním motivem Zaklínačů je střet mezi lidmi a nadpřirozenými bytostmi v podobě nejrůznějších monster. Tato epická sága sleduje osudy Geralta z Rivie, samotářského a záhadného lovce příšer, jenž je součástí elitního řádu zaklínačů. Na pozadí temných a komplexních politických intrik, válek a magie Zaklínači čtenářům servírují morální dilemata, nekompromisní charaktery a neuvěřitelnou atmosféru.
Zaklínač získal nebývalou popularitu, a tak není divu, že překročil hranice literatury a stal se základem pro řadu dalších uměleckých děl v různých odvětvích. Nejúspěšnější jsou videoherní adaptace od společnosti CD Projekt Red, které si získaly oddanou fanouškovskou základnu. První videoherní zaklínač se objevil v roce 2008 a druhé pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. Zaklínač 3: Divoký hon (The Witcher 3: Wild Hunt), vydaný v roce 2015, je považován za jednu z nejlepších her všech dob a obdržel nespočet ocenění za svůj příběh, herní mechaniky a otevřený svět. Prodalo se jej již více než 50 miliónů kopií. Zaručený úspěch slibovala i mobilní hra The Witcher: Monster Slayer, bohužel se tak ale nestalo. Kromě toho vznikly také komiksy, jak z klasického (například Zaklínač: Blednoucí vzpomínky či Zaklínač: Nářek čarodějnice), tak alternativního světa v Zaklínač: Rónin, deskové a karetní hry a další série od různých autorů, které rozšiřují příběh a prozkoumávají vedlejší postavy a světy. Úspěšným odvětvím jsou také seriály a filmy. Nejvýraznějším příkladem je teď seriál na platformě Netflix, který vedl k nové vlně popularity zaklínačů a přilákal další fanoušky přestože se mu teď moc nedaří.
Geralta tu nenajdete
Zaklínač: Starý svět se odehrává stovky let před dobou Geralta z Rivie, žádné hlavní postavy z knih, her a seriálů tu tedy nečekejte. Budete si tu tvořit vlastní příběh v zaklínačském univerzu. K dispozici vám je pět zástupců, každý z jedné ze škol – vlka, medvěda, zmije, kočky nebo gryfa. Výběrem školy získáte jedinečnou schopnost, která vám v nadcházejících bojích pomůže. Co vám ale naopak v případě, že jste fanoušky zaklínače, bude známé, je herní plán představující mapu Kontinentu s městy, po kterých můžete cestovat. Zavítat tak na svých toulkách můžete na Kaer Morhen, Novigrad, do Wyzimy, Cintry či Vengerbergu. Stejně tak se můžete setkat s nespočetnými známými monstry typu mlhavce, mantikory či strigy.
Od začátku tak není pochyb o zasazení do světa vytvořeného Sapkowskim. Łukasz Woźniak dobře pracuje s reáliemi a předkládá je ve vlastním pojetí, hra totiž zároveň vznikla především ve spolupráci s CD Projekt RED, a tak je inspirace nejen grafického zpracování třetím videoherním Zaklínačem a karetním Gwentem poznat.
Peníze a karty vládnou světu
Po výběru školy dostanete svou zaklínačskou figurku a hráčskou desku, na které si zaznamenáváte úroveň svých schopností a dovedností. Zdokonalovat můžete svůj boj, obranu, alchymii a onu specializaci dané školy. Pokud své atributy rovnoměrně vylepšujete, zvyšuje se i vaše celková úroveň. Maximálně lze tak dosáhnout pěti levelů. Zvyšovat si své zdatnosti lze především ve městech jednotlivých škol, a to jednoduše za peníze, není potřeba žádného postupného získávání zkušeností. Do začátku také dostanete základní balíček deseti karet, se kterým budete operovat a snažit se jej postupně vylepšit. Karty jsou vaše všechno, díky nim se můžete pohybovat po mapě a bojovat, jsou vašimi životy i vaším platidlem pro zisk dalších karet. Toto všeobecné využití jediné karty napříč všemi fázemi herního tahu se mi opravdu líbí.
Rozhodni se, co uděláš
V první fázi se pohybujete po herním plánu. Všechny karty a veškerá města na mapě jsou označeny symbolem terénu (voda, les, hory), a abyste se mohli pohnout do města daného symbolu, musíte z ruky odhodit příslušně označenou kartu. Takto se můžete při dostatku karet libovolně pohybovat do sousedních měst. Ve městech, která navštívíte, lze provést lokální akci lišící se město od města. Někdy si můžete líznout kartu lektvarů, koupit si vylepšení schopností, získat zlaťák či stopovací žeton, jindy si zahrát poker nebo získat kartu. Zároveň můžete vyřešit i přijaté úkoly nebo si zahrát poker s jiným zaklínačem. Poker zde zastává adaptaci slavného Gwentu. Stačí hodit šesti kostkami a porovnat si výsledky s protivníkem, kdo dosáhl hodnotnější kombinace, získává vsazené zlaťáky. Určitou nevýhodou jsou zdobené kostky s malými římskými číslicemi, které jsou kvůli tomu z větší vzdálenosti zcela nečitelné. Následně se přesouváte do fáze číslo dvě. V předchozí fázi jste mohli provádět všechny vyjmenované úkony najednou, zde si musíte vybrat jednu možnost z následujících: boj, meditace nebo průzkum. V každém městě se můžete pustit do průzkumu a ponořit se tak do dobrodružné atmosféry a volby správného rozhodnutí.
Nejprve si zvolíte, zda chcete městskou, nebo venkovskou kartu. Ve skutečnosti jsem ale mezi nimi nezaznamenala nějaký markantní rozdíl, události byly podobné, a tak je to ve výsledku jedno. Následně vám váš spoluhráč přečte úvodní příběh – situaci, ve které jste se ocitli – a nabídne dvě možnosti řešení. Nyní se musíte rozhodnout, jakou akci provedete, a podle toho budete nést následky – přijmete úkol, ve kterém pokračujete, získáte odměnu, nebo naopak utrpíte nějaké ztráty. Většinou neexistuje na první pohled správné řešení, a tak to hru příjemně okořeňuje a připomíná questy ve videoherním Zaklínači. Karet je opravdu velké množství, jen tak se vám tedy opakovat nebudou. Díky průzkumu můžete získat i nějaké to vybavení – kartu, která vám přidá další schopnosti k uplatnění. Dále lze zvolit meditaci. To jde učinit pouze, pokud v nějakém atributu dosáhnete maximální úrovně, odměnou pak je zisk trofeje a její nové schopnosti. Poslední na výběr je boj, a to příšerou nebo s jiným zaklínačem, kteří se v daném městě také nachází. V poslední fázi si už jen zkontrolujete své karty v ruce, a pokud se vám nelíbí, odhodíte je a dolíznete si nové. Následně si musíte vybrat jednu kartu z veřejné nabídky, kterou si vezmete. Každý karta má v rohu označenou cenu, která říká, kolik jiných karet pro její zisk musíte odhodit.
Jak se bojuje?
Ať už se rozhodnete bojovat s příšerou, nebo jiným zaklínačem, jsou pro vás důležité všechny dosud nasbírané karty, tedy jak ty v ruce, tak ty v dobíracím i odhazovacím balíčku. Karty v ruce si ponecháte a ostatní smícháte dohromady, ty se stanou vaším bojovým dobíracím balíčkem a zároveň i vašimi životy. Za každé utržené zranění si nejprve snižujete štíty a poté odhazujete karty z balíčku, jako poslední šanci pak karty z ruky. V případě, že vám dojdou všechny dostupné karty, boj jste prohráli. Při svém tahu se nejprve rozhodnete, jestli chcete použít nějaké nasbírané lektvary, své zaklínačské specializace, nebo efekty dalších nasbíraných karet. Následně budete vykládat své karty z ruky a snažíte se vytvořit co nejlepší kombo. Každá karta je označena konkrétní barvou, většina má pak na sobě kousek označený jinou barvou a vyčnívající do grafického zpracování, který umožňuje propojení s další kartou dané barvy. Takhle si můžete nařetězit několik karet.
Propojky a okraje karet jsou doplněny různými symboly zastupujícími počet zranění, štítů nebo dalších akcí, které po vyložení vyhodnotíte. Ve výsledku jsou tedy karty tvořeny centrální ilustrací doplněnou několika různými symboly a barvami na okrajích. Není tu žádný další text popisující nějaké doprovodné schopnosti. Protivník na základě utrženého poškození odhodí daný počet karet, vy si doplníte štíty a následně si, pokud nebyl protivník zabit, líznete nové karty pro další kolo. Maximální počet štítů udává váš atribut obrany, počet dobraných karet pak atribut boje. Dovednost alchymie udává, kolik lektvarů můžete maximálně v jednom boji zahrát.
Tah příšery suplují vaši protihráči, kteří naslepo vybírají, zda příšera provede kousnutí nebo výpad. Ve výsledku se bude jednat buď o prosté poškození, nebo i snížení úrovně vašich atributůNa mapě se vždy vyskytují tři mytické bytosti, každá v jiném typu lokace. Příšery můžete získáním žetonu dané lokace stopovat, což vám umožňuje zaútočit první. Pokud žeton nemáte, začíná monstrum, které má v každém případě nějakou speciální schopnost. Na jejich kartě pak najdeme i počet jejich života, který odpovídá líznutým kartám pro jejich boj. Příšery se vyskytují ve třech úrovních. Porážkou té slabší se doplní nové monstrum na vyšší úrovni. Pokud nad jakýmkoliv soupeřem vyhrajete, získáváte zlaťáky a také trofej, která vás posouvá k celkovému vítězství.
Délka hry a interakce mezi hráči
Cílem hry je být ten, kdo jako první dosáhne čtyř trofejí. Zaklínač: Starý svět tedy není výpravná dobrodružná hra, je to závod k cílové čáře, který někdy dokáže být opravdu dlouhý. Hra je určena až pro pět hráčů a opravdu dost záleží, v jakém počtu a s jakým typem spoluhráčů hrajete. Někdo si rád nejprve pořádně vylepšuje postavu, než se pustí do bojů, jiní to naopak zkoušejí co nejdříve. Nemůžete tak žádného hráče nechat poskočit příliš dopředu, protože jej už nikdy nedoženete. Nevyplatí se ale ani příliš dlouho čekat, hra se pak stává opravdu dlouhá, a i dost repetitivní, je to ve výsledku pořád to samé dokola. Jít tam, splnit úkol, něco dostat, vzít si další. Je tedy třeba najít určitou rovnováhu. Jakmile jste ale dostatečně silní a bojujete, velmi rychle to uběhne.
Trofeje získáváte za meditace, za každou schopnost, kterou vylepšíte na maximální úroveň. Meditací ale nejde hru ukončit, závěrečnou trofej musíte získat bojem. Za každého protivníkova zaklínače tak můžete získat jednu další trofej a zbylé musíte nasbírat na monstrech. Pokaždé když získáte novou trofej, musíte nějaké karty ze svého balíčku zcela odhodit a balíček si tak zkrátit. Dobře se tak ale zároveň zbavíte slabých karet. Důležité je také počítat se štěstím, někomu tam ty pokerové kostky budou prostě padat a nahrabe si spousty peněz, jinému štěstí přát ani trochu nebude. Podobně i při vybírání karet průzkumu vám pomohou více než jiné a v neposlední řadě také při soubojích záleží, jaké karty vám nakonec půjdou na ruku či jaký typ útoku je monstru zvolen.
Při vyšším počtu hráčů mohou vznikat mezi jednotlivými tahy prostoje. A to i přesto, že se vás snaží hra co nejvíce zapojit neustálým sledováním děje. Kdykoliv může na vaše pole někdo vstoupit a zahrát si s vámi poker či vás vyzvat k boji. Zároveň pokud bojuje někdo jiný, vy si můžete na výsledek vsadit. Také ostatním hráčům čtete karty průzkumu a zastáváte roli monster v boji.
Zaklínač: Starý svět je zábavnou a přitažlivou hrou, ve které si vytvoříte vlastní zaklínačské dobrodružství ve Starém světě. Jakmile se dostatečně věnujete pravidlům a pochopíte je, hra stává poměrně dostupnou i pro příležitostnější hráče. Nicméně je třeba počítat s poměrně dlouhou herní dobou, a to především ve vyšším počtu hráčů. Avizovaných 150 minut určitě přetáhnete. Titul je založen na deckbuildingu, vylepšování postavy a nelítostném boji. Mezi těmito aspekty je potřeba najít vhodnou rovnováhu. Počítejte také s velkým vlivem štěstí. Ve výsledku ale Zaklínač: Starý svět svým tématem vyniká a na kráse mu přidávají i kvalitní komponenty včetně inzertu a vizuálně přitažlivé grafické zpracování. Osobně se nemohu dočkat, až vyjdou i různá rozšíření, která by měla hru dostat ještě na o něco vyšší level.