A Way Out je hra z roku 2018. Sami si ji však nezahrajete, takže jestli nevíte, co dělat s kamarádem doma, a trilogii LOTRa jste již zkoukli celou (možná i dvakrát), jistě vám zbývá pár hodin na to, si zahrát tuhle skvělou akční dobrodružnou srandu. K A Way Out potřebujete další dvě ruce, ale zase vám stačí jedna hra a napojíte se online na kamaráda přes sdílení nebo připojíte další ovladač k jednomu počítači. Hru budete mít rozdělenou na dvě poloviny, tedy uvidíte obě postavy, kde se právě nachází. Pokud kamarády nemáte nebo jsou imaginární, budete muset poprosit třeba své rodiče či sourozence. Gameplay není složitý, ovládání je sice složitější než Oheň a Voda (hra z roku 2000) a někdy zapojíte své rychlé reflexe pro mačkání tlačítek, ale nebála bych se, že by to někdo z vás nezvládl.
Spolupráce nutná
Abyste se z vězení dostali, budete muset spolupracovat. Ať se vám to líbí, nebo ne, bez toho to prostě nepůjde. Každý máte na starosti totiž jiné věci, nebo si můžete rozdělit úkoly sami. Pokud jste jako já a váš kamarád je silně mentálně retardovaný, není schopný hrát, pouze utíká na nesmyslná místa, bere naprosto zbytečné věci do rukou a mlátí koně na farmě, tak ano, bude to pro vás problém a zřejmě nebudete z této kooperační zábavy úplně nadšeni. Někdy bude spolupráce těžký úděl, i když vynaložíte značné úsilí na součinnost. My s kamarádem jsme například dlouho nemohli ulovit ryby v malém jezírku, aby se postavy nakonec ani nenajedly a nechaly je tam ležet upečené. To asi aby se jim lépe spalo s rybou na klacku (doteď nevím, zdali to nebyla pouze chyba, nezjišťovala jsem si to). Můžete si s kámošem zahrát spoustu miniher, které hru provází celou dobu už od vězení. Minihry jsou často zábavné a zaberou vám přibližně stejnou, ne-li delší dobu než samotný příběh. Asi hodinu jsme se zasekli na minihře, kde jsme balancovali na vozíčkách pro fyzicky postižené. Také se můžete jen tak pohoupat na houpačce na hřišti, za což je mimochodem achievement, či si popovídat s náhodnými lidmi.
Zdroj: IGDB
Uteč, když to dokážeš!
Příběh pojednává o dvou mužích ve středním věku, kteří se setkávají ve věznici (Vincent a Leo). Vincent, ten s chladnou hlavou, na začátku hry přichází do vězení, zatímco Leo, ten s výbušnou povahou, ho pozoruje s ostatními nováčky. Oba se seznamují až ve vězení, dříve se neznali. Hra vás podrží ve směru chodu a nalezení řeči s Leem. Společně se potom rozhodnete utéct, neboť máte venku nevyřešené záležitosti a vězení také není nijak příjemná věc (nejspíš). První polovina hry se krásně jeví jako drama z věznice a čekáte, zdali se vám to podaří, anebo ne. Druhá polovina se již odehrává za zdmi věznice. A Way Out lehce mění styl žánru a začíná připomínat Tomb Raider nebo Uncharted. Zatímco první polovina nabízí velké množství napětí a nervozity, druhá část je daleko více emoční, protože můžete pozorovat sílící přátelství mezi Vincentem a Leem. Nechybí dojemné scény, napínavé, a ani překvapující pasáže. A Way Out je sice kooperativní záležitost, ale na samotném konci stejně jeden z vás chtě nechtě musí ku nelibosti toho druhého vyhrát. Samozřejmě moje drahá polovička nesla prohru těžce, protože co si budeme, větší muž v našem vztahu jsem já.
Zdroj: IGDB
Zpracování hry?
Také bych ráda upozornila na vizuál a audio hry, i když zrovna hudbu nemá zas tak moc smysl komentovat. Hudba sice přítomná je, ale funguje na způsob jedním uchem dovnitř a druhým ven. Ruchy jsou ve výsledku výraznější a vtahují do hry daleko více. Dabing je naproti tomu krásně výrazný, nenuceně výrazný – krásný čistý zvuk upravený akusticky do prostředí. Graficky je hra A Way Out zpracovaná dostatečně. Nejsem osobně fanda jen té nejlepší kvality, názor si nějak udělám automaticky. Textury nejsou zas tak zlé. Občas někde nějaká ujela, ale okem pomalu nevidno. Textury v přírodě jsou více nerealistické, ale pořád to není nic, na co by se nedalo koukat. Když vezmeme v potaz, že hra je z roku 2018, můžeme se ohlížet za spíše negativním vzhledem vizáže vůči jiným hrám z téhož roku. Hra jela plynule a nezasekávala se. A Way Out není titul, který by neutáhly i starší grafiky.
Konzole PlayStation 4 a Xbox také nejsou ochuzeny o tuhle kooperační bombu. Párování mezi jinými konzolemi anebo spojování konzole s PC bohužel nevím, zdali je možné.
Zdroj: IGDB
Tak tohle jsem opravdu nečekal
Zatímco Karel Gott, ať je mu země lehká, čekal dalšího Slavíka, u této hry není překvapení, že vyhrála nejlepší multiplayer ocenění BAFTA na 15. ročníku. Vyhrála také cenu „Game, Original Action“ od NAVGTR. Spousta nominací a spousta zábavy. Ocenění za multiplayer je oprávněné, avšak i přesto si myslím, že spousta lidí si pod pojmem multiplayer představí jiné hry a zahrají si spíše CS:GO. Pokud chcete vyzkoušet něco neotřelého, zábavného a nenáročného, tato hra vás příjemně uklidní a vtáhne.
Stěrače stírají, klakson troubí…
Na samotném konci se může stát, že váš kamarád pravděpodobně kamarádem již nebude. Avšak můžete si zahrát znova za opačné hrdiny a může to dopadnout jinak, anebo stejně. A Way Out totiž nabízí více konců, které doslova a do písmene ovlivníte vy. Průběh útěku z věznice však nemá na konec žádný vliv, určuje to až samotný závěr. Hra se mi moc líbila, příteli rovněž, a vám se, doufám, také bude líbit. A Way Out se podle mě vyplatí koupit ve slevě, což na Steamu většinou bývá za sedm euro. Přeji vám krásných sedm hodin strávených s kamarádem. A nezapomeňte osvobodit ptáčka z klece na balkóně u jedné kanceláře ve věznici, čeká na vás překvapení.
A WAY OUT je sice lineární, ale příjemně se u něj zabavíte s kamarádem na sedm hodin. Plná cena je dle mého trochu moc ku časovému poměru. Nebudete se moct vracet ani odbočovat z cesty, na druhou stranu vás příběh daleko více pohltí než samotné hraní. Zároveň budete muset aktivně komunikovat se svým kooperačním parťákem, a to je pro některé určitě příjemný doplněk ke hře.
Recenzi pro Gaming Professors napsala Frederikke Anna Toman.